Jan Karski: Człowiek, który odkrył holokaust

W związku z obchodami Roku Jana Karskiego w Polsce, nakładem naszego wydawnictwa ukazuje się wydanie komiksu o słynnym kurierze i emisariuszu Polskiego Państwa Podziemnego, który w czasie II Wojny Światowej przekazał prawdę o Holokauście na Zachód. Jest to tłumaczenie komiksu włoskiego Jan Karski. L’uomo che scoprì l’olocausto.

Pragniemy przybliżyć postać Jana Karskiego, bohatera, przede wszystkim młodemu pokoleniu, a poprzez Jego postać pokazać Czytelnikowi ideę polskiego ruchu oporu i wkład Polaków w działalność konspiracyjną, walkę o wolność podczas II Wojny Światowej oraz przeciwstawianie się eksterminacji narodu żydowskiego. Komiks ten, to zdecydowany głos i świadectwo legendarnego kuriera, który stał po stronie człowieczeństwa i sprawiedliwości. To wyjątkowe dzieło zarówno ze względu na poruszaną w nim tematykę, jak i piękną szatę graficzną.

Komiks miał włoską premierę oraz prezentację w Instytucie Polskim w Rzymie w styczniu 2014 r.

Informacje dodatkowe o Jan Karski: Człowiek, który odkrył holokaust:

Jan Karski: Człowiek, który odkrył holokaust - opinie o książce

Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2015-10-05, Ocena: 5, Przeczytałem,
KOMIKS, KTÓRY OPISUJE HOLOKAUST Jak bardzo niedocenianym medium jest komiks, wiedzą chyba wszyscy. Obrazki dla dzieci, mówią z lekceważeniem. Prosta, nic nieznacząca treść, dodają inni. Tymczasem to gałąź sztuki równoprawna ze wszystkimi innymi, a albumy takie jak ten, pokazują jak ważkie tematy można za ich pośrednictwem przekazać. Jan Karski, człowiek legenda. Był kurierem Polskiego Państwa Podziemnego i choć nie był pierwszym, który za wszelką cenę starał się przekazać zachodnim krajom prawdę o tym, co dzieje się w Polsce, przerażającą prawdę o Holokauście i zbrodniach dokonywanych przez Hitlerowców, jako jedyny w ostateczności dopiął swego. Świat, chociaż niechętny do słuchania, prawdę w końcu usłyszał, a Karski przeszedł do historii. Zanim jednak do tego doszło, przeszedł drogę, w przebycie której ciężko jest uwierzyć… I o tej drodze właśnie postanowili w formie komiksu – a raczej powieść graficznej – opowiedzieć włoscy twórcy. I cel był to o tyle ambitny, co i trudny zarazem do osiągnięcia. Na szczęście z zamysłu tego udało się im wyjść obronną ręką. Fabuła, chociaż ujęta skrótowo, wiernie oddaje historyczne fakty – te zaś, które z tej czy innej przyczyny (wizja artystyczna to czy pomyłka) przeinacza, wyjaśnienie znajdują w przypisach. Angażuje przy tym emocjonalnie i przejmuje, pomimo pewnej nuty patosu, która pobrzmiewa na początku. I oczywiście przeraża. Bo choć to tylko historia narysowana na papierze, prawda uderza w głowę z siłą rzuconego kamienia. Rysunki także są dość proste, przypominające dokonania Manuele Fiora, nie mniej równie co treść skuteczne i autentycznie przejmujące. Należycie sielankowe, kiedy scena wymaga rozprężenia, odpowiednio mroczne, kiedy wymaga tego akcja, są doskonale dobrane tak graficznie, jak i kolorystycznie. I choć z założenia dzieło to ma zapoznać z historią młodzież, ma zachęcić nastolatków do zagłębienia tematu, przemówi także do dorosłych czytelników. Bo temat jednej z największych zbrodni ludzkości, jej ofiar i bohaterów, temat postaw wszelakich wobec tak niewyobrażalnego okrucieństwa, to rzecz zawsze aktualna i warta poznania. Szczególnie, że została pięknie wydana (papier kredowy, twarda oprawa, noty historyczne, galeria szkiców i ilustracji) a do tego w bardzo przystępnej cenie. Konkludując – rewelacja. Wspaniały, mocny komiks, który polecam i to bardzo. A wydawnictwu Alter składam serdeczne podziękowania za udostępnienie mi egzemplarza do recenzji.
Avatar użytkownika - roland
roland
Przeczytane:2015-01-15, Ocena: 6, Przeczytałem,
Nie mogę się doczekać aby zapoznać się z tą pozycją. To bardzo ciekawy projekt polegający na zrobieniu z naszego bohatera narodowego - Jana Karskiego superbohatera komiksowego. Pomimo, że nie dysponuje żadnymi supermocami to jestem pewien, że może stanąć w szranki z Supermenem, Spideremenem i innymi fantazjami, bo jego autentyczne przygody są tak MOCNE, że brzmią jak fantazja.