Jak ugryźć mangę? Co bibliotekarz powinien wiedzieć o komiksie japońskim

Tom 30 cyklu Biblioteczka Poradnika Bibliotekarza

Manga dostępna jest na polskim rynku od drugiej połowy lat 90. ubiegłego wieku. Obecnie wydawcy mangi w Polsce oferują szeroki wybór gatunków i tytułów, wśród których można znaleźć odpowiednią dla siebie pozycję. Rynek mangi rozwija się w dynamiczny sposób i dostosowuje się do potrzeb czytelników oraz zmian na rynku wydawniczym. Mimo to komiksy japońskie pozostają nieznane szerokiemu gronu czytelników, głównie dorosłych. Na obecną sytuację składa się kilka czynników, w tym nieznajomość japońskiej kultury i wykształtowane przez lata stereotypy czy uprzedzenia. Manga jest nieobecna w polskich bibliotekach, przez co wielu zainteresowanych nią czytelników nie ma możliwości kontaktu z lekturą. Komiksy są niezwykle popularne wśród dzieci i młodzieży, co pozwala na poprawę stanu czytelnictwa wśród najmłodszych. Niniejszy poradnik ma za zadanie pomóc bibliotekarzom zapoznać się z komiksem japońskim, podziałem gatunków ze względu na tematykę i czytelnika, a także prezentuje przykładowe rozwiązania graficzne dla okładek

Informacje dodatkowe o Jak ugryźć mangę? Co bibliotekarz powinien wiedzieć o komiksie japońskim:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2017 (data przybliżona)
Kategoria: Poradniki
ISBN: 978-83-64203-90-9

Kup książkę Jak ugryźć mangę? Co bibliotekarz powinien wiedzieć o komiksie japońskim

Jak ugryźć mangę? Co bibliotekarz powinien wiedzieć o komiksie japońskim - opinie o książce

Nie jestem wielkim fanem mangi, ale miałam styczność z kilkoma tytułami (tłumaczenia w internacie na stronach całkowicie mangom poświęconych). Byłam natomiast świadkiem jak stoisko z mangą na targach książki było bardzo oblegane przez dzieciaki. Czyli manga ma odbiorców i fanów również w Polsce. Ciekawa byłam co przedstawi publikacja wyjaśniająca zjawisko bibliotekarzom, zwłaszcza tym nieobeznanym z tematyką, a może wręcz pogardzającymi komiksami (a już na pewno tymi dziwnymi, egzotycznymi, bez koloru i ze złą sławą, że szerzą pornografię i dewiacje seksualne)... No cóż, publikacja jest mało obszerna, podaje informacje o ogromnej roli mangi na wydawniczym rynku japońskim i jako towar eksportowy. Dowiadujemy się jakie wydawnictwa wydają mangi w Polsce i przykłady bibliotek, które je gromadzą. Mamy podstawową klasyfikację gatunków według kryteriów płci i wieku oraz porady, by czytać opis, analizować kolorową okładkę i przejrzeć zawartość, żeby się zorientować z czym mamy do czynienia (wiadomo: treści erotyczne oraz związki homoseksualne nie są dla wszystkich odbiorców). Podane są przykłady konkretnych tytułów dostępnych na naszym rynku, w tym klasyków i tylko komentarze do nich są mało rzeczowe, zbyt "fanowskie". Podsumowując, jest tu kilka informacji o mandze , w tym także odstraszających i potwierdzających kontrowersje (tyle gatunków ryzykownych, bo tylko dla dorosłych), więc jest to jakieś źródło informacji, ale nie rewelacyjne i właściwie można to wszystko wyczytać w internecie.

Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska