Kwiat kalafiora

Tom 3 cyklu Jeżycjada

Gabrysia Borejko, to zwyczajna licealistka, której całe życie pewnego dnia przewraca się do góry nogami. Dzieje się to pierwszego dnia Nowego Roku, kiedy jej mama, Mila, trafia do szpitala. Jak na najstarszą siostrę przystało Gaba musi przejąć obowiązki matki. Nie jest łatwo opiekować się całym domem, tym bardziej, gdy ani młodsze siostry, ani ojciec za bardzo jej nie pomagają.

Gabriela oprócz domowych zmartwień ma również inne problemy: rozterki sercowe, problemy w szkole oraz dