Każdy jej strach

Kate przeprowadza się na pół roku do Bostonu - zamieniła się na mieszkania ze swoim kuzynem Corbinem. On służbowo przenosi się do Anglii, ona w Stanach ma ukończyć kurs grafiki komputerowej, a przede wszystkim dojść do siebie Od dzieciństwa walczy z lękami, niedawno zaś przeżyła traumę - były narzeczony próbował ją zabić, a potem uwięził ją w szafie i sam się zastrzelił. Kate uwolniono dopiero po kilku dniach. Wreszcie odważyła się wrócić do życia, a zmiana otoczenia powinna temu sprzyjać.

W Bostonie już po kilku godzinach dowiaduje się, że zamordowano sąsiadkę zza ściany, piękną Audrey Marshall, z którą jej kuzyn miał romans, choć on sam temu zaprzecza.

Kate walczy z sennością, swoimi fobiami i usiłuje przyzwyczaić się do ekscentrycznych mieszkańców, białego kota, który chyba przenika przez ściany i wszędzie czuje się u siebie. Z zamordowaną dziewczyną najwyraźniej łączy ją więcej, niż się wydawało. Kuzyn wzbudza coraz więcej podejrzeń, a do tego policja nie może się z nim skontaktować. W jego mieszkaniu natomiast dzieją się dziwne rzeczy, Kate zaś nie ma pewności, czy nie są wytworem jej skołowanego umysłu. Stara się nie panikować, nawet gdy odkrywa, że ktoś pozmieniał narysowane przez nią portrety. Nie wie, komu wierzyć, nie wie, komu może zaufać.

Peter Swanson jest autorem dwóch powieści, a jego wiersze, opowiadania i recenzje ukazywały się w najważniejszych gazetach i magazynach, otrzymał też kilka nagród literackich. Mieszka z żoną i kotem w Somerville w Massachusetts.

Na podstawie poprzedniej powieści, Czasem warto zabić, Agnieszka Holland przygotowuje ekranizację.

Informacje dodatkowe o Każdy jej strach:

Wydawnictwo: Marginesy
Data wydania: 2017-02-15
Tytuł oryginału: Her Every Fear
Tłumaczenie: Ewa Pensyk-Kluczkowska

