Kelner w Paryżu. Co ukrywa stolica smaku?

Paryż harujący, czyli stolica smaku od kuchni

,,Pozory wprawiają w ruch restaurację, podobnie jak to miasto. Różnica między tym, co widoczne, i tym, co ukryte, jest bezkresna jak ocean. Restauracja w rzeczywistości jest oszustwem".

Edward Chisholm przyjechał do Francji, marząc o przygodzie i znalezieniu swojego miejsca w świecie. Próbując związać koniec z końcem i wybić się jako pisarz, podjął decyzję, która okazała się przełomowa: rozpoczął pracę jako pikolak - asystent kelnera - w jednej z paryskich restauracji. Po drugiej stronie kuchennych drzwi, z dala od oczu gości, poznał oblicze paryskiej gastronomii, które w niczym nie przypomina tego oficjalnego. To świat wyzysku, rywalizacji, klasowości i rasowych uprzedzeń. Świat, z którego tylko nielicznym uda się wydostać.

,,Kelner w Paryżu jest próbą opowiedzenia historii ludzi, którzy żyją i pracują po drugiej stronie wahadłowych drzwi oznaczonych tabliczką PRIVÉ, i chociaż częściowego ukazania, jak to jest mieszkać w Paryżu i pracować w paryskiej restauracji".

Książka Chisholma, skomponowana niczym wytworna francuska kolacja, to demaskacja stolicy smaku. Wyjątkowo ciekawy obraz Paryża - miasta świateł, miłości i... harujących pracowników restauracji.

Informacje dodatkowe o Kelner w Paryżu. Co ukrywa stolica smaku?:

Wydawnictwo: Otwarte
Data wydania: 2024-03-27
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Tagi: wspomnienia

Kup książkę Kelner w Paryżu. Co ukrywa stolica smaku?

Kelner w Paryżu. Co ukrywa stolica smaku? - opinie o książce

Avatar użytkownika - burgundowezycie
burgundowezycie
Przeczytane:2024-04-24, Ocena: 6, Przeczytałam,

Chcielibyście zobaczyć Paryż od kuchni albo jakąś inną stolicę smaku, danej kuchni? Przejść się pomiędzy stolikami, wejść tylko tam, gdzie wchodzi kucharz, popróbować dania prosto z garnka i zobaczyć jak funkcjonuje całe kuchenne zaplecze restauracji? 🍟🥐🥖🇫🇷

Mam dla Was idealną książkę, która umożliwi Wam tę wycieczkę! Mowa tutaj o reportażu „Kelner w Paryżu. Co ukrywa stolica smaku?” autorstwa Edwarda Chisholma, który przez klika lat poznawał kulisy paryskiej gastronomii pracując jako kelner.

Autor opowiada nam swoją historię jak po ukończeniu studiów pojechał z Anglii do Francji z marzeniem o zostaniu pisarzem. Zdecydował się jednak na pracę jako asystent kelnera, w jednej z paryskich restauracji. Ta decyzja pozwoliła mu zobaczyć Paryż od strony, której nie doświadcza większość turystów.

Swoje doświadczenie opisuje z niezwykłą szczerością, pokazując nam, jak naprawdę wygląda praca w paryskiej restauracji. Po drugiej stronie eleganckich potraw i wytwornych kolacji, jest miejsce pełne wyzysku, zaciętej rywalizacji, klasowości i rasowych uprzedzeń. Chisholm demaskuje przed nami Paryż, odsłaniając nam tym samym jego ciemną, brutalną i nieznaną stronę. Pokazuje, że za fasadą miasta świateł, smaku i miłości, kryje się rzeczywistość pełna trudności i nie lada wyzwań.

Jego historia pokazuje blaski i cienie pracy w restauracji, a także walki o przetrwanie jaką musiał stoczyć w jednym z największych miast Europy. To książka, w której z niezwykłą odwagą opisuje swoje zmagania z trudnościami, jakie napotkał na swojej drodze. Zmuszają nas tym samym do refleksji i zmiany spojrzenie na znane z widokówek miasto. Pokazuje nam, że Paryż to nie tylko miejsce marzeń i romantycznych wycieczek, ale także miejsce, gdzie aby przetrwać, trzeba bardzo ciężko pracować.

“Kelner w Paryżu. Co ukrywa stolica smaku?” to fascynujący reportaż, który z pewnością zainteresuje wszystkich, którzy chcą poznać prawdziwe oblicze Paryża. To lektura, która otwiera oczy na brutalne realia życia w stolicy smaku i miłości. Zdecydowanie polecam tę książkę każdemu, kto chce spojrzeć na Paryż z innej perspektywy.

Dziękuję za zaufanie i egzemplarz do recenzji od @wydawnictwootwarte (współpraca reklamowa) 🩷.

Avatar użytkownika - w_ksiazkowym_zac
w_ksiazkowym_zac
Przeczytane:2024-04-25, Ocena: 5, Przeczytałam,

Edward Chisholm stworzył niezwykle ciekawy i szokujący reportaż,w którym opisuje własne doświadczenia z pobytu w Paryżu. Przyjeżdżając do Francji autor, liczył, że to tu odnajdzie swoje miejsce na ziemi. Jednak zderzenie z rzeczywistością okazało się być dla niego dosyć brutalne. Musiał podjąć pracę jako pikolak - czyli asystent kelnera w paryskiej restauracji. I tu właśnie doświadcza prawdziwego oblicza stolicy smaku i jego obywateli. Wyzysk, rasizm, ciężka praca, rywalizacja, liczne uprzedzenia - to tylko część tego, co go spotkało po drugiej stronie kuchennych drzwi.

"Kelner w Paryżu" to książka, która pokazuje, że wykwintność, elegancja i prestiż paryskich restauracji ukrywa swoją drugą stronę, skrzętnie skrywaną za drzwiami oznaczonych "privé". Na przykładzie bohatera, będącego autorem, czytelnik ma szansę przybliżyć sobie ten paryski klimat, ale od drugiej "roboczej" strony. Ciekawa narracja wciąga nas w książkę, w której poruszane są nie tylko te wątki, związane bezpośrednio z bohaterem, ale również z mentalnością ludzi w tej branży i całokształtem obrazu Paryża, takiego którego nie zobaczymy w przewodnikach, czy folderach wycieczkowych. Chisholm nie szczędzi nam szczegółów, jednocześnie skupiając się tylko na tych istotnych rzeczach, nie zarzuca nas toną informacji, a wyciąga ze swojej historii tylko to, co najważniejsze i dla czytelnika - najatrakcyjniejsze. W tym wszystkim jest z nami bardzo szczery i autentyczny. Paryż - miasto zakochanych i dobrego smaku, tak naprawdę jest takie jak wszystkie inne miejsca na ziemi, gdzie niejednokrotnie trzeba stoczyć walkę o przetrwanie. Autorowi udało się obnażyć tą prawdę.To co przeznaczone dla oczu i uszu turystów, jest eksponowane, a cała reszta nie może ujrzeć światła dziennego, bo zepsułoby to renomę i reputację tego miasta i jego wykwintnych restauracji. Lubię takie książki, które rzucają nowe światło na rzeczy, mniej lub więcej, nam znane oraz otwierają oczy.
Polecam 🇫🇷

„Kelner w Paryżu” to nie tylko opowieść o pracy za kulisami paryskich restauracji, ale także głębokie spojrzenie na ludzką determinację w obliczu trudności oraz refleksja nad społecznymi nierównościami i wyzwaniami, z którymi zmaga się wielu pracowników. Edward Chisholm, Anglik z ambicjami pisarskimi, opowiada swoją historię jako pikolaka – asystenta kelnera, ukazując brutalną rzeczywistość za kuchennymi drzwiami. Angażuje czytelnika w swoje doświadczenia, prowadząc go przez labirynt uliczek i zakamarków Paryża, odkrywając jednocześnie mroczne aspekty życia w tej romantycznej metropolii.

Chisholm przybywa do Paryża w poszukiwaniu przygody, możliwości i z powodu miłości, ale szybko musi zmierzyć się z trudnościami. Jego dni w restauracji są pełne ciężkiej pracy, a jako obcokrajowiec bez biegłej znajomości języka francuskiego stara się wybić na jakąkolwiek pozycję. Przez jego relację widzimy, że życie osobiste także nie oszczędza mu kłopotów – rozstaje się z dziewczyną, traci mieszkanie, a szef nie chce podpisać z nim umowy. Jedyne wsparcie, jakiego może oczekiwać, to napiwki, które często nie są mu oddawane przez kelnerów.

Autor nie stroni od ukazania brutalnej rzeczywistości, z jaką muszą zmagać się kelnerzy i inni pracownicy restauracji. Jego relacja wciąga czytelnika w wir codziennej walki o przetrwanie, gdzie każdy dzień to wyzwanie, a sukcesy są często zaledwie kroplą w morzu trudności. Praca fizyczna, brak szacunku ze strony klientów i ciągłe napięcie sprawiają, że życie za kuchennymi drzwiami restauracji staje się prawdziwą próbą siły i wytrwałości. Książka nie tylko demaskuje romantyczną wizję paryskich restauracji, ale też ukazuje brutalność pracy za ich kulisami. Za fasadą uśmiechniętych kelnerów kryje się fizyczne i psychiczne wyczerpanie, walka o napiwki, wyzwiska i ciągłe napięcie. Chisholm rysuje obraz codziennej rzeczywistości, gdzie praca jest ciężka, wymagająca, a pracownicy często są traktowani jak ludzie „gorszej kategorii”. Przedstawia też Paryż z innej perspektywy – jako miasto pełne nędzy i ukrytych zaułków.

Jednak „Kelner w Paryżu” to także głębsza analiza społeczna, która porusza tematy takie jak dyskryminacja rasowa, wyzysk pracowniczy i walka o godność. Autor zwraca uwagę na nierówności społeczne obecne w paryskim społeczeństwie, gdzie praca w restauracji często jest jedyną opcją dla osób pochodzących z niższych warstw społecznych lub dla imigrantów. Poprzez swoje doświadczenia Chisholm oddaje głos tym, których opinie zwykle są pomijane, rzucając światło na trudne warunki pracy i życia osób pracujących w tej branży. Dodatkowo publikacja prowokuje do refleksji nad znaczeniem pracy i szacunku do każdego pracownika. Poprzez opowieść o własnej drodze do akceptacji i zrozumienia Chisholm przypomina czytelnikowi, że każda praca ma wartość i zasługuje na szacunek. Jego historia staje się inspiracją dla tych, którzy walczą o swoje miejsce w społeczeństwie i nie poddają się w obliczu trudności.

Jednym z najbardziej fascynujących aspektów książki są portrety bohaterów, które są nie tylko barwne, są przede wszystkim prawdziwe. Chisholm przybliża czytelnikowi różnorodne postacie, od współpracowników po klientów restauracji, ukazując ich z ich wadami i zaletami. Dzięki temu czytelnik ma możliwość lepszego zrozumienia motywacji i wyborów głównego bohatera oraz innych postaci, co sprawia, że historia staje się bardziej przystępna i osobista.

Mimo że „Kelner w Paryżu” nie unika trudnych tematów i momentów, to jest to książka, która pozostawia po sobie ślad. Przez swoją szczerość i autentyczność autor zdobywa sympatię czytelnika, który trzyma kciuki za jego sukcesy i współczuje mu w trudnych chwilach. To opowieść o sile ludzkiego charakteru, wytrwałości i nadziei, która z pewnością będzie inspiracją dla wielu czytelników.

Za pierwszą kulisą
Mirosława Łukaszewicz