Klejnoty Dubaju. Devi. Wojownicza bogini

,,Devi. Waleczna Bogini" to historia młodej Hinduski, która manipulacją zostaje zmuszona do ślubu z, jak mogłoby się wydawać, kandydatem idealnym. Wszystko było w nim perfekcyjne. Niestety jej serce i rozum głośno protestują. Devi nie potrafi zrozumieć, dlaczego bogaty mężczyzna sukcesu miałby zainteresować się ubogą dziewczyną, jaką przecież była. Jednak z braku argumentów, poddaje się woli rodziców i wychodzi za mąż. Pomimo temperamentnego charakteru, prowadzi życie posłusznej małżonki. Pierze, sprząta, gotuje. Jak na dobrą, hinduską żonę przystało. Wszystko komplikuje się, kiedy na jej drodze staje kusząco atrakcyjny Marokańczyk, nachalnie okazując jej zainteresowanie. Devi ulegając jego urokowi, nie potrafi stwierdzić, czy ta relacja okaże się dla niej błogosławieństwem, czy jednak przekleństwem. Małżeństwo aranżowane, oszustwo, tajemniczy spadek, hinduscy bogowie oraz zakazana miłość.

Informacje dodatkowe o Klejnoty Dubaju. Devi. Wojownicza bogini:

Klejnoty Dubaju. Devi. Wojownicza bogini - opinie o książce

Avatar użytkownika - w_ksiazkowym_zac
w_ksiazkowym_zac
Przeczytane:2024-05-08, Ocena: 6, Przeczytałam,

Kinga Jesman nie zawodzi i kolejny raz to udowodniła. Piękna, egzotyczna sceneria, barwni bohaterowie i świetnie skrojona fabuła - to wszystko pochłania czytelnika od pierwszych stron. Spotkamy się tu z takimi wątkami, jak zakazana miłość, hinduska kultura i tradycja, aranżowane małżeństwo, oszustwo, walka o wolność... A oprócz tego mnóstwo intryg i tajemnic. Autorce udało się stworzyć obraz Devi w bardzo autentyczny sposób, przestawiając jej wewnętrzne rozterki, myśli i uczucia. Do tego mamy dobrze przemyślaną fabułę i bohaterów, których część poznałam we wcześniejszej części. A to wszystko osadzone w bogatej i urokliwej scenerii Indii i Maroka, co w niektórych momentach podkreślało cały dramatyzm sytuacji, w jakiej znalazła się tytułowa bohaterka. Jej pragnienie niezależności stoi w opozycji do kultury i tradycji, nakazującej posłuszeństwo i tkwienie w małżeństwie, które od początku budziło jej niepokój, jednak wewnętrzny głos Devi został skutecznie stłumiony. Czy słusznie? Musicie się przekonać. Dosyć dynamiczna akcja zapewni sporo wrażeń, tak że z rosnącym napięciem będziecie przewracać kolejne kartki. A zakończenie? Świetne. Polecam

Avatar użytkownika - melkart1
melkart1
Przeczytane:2024-05-12,

Sytuacja Hindusek jest dosyć ciężka w porównaniu do sytuacji kobiet na szeroko pojętym  Zachodzie. Kobiety stanowią blisko 48% społeczności Indii, przy czym mniej niż 20% z nich ma możliwość korzystania z toalety. A i woda jest ogromnie zanieczyszczona. Hinduski mają problemy z dostępem do edukacji, a do tego dotyczy je cała masa różnych zakazów, nakazów i ograniczeń. Zresztą już od momentu narodzin, pozycja kobiety w Indiach jest niewielka. Nikt jej nie docenia, bowiem i tak, kiedyś opuści rodzinny dom, stając się „własnością” nowej rodziny. Dlatego też jest traktowana jako użyteczne narzędzie darmowej pracy oraz wykorzystywana seksualnie… Jeśli pochodzi z biednej rodziny, nie mogącej ofiarować za nią opłaty ślubnej, taka niewiasta poślubia na przykład węża, szczura… Jeśli kobieta zostanie wdową, staje się wyklęta. To trochę tak, jakby społeczność bała się, że wdowa może nadal stanowić seksualną zachętę dla mężczyzn. Aby temu zapobiec, najczęściej się je wygania. Nie mogą nawet  nosić kolorowych ozdób ani szat. Słowem – żyją poza społeczeństwem. Należy pamiętać, że powtórne wyjście za mąż nie jest w Indiach akceptowalne, no może poza wyższymi warstwami społeczeństwa. W Indiach to kobieta odpowiada za życie męża – jeśli zmarł, oznacza to, że nie dość dobrze się nim opiekowała… Kiedyś w dobrym „tonie” było, gdy małżonka popełniała samobójstwo podczas ceremonii pogrzebowej męża. Dziś, wdowy opuszczają swe miejsce zamieszkania, udając się do tak zwanych miast wdów. W domu męża nic dobrego ją nie czeka, więc pozostaje im albo popełnienie samobójstwa albo ucieczka, albo zostają siłą wywiezione do miejsc odosobnienia dla wdów. A tam wcale nie jest łatwiej…