Kup książkę Każdy jej strach

Każdy jej strach - opinie o książce

Avatar użytkownika - Margarita1980
Margarita1980
Przeczytane:2017-06-27, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki 2017, Mam,
Główna bohaterka Kate zamienia się z nigdy nie widzianym kuzynem Corbinem na mieszkania - on przeprowadza się na pół roku do Londynu, ona do Bostonu. W dniu wprowadzenia się na Beacon Hill do mieszkania Corbina, Kate dowiaduje się, że jej sąsiadka zaginęła. Krótko potem, nadchodzą jeszcze gorsze wieści - sąsiadka, młoda kobieta o imieniu Audrey została zamordowana. W obcym mieście, w którym nie zna nikogo, nie wie komu może zaufać. W budowaniu relacji nie pomaga również jej stan ducha - od dzieciństwa była przekonana, nie, ona wiedziała, że stanie się coś złego. Do tego były narzeczony, próbował ją zabić. Wyjazd do Stanów, miał być sposobem na odcięcie się od przeszłości, powrócenie do równowagi, a także sposobem na ukończenie kursu grafiki komputerowej w prestiżowym instytucie. Kto stoi za zabójstwem Audrey? Czy kuzyn jest niewinny, czy maczał w palce? A jeśli jest niewinny, to czemu kłamie na temat swojego związku z sąsiadką? Zgodnie z najnowszą modą, powieść została podzielona na części - widzimy sytuację oczami Kate, Corbina, Zabójcy (kto nim jest dowiecie się w trakcie czytania książki) i Policjantki prowadzącej śledztwo. W połowie książki dowiadujemy się, kto i dlaczego zabija - zazwyczaj takie rewelacje trzymane są w tajemnicy, aż do ostatniej strony książki, a tu wiemy już w połowie powieści. Autor skupił się na postaci Kate i Corbina. Reszta postaci jest dość nijaka, niestety. Mimo wszystko, jest to całkiem ciekawy thriller. Dobrze się go czyta siedząc na ławeczce w parku w leniwe niedzielne popołudnie.
Avatar użytkownika - grejfrutoowa
grejfrutoowa
Przeczytane:2017-05-01, Ocena: 3, Przeczytałam,
Kate dostaje propozycję od dalekiego kuzyna, którego nigdy nie wiedziała. Corbin chce, by na pół roku zamienili się mieszkaniami – ona pomieszka u niego w Bostonie, on natomiast trafi do Londynu. Początkowo kobieta jest sceptyczna. Nie zna Corbina, podróż na drugi koniec świata ją przeraża. Kate podejmuje decyzję spontanicznie i tak trafia do Bostonu. Mieszkanie Corbina jest piękne, kurs, na który się zapisała, zaczyna się niedługo – nic, tylko się cieszyć. Jednak gdy Kate dowiaduje się, że w mieszkaniu obok doszło do morderstwa, a policja zaczyna wypytywać o Corbina, kobieta zastanawia się, czy aby ta błyskawiczna zamiana mieszkań nie była przykrywką dla kuzyna... Każdy jej strach Petera Swansona to opowieść, w której narrator relacjonuje wydarzenia dziejące się wokół kilku osób. Po pierwsze mamy Kate, która przeniosła się z Londynu do Bostonu. Kobieta jakiś czas wcześniej przeszła prawdziwe piekło, które sprawiło, że całkowicie się zmieniła. Ataki paniki i bujna wyobraźnia, która podsuwa jej makabryczne myśli, to tylko część jej problemów. Dlatego decyzja o zamianie mieszkań dziwi nie tylko jej bliskich, lecz także ją samą. Poza tym narrator pokazuje, co dzieje się m.in. u Corbina i jednego z sąsiadów, Alana. Nie zawsze akcja rozgrywa się w tym samym czasie – przy wprowadzeniu do opowieści nowej postaci, narracja cofa się, by pokazać coś, co wydarzyło się w bliższej bądź dalszej przeszłości, a co ma znaczenie dla historii. Głównym tematem jest sprawa morderstwa Audrey. Kate zaczyna mieć obsesję na jej punkcie, mimo że nigdy jej nie widziała. Ciągła obecność policji, pytania innych mieszkańców budynku i kłamstwa Corbina sprawiają, że kobieta nie może przestać myśleć o pięknej sąsiadce. Czy to możliwe, że to jej kuzyn ją zamordował? Corbin nie przyznaje się do jakiejkolwiek bliższej znajomości z Audrey, ale policja ciągle o niego wypytuje. Gdy mężczyzna znika z jej mieszkania, Kate zaczyna się poważnie zastanawiać, czy dobrze zrobiła, przyjeżdżając do Bostonu. Sprawa wcale nie jest taka prosta. Kate poznaje innych ludzi, którzy mogli mieć coś wspólnego z morderstwem dziewczyny. Nie wie, komu ufać. Jest obca w obcym miejscu, a jej przeszłość cały czas daje o sobie znać, podszeptując makabryczne rzeczy. Początkowo wydaje się, że sprawa, którą otrzymujemy w książce, jest dość prosta. Krąg podejrzanych jest niewielki, ale wszystko wskazuje na Corbina, który kłamie i znika. Potem jednak zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Kate, która jeszcze nie przyzwyczaiła się do nowego miejsca, zaczyna dostrzegać drobnostki, które ją zaskakują. Przypisuje je roztargnieniu i przemęczeniu. Czy jest bezpieczna w mieszkaniu kuzyna? A może to tylko jej wyobraźnia znowu płata jej figle? Minusem książki jest fakt, że dość wcześnie dowiadujemy się, kto jest zabójcą i jak działa. Nie trzyma się nas w napięciu do ostatniej strony. A jednak autor potrafił wymyślić coś, co sprawi, że będziemy chcieli dobrnąć do końca. Mogłabym się jeszcze przyczepić do głównej bohaterki – Kate nie zawsze działa w logiczny sposób i to może drażnić. Nie bardzo wiedziała, czy chce kryć kuzyna, czy pomóc policji. Czasem wyglądało to niesamowicie nieskładnie. Każdy jej strach to zaskakujący thriller. Pomysł na fabułę jest ciekawy i wciągający, aczkolwiek nie aż tak mrożący krew w żyłach, jakbym się spodziewała. To poprawna lektura, którą czyta się szybko i zainteresowaniem.
Avatar użytkownika - alkatraz
alkatraz
Przeczytane:2021-01-09, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2021,

Po przereklamowanej Lacbergowej i Maxwood, których książki mnie nieźle wymęczyły, w końcu trafiłam na niezły thriller. ,,Każdy jej strach" wciągnął mnie, tak że nie mogłam się od niego oderwać. Lekturę przeczytałam szybko, fabuła mi się podobała, nie nudziłam się.

