KochAna. Walka z anoreksją i bulimią

"KochAna" to zapis walki z anoreksją młodej studentki ASP, dla której choroba stała się pretekstem do poszukiwań własnego „ja”.

Wyobraź sobie krainę, w której mieszkańcy są anorektycznie szczupli. Sprowadzają jedzenie do minimum. Patrząc w lustra, nie widzą bladych twarzy, ogromnych oczu, wystających żeber, patykowatych nóg, tylko ciała spływające tłuszczem. Ważą się kilka razy dziennie, by upewnić się, że nie przytyli. Wymiotują zbędnymi kaloriami i emocjami.

To kraina, w której Ana (anoreksja) i Mia (bulimia) roztaczają paranoiczny czar. Kolejne Alicje poddają się pod ich panowanie, by uzyskać wrażenie lekkości i przetestować siłę charakteru. Niedożywione ciała buntują się, ale one nie odpuszczają. Stają się adeptkami magii znikania. Odbyłam podobną wędrówkę. Niczym Alicja odkrywałam Krainę Czarów, aż zamieniła się w Krainę Złudzeń. Przeżycia, których doświadczyłam, stały się inspiracją do napisania tej książki.

Informacje dodatkowe o KochAna. Walka z anoreksją i bulimią:

KochAna. Walka z anoreksją i bulimią - opinie o książce

Avatar użytkownika - lottaczyta
lottaczyta
Przeczytane:2017-05-04, Ocena: 5, Przeczytałam, wyzwanie 2017 - 200 książek,

Książek o anoreksji i bulimi na polskim rynku jest dużo. Jednak mało, która ukazuje prawdziwy obraz tych zaburzeń. Autorki często chorowały na zaburzenia odżywiania. Szkoda, że to nie sprawia, że książki są lepsze. Obraz jest przyrysowany, nie ukazuje prawdziwego bólu. Jak jest w przypadku "Kochanej"?

"KochAna. W pułapce anoreksji i bulimi" to poetycki obraz zaburzeń odżywiania. Obraz pełen różnych kolorów. Głównej bohaterce od zawsze towarzyszyła sztuka. Gdy ją poznajemy studiuje na ASP. We wszystkim chce być perfekcyjna. Gdy zaczyna malować, jej obraz musi być idealny. Gdy zaczyna się odchudzać, musi być w tym najlepsza. Schemat ten sprawia, że zamiast być idealna, zatraca się w tym co ją gubi. Nie jest w stanie się powstrzymać.

Marta Motyl nie mówi wielu rzeczy wprost. Słowami maluje obrazy. Czytelnik się w nich zatraca. Nie jest to poezja, a jednak odczuwamy je na podobnym rejestrze duszy.

Na początku zaznaczyłam, że wielu autorów przekłamuje brutalność zaburzeń odżywiania. "KochAna" łączy w sobie delikatność poezji i brutalność bulimi oraz anoreksji.

Serdecznie polecam każdemu wrażliwemu na piękno słowa. Każdemu nie bojącemu się brzydoty czytelnikowi.

Moja ocena: *****

Skala ocen: * nie polecam ** nie moja bajka *** daje radę **** dobra ***** bardzo dobra ****** lotta poleca

www.lottaczyta.pl

Avatar użytkownika - ksiazkowo_czyta
ksiazkowo_czyta
Przeczytane:2013-07-16, Ocena: 3, Przeczytałam, 2013, Historie prawdziwe,
W dzisiejszych czasach, gdy bycie młodym, pięknym i bogatym stanowi wyznacznik życiowego sukcesu wielu młodych ludzi, a zwłaszcza młodych kobiet w pogoni za idealną sylwetką wpadła w sidła zaburzeń odżywiania... Z biegiem czasu i rozwojem owych destrukcyjnych nawyków ofiary owych anomalii lądują na huśtawce pomiędzy anoreksją czyli skrajnym głodzeniem się, a bulimią czyli napadami nie kontrolowanego objadania się, które wywołuje wyrzuty sumienia, które z kolei stają się niejako przyczyną wywoływania torsji po to, aby pozbyć się nadmiaru jedzenia oraz wyrzutów sumienia, o których wspomniałam wcześniej... ,,Kochana" jest historią Alicji, studentki ASP, wciąż poszukującej siebie, a jednocześnie niezwykle zagubionej młodej kobiety... Autorka zapisała zmagania z anoreksją oraz bulimią. Ukazała niezwykle wyrazisty obraz zaszczucia jakie te zaburzenia wywołują, a dzięki temu co pisze czytelnik może uświadomić sobie jak głęboko powiązanie są one z niskim poczuciem własnej wartości... Myślę, iż może to być opowieść ku przestrodze wielu młodych ludzi... A jeśli chcecie dowiedzieć się czy Alicji uda się ostatecznie rozstać z Aną i Mią sięgnijcie po niniejszą publikację...
Sztuka podglądania
Marta Motyl 0
Okładka ksiązki - Sztuka podglądania

Daj się ponieść zmysłowemu rytmowi sztuki! Sięgnij po śmiałe i wnikliwe eseje Marty Motyl o erotyce w malarstwie i grafice, nie tylko dla koneserów...

Odcienie czerwieni
Marta Motyl0
Okładka ksiązki - Odcienie czerwieni

Magda jest biseksualną, uwodzicielską studentką, która interesuje się sztuką. Bardziej niż malarstwem zachwyca się jednak nastolatkami przypominającymi...