Nic przeto dziwnego, że nasza główna bohaterka, tytułowa Devi, boi się wszystkiego. Nie dość, że została poślubiona i to przymusowo za mężczyznę, którego nie kochała, to jeszcze musi trzymać się swych kulturowych uzusów. Musi być potulna jak baranek, zaspokajać najbardziej przyziemne zachcianki i oczekiwania męża… Słowem, stała się niewolnicą, „ruchomym narzędziem”, które nie ma swojej woli, własnych odczuć, myśli, marzeń. Jej życie to jedna wielka troska i upokorzenie. Jej mąż, nie dość, że jej nie kocha, to gardzi swą „boginią”, upokarza ją przy każdej nadarzającej się okazji. A do tego… bezlitośnie korzysta z życia jej kosztem. Pogardzana, zamknięta w czterech ścianach dubajskiej rezydencji, usycha w samotności. Gdy pojawia się możliwość wyjazdu do Maroka, gdzie żyje jej szkolna koleżanka, Almas, jej życie wywraca się do góry nogami. Poznaje tam pewnego przystojnego Marokańczyka, hulakę jakich mało, w którym zakochuje się od pierwszego wejrzenia. Jak się okazuje, z wzajemnością. I tutaj pojawia się ogromne rozdarcie sumienia – czy podążyć za miłością, czy żyć zgodnie z tym, co nakazuje jej hinduska religia? I właśnie o tym jest książka. To opis walki młodej Hinduski, która, chyba bardziej nieświadomie, stara się przekroczyć tradycyjne tabu… bo chciałaby być po prostu kochana dla siebie samej. Nie z przymusu, nie z nakazów kultury, ale z porywu serca.

Początkowo sądziłem, że to kolejny głupi romans, opowiadający łzawą historię wymyślonej dziewczyny. Jednak historia Devi ma w sobie to coś, co nie pozwala odstawić książki na bok. A do tego pozwala zastanowić się nad sensem związków damsko-męskich. Stawia pytania: czy miłość potrafi zmienić nasz świat, a jeśli tak, to jaką cenę jesteśmy za nią zapłacić? Pyta o to, czy kobieta może być szczęśliwa z kimś, kto jej nie szanuje, kto traktuje ją tylko jak zabawkę. I to może już nie tylko przez pryzmat hinduskiej tradycji, dla mnie nieprzyzwoicie niezrozumiałej i opresyjnej, zwłaszcza wobec kobiet. Książkę czytało się naprawdę fajnie. Może nie miałem wypieków na twarzy, nawet w momentach opisujących zbliżenia, ale jest w niej coś, co sprawia, że warto po nią sięgnąć. Nie znudziła mnie, a i przekonała do siebie. Myślę, że jestem gotów na kolejne książki tej Autorki, bo niewątpliwie ma talent. Potrafi zaciekawić prostotą, wciągnąć czytelnika, nawet takiego dupka jak ja, i sprawić, że zastanowi się nad tym, czy aby jest wystarczająco dobrym partnerem dla swej żony. Myślę, że Panie powinny dać taką książkę mężom czy chłopakom, może nasze związki byłyby bardziej dostosowane do potrzeb kobiet. Czego wam ogromnie życzę.

Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

Avatar użytkownika - violetanddog
violetanddog
Przeczytane:2024-04-27, Ocena: 4, Przeczytałem,

Uwaga – recenzja może zawierać spojlery dotyczące tomu 1.
Od wydarzeń przedstawionych w książce „Almas” minęły już 3 lata. Dziewczyna, której losy śledziliśmy w poprzedniej książce z serii „Klejnoty Dubaju”, jest teraz szczęśliwą mężatką i studentką wymarzonej medycyny. Jej życie wydaje się sielanką. Inaczej jest w przypadku Devi – jej hinduskiej przyjaciółki. Młoda 20-letnia kobieta wstąpiła w związek małżeński wbrew własnej woli i teraz musi się mierzyć z jego przykrymi konsekwencjami. Czy i w jej życiu w końcu pojawi się rycerz na białym koniu, który wyrwie ją z rąk męża oprawcy? Zapraszam do lektury.
„Devi. Waleczna bogini” oparta jest na podobnej konwencji co Almas. Czy to źle? Zależy czy zaczniemy porównywać oba tytuły. Wtedy Devi może uplasować się niżej w rankingu angażujących lektur. Zabrakło mi w tej historii czegoś, co by ją wyróżniło spośród innych książek o takiej tematyce. Liczne sceny erotyczne, niewiele akcji i intryga, która nie do końca mnie przekonuje. Mężczyźni w świecie Jesman są tak samo piękni, jak i groźni. Z brutalnością i przekonaniem, że mogą, zawsze sięgają po to, czego chcą. Od ich widzimisię zależy los podległych im kobiet, dlatego można powiedzieć, że nasze bohaterki mają to szczęście, że spotkały mężczyzn wręcz idealnych. Książka jest dobrze napisana, tu nie mogę autorce absolutnie nic zarzucić. Czasami zaciekawia, ale i czasami drażni, może przez mnogość scen erotycznych zapełniających luki w fabule. Podsumowując - jest w porządku, choć mogło być lepiej. Zmęczyła mnie nieco ta książka, tym bardziej więc liczę na to, że kolejne tytuły z tej serii bardziej mi się spodobają. Jestem nieco zawiedziona i jeśli miałabym wam polecić któryś z tytułów z serii „Klejnoty Dubaju”, to byłaby to tylko i wyłącznie Almas.
Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki dziękuję @skarpawarszawska

Avatar użytkownika - aneta5janiec12
aneta5janiec12
Przeczytane:2024-04-24, Ocena: 5, Przeczytałam,

Kiedy przeczytałam powieść „Almas. Diament pustyni” z niecierpliwością czekałam na kolejną część! Dzięki uprzejmości autorki mogłam poznać historię Devi. Czy I tym razem Kinga Jesman, autorka, skradnie moje serce?

"Devi. Waleczna Bogini" to historia tytułowej Devi. Dziewczyna jako nastolatka zostaje zmuszona do małżeństwa. Niestety nie jest to szczęśliwy związek. Devi stara się jak może, żeby przypodobać się mężowi. Jednak on nie zwraca na nią uwagi i tylko ją poniża i krytykuje. Kiedy wyjeżdżają na wakacje do przyjaciół Devi poznaje Amina. Czy naszym bohaterom uda się wbrew przeciwnością losu zasmakować szczęścia?

„Devi. Waleczna bogini” to niezwykle poruszająca historia. Spotykamy tutaj konflikt między swoimi własnymi pragnieniami, a tradycją, między wolnością, a obowiązkami. Devi zostaje zmuszona do małżeństwa z mężczyzną na pozór idealnym. Jednak za zamkniętymi drzwiami kobieta przeżywa dramat. Kiedy poznaje Amina staje przed dylematem, czy nadal trwać w tym małżeństwie, czy jednak postawić swoje dobro ponad tradycję. Kobieta jest rozdarta, gdyż jej serce i rozum stają po stronie jej szczęścia, ale poczucie przynależności do kultury sprawia, że wybór jest ogromnie trudny.

Ogromną zaletą w tej historii jest dla mnie przedstawienie hinduskiej kultury. Opisy zwyczajów, czy bożków są bardzo bogate, co sprawia, że czytelnik może jeszcze lepiej wczuć się w postać naszej głównej bohaterki, oraz lepiej zrozumieć jej dylematy. Ponadto mamy tutaj narrację pierwszoosobową, co jeszcze bardziej pomaga nam zrozumieć zachowania Devi.

Devi to postać mocno wyrazista i dynamiczna. Na przełomie całej książki widzimy jej przemianę. Chociaż na początku trochę mnie irytowała swoim podejściem, podporządkowywaniu się mężowi. Jednak dzięki właśnie dobrze przedstawionej kulturze hinduskiej zaczęłam rozumieć, co tak naprawdę czuje. Naszą bohaterka nigdy nie miała łatwego życia, więc wizja małżeństwa z bogatym mężczyzną wydaje jej się spełnieniem. Niestety nie spodziewa się dramatu jaki ją czeka.

"Devi. Waleczna Bogini" to nie tylko romans. Spotkamy tutaj motywy aranżowanego małżeństwa, tajemnicy, oszustw, spadku. Te wszystkie elementy idealne tworzą całą historię. Dzięki temu dostajemy dawkę emocjonującej i pełna napięcia powieści. Ta książka na pewno poruszy nie jedno serce czytelnika. Zostaje ona w pamięci. Jeżeli chcecie przeczytać ciekawą, emocjonującą historię z wątkiem tajemnicy to „Devi. Waleczna bogini” jest dla was idealną propozycją!

Avatar użytkownika - Stenka
Stenka
Przeczytane:2024-04-30, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2024,

,,Devi. Waleczna bogini" to drugi tom serii ,,Klejnoty Dubaju." W tym tomie czytelnik bliżej poznaje  Devi z pierwszego tomu. Wchodzi ona w aranżowany związek małżeński, który dla jej rodziny wydaje się idealny. Niestety jej mąż Sanchay:  ,,Był psychopatą gotowym zamordować własną żonę? Tylko dlaczego naciskał na ślub, skoro nigdy nic do niej nie czuł? Pochodził z zamożnej rodziny, mógł wybierać pomiędzy Miss Indii, a córkami wielkich potentatów biznesowych. On jednak uparł się na ubogą dziewczynę, która wyraźnie nie była nim zainteresowana." Devi jest posłuszną żoną do mementu spotkania z przystojnym, zadziornym Marokańczykiem Aminem. Wzajemne zauroczenie się tej pary jest od początku.  Ich związek jest zakazany, pokonują wszelkie przeszkody, aby być ze sobą. ,,Miłość warta jest walki i poświęcenia. Nakręca człowieka mocniej niż najczystszy narkotyk czy pragnienie zemsty. To miłość  jest najsilniejszym żywiołem tego świata, a życie bez niej nie ma sensu."

Narratorką tej historii jest Devi, co czyni opowieść bardziej wiarygodną. Tylko jeden rozdział, a właściwie epilog jest przedstawiony ze strony Amina, gdzie opisuje swoje dzieciństwo, młodość i relacje małżeńskie. Taka narracja powoduje, że lepiej czytelnikowi wczuć się w dylematy jakie przeżywa Devi, jej rozterki i myśli, a sama historia bardziej wiarygodna i możliwa.

Z książki dowiadujemy się o kulturze, zwyczajach, ubiorach, jedzeniu i tradycjach hinduskich i arabskich, poznajemy hinduskich bożków.  Autorka pokazała, że w krajach azjatyckich i Bliskiego Wschodu kobiety nadal borykają się z dyskryminacją.

Fabuła jest ciekawa z mnóstwem zwrotów akcji i zaskakujących zdarzeń. Książkę wprost pochłania się, trudno się oderwać od śledzenia akcji. Ja pochłonęłam ją w jeden wieczór i kawałek zarwanej nocy. Z przyjemnością sięgnę po kolejny to ,,Klejnotów Dubaju."

Nie zabrakło opisów scen erotycznych, jak to często w romansach bywa.

Na uznanie zasługuje piękne wydanie książki przez Wydawnictwo Skarpa Warszawska. Piękna okładka przyciąga wzrok, tytuł z wytłaczanymi literami, na skrzydełkach okładki notka o autorce ze zdjęciem.

Trochę literówek, mimo dwu korektorów.

Avatar użytkownika - Chwilapauli
Chwilapauli
Przeczytane:2024-04-30, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,

Jak tylko zobaczyłam zapowiedź tej książki, to byłam tak bardzo jej ciekawa, nie mogłam się jej doczekać. I kiedy w końcu po nią sięgnęłam, nie mogłam się od oderwać. Niesamowita historia, która najpierw sprawia ból, który odczuwamy razem z Devi, która wręcz siłą została zmuszona do ślubu. A później razem z nią się cieszymy, kiedy jej życie nabiera jednak kolorów ?.

Devi naprawdę była bardzo Waleczną Boginią. Młoda hinduska została zmuszona do ślubu z człowiekiem, który i przed i po ślubie był jej oprawcą. Jej rodzicom ten ślub był jednak na rękę, więc nie sprzeciwiła się ich woli i wyszła za mąż, za mężczyznę, który od początku wzbudzał podejrzenia w dziewczynie. Bo niby dlaczego bogaty mężczyzna sukcesu miałby zainteresować się biedną dziewczyną, którą była. Jej rodzicom nigdy nie przelewało się szczególnie, więc ten ślub był dla nich zbawienny.