Książka nieco dziwna, mroczna, niepokojąca. Każdy z bohaterów skrywa jakąś tajemnicę, która stopniowo jest ujawniana.
Kate jest dziewczyną po traumatycznych przejściach. Boi się dosłownie swego cienia. I wbrew własnej woli zostaje wplatana w niebezpieczną grę. A najgorsze jest to, że nie ufa nikomu, nawet samej sobie.
Cała historia opowiadana jest z punktu widzenia kilku osób, które opowiadają ją na własny sposób i stopniowo uzupełniają luki w całej historii. A najciekawsze jest to, ze każda z tych historii kończy się niemal w tym samym momencie.
Powieść może nie jest bardzo wciągająca ale buduję mroczną atmosferę, która nie pozwala odejść od książki. Ciekawa pozycja warta polecenia.

Avatar użytkownika - nati_groszek
nati_groszek
Przeczytane:2018-05-30, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2018,

Po emocjonującej "Czasem warto zabić", która bardzo mi się podobała, sięgnęłam po kolejną książkę Petera Swansona.

"Każdy jej strach" to historia Kate - młodej kobiety, która od dzieciństwa zmaga się z różnego rodzaju lękami, paranojami. Strach jest jej nieodłącznym kompanem. Dawno temu, gdy rodzice zabrali ją do psychologa - ten prosił ją, by wybrała trzy rzeczy, których boi się najbardziej. Było to niewyobrażalnie trudne zadanie. Kate nie mogła wówczas zrozumieć, jak spośród tylu okropieństw i przerażających rzeczy można wybrać zaledwie trzy...
Tym bardziej zadziwiające jest, że ktoś, kto tak bardzo się boi - niemal wszystkiego i zawsze zakłada najbardziej pesymistyczne scenariusze rozwoju wypadków zgadza się na zamianę mieszkań z kuzynem, którego w życiu nawet nie widział. No cóż - stało się. Kate przeniosła się do USA, podczas gdy jej kuzyn tymczasowo zajmuje jej mieszkanko w Londynie.
Zaraz po tej zamianie w bostońskiej kamienicy dochodzi do zabójstwa. W mieszkaniu sąsiadującym z mieszkaniem Kate (a właściwie jej kuzyna) zostaje zamordowana młoda kobieta. Corbin (kuzyn) twierdzi, że nie znał zbyt dobrze sąsiadki. Kate rozpoczyna własne, małe śledztwo. Rozmawia z pozostałymi lokatorami i dowiaduje się wielu ciekawych rzeczy. Poznaje m.in. mężczyznę, który mieszkał naprzeciwko zamordowanej i miał nieco dziwne hobby - każdego dnia podglądał Audrey... Potem pojawia się przyjaciel Audrey - nieszczęśliwie w niej zakochany. Po kamienicy biega kot sąsiadki i węszy we wszystkich zakamarkach. Kate również węszy. Czy odkryje prawdę? A może nie zdąży - przecież morderca może kryć się całkiem blisko... W dodatku w mieszkaniu zaczynają dziać się dziwne rzeczy - Kate wyczuwa czyjąś obecność. Czy to kolejna jej paranoja...?

Książka nie wciągnęła mnie aż tak bardzo jak "Czasem warto zabić", ale to nadal kawał niezłej literatury. Co prawda szybko wpadłam na trop mordercy, ale nie umniejszyło to całej mojej przyjemności z czytania. Polecam.

Avatar użytkownika - AnnaBook
AnnaBook
Przeczytane:2019-12-10, Ocena: 2, Przeczytałam, Mam,
Piękne kłamstwa
Peter Swanson0
Okładka ksiązki - Piękne kłamstwa

Piekielnie inteligentna opowieść o obsesji, zdradzie i morderstwie dokonanym z zimną krwią. Harry Ackerson od dawna podziwiał swoją nieziemsko piękną...

Dziewczyna z zegarem zamiast serca
Peter Swanson0
Okładka ksiązki - Dziewczyna z zegarem zamiast serca

Gdy George po raz pierwszy spotkał Lianę Decker, miała osiemnaście lat i była studentką pierwszego roku college’u w Sweetgum na Florydzie. Przez...