Wspomnienia Devi co do jej męża były strasznie smutne i jeszcze bardziej nasuwały myśli, dlaczego mimo tego co ją spotkało z jego strony przed ślubem, zgodziła się być mu ulegała po ślubie. Dlaczego pozwalała się tak traktować? Szkoda tej młodej dziewczyny. Dobrze jednak, że postanowiła odnowić swoją znajomość ze szkolnych lat. Jej przyjaciółką okazała się oczywiście Almas, którą mieliśmy przyjemność poznać w poprzedniej części serii ?. Ta odnowiona znajomość wyszła jej na dobre ?. Ta znajomość i jeszcze jedna, którą poznała dzięki przyjaciółce ?.

Fajnie było poznać też lepiej Amina i jego punkt widzenia. Lubię jak w książkach są przedstawione myśli dwóch stron ?.

Uwielbiam tę serię i z niecierpliwością czekam na kolejne tomy ?. Serdecznie polecam ?.

Avatar użytkownika - ktomzynska
ktomzynska
Przeczytane:2024-04-28, Ocena: 5, Przeczytałam,

,,Devi. Waleczna bogini" po raz kolejny zabiera Czytelnika na egzotyczną wyprawę i opowiada historię Devi, walecznej hinduski którą mieliśmy okazję poznać w pierwszym tomie serii. Niestety początkowo Devi nie jest już tą samą kobietą, którą znaliśmy jako przyjaciółkę Almas. Tutaj stała się ona stłamszoną i wystraszoną żoną więzioną w mieszkaniu swojego mogłoby się wydawać idealnego męża....

Kinga Jesman ma lekki styl pisania, dzięki któremu przez książkę się mknie jak burza choć jej fabuła wcale nie jest łatwa. Bowiem na kartach swej powieść Autorka porusza bardzo ważną tematykę jak chociażby walka z głęboko zakorzenionymi przekonaniami kulturowymi, przestarzałymi dogmatami i przede wszystkim ukazuje w jaki straszny sposób traktowane są w kulturze hinduskiej kobiety. To historia o tym jak szczęście człowieka jest niczym w imię powinności rodzinnych i tradycji, a marzenia i pragnienia zostają brutalnie odbierane. Kinga Jesman pisze o tym wszystkim bez ubarwiania i w sposób, który wzbudza w Czytelniku ogrom emocji.

Postać Devi jest bardzo ciekawie ukazana. Autorce bowiem bardzo dobrze udało się ukazać jej wewnętrzną walkę o samą siebie. Stajemy się świadkami jak przy pomocy Amina i przyjaciół na nowo odszukuje w sobie wolę walki w imię prawdziwej miłości, ale i przede wszystkim wolności oraz szczęścia. Amin natomiast imponuje swoją zaciętością, wytrwałością, walecznością i niejednokrotnie udowadnia, że dla niego nie ma rzeczy niemożliwych. Na granicy prawa, a zazwyczaj ponad nim zrobi wszystko, aby pomóc kobiecie którą prawdziwie kocha. Ich relacja z gatunku romantycznych rozwijała się gwałtownie, ale i uratowała oboje przed zgubą.

,,Devi. Waleczna bogini" to kolejna świetna powieść w dorobku Autorki i już nie mogę się doczekać kolejnej powieści spod jej pióra. Miło było poznać lepiej Devi oraz Amina, ale i przyglądać się dalszym perypetią z życia Almas oraz Nasira, którym szczerze kibicowałam w pierwszym tomie cyklu.

Teoretycznie ,,Almas. Diament pustyni" oraz ,,Devi. Waleczna bogini" to dwie odrębne historie jednak, aby być na bieżąco i lepiej wszystko rozumieć zdecydowanie polecam zacząć od historii Almas. Serdecznie POLECAM!

Klejnoty Dubaju. Almas, Diament pustyni
Kinga Jesman0
Okładka ksiązki - Klejnoty Dubaju. Almas, Diament pustyni

"Almas, Diament Pustyni" to historia młodej Jemenki, która wraz z mamą i dwiema siostrami opuszcza ojczyznę i wylatuje do słynącego z dobrobytu kraju....

Wojowniczki, Boginie, Księżniczki. Historie kobiet Dubaju
Kinga Jesman0
Okładka ksiązki - Wojowniczki, Boginie, Księżniczki. Historie kobiet Dubaju

Od Arabskiej Wojowniczki do Marokańskiej Bogini Dubaj. Największe miasto Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jedno ze światowych centrów finansowych i popularny...

Powrót matki
Danuta Awolusi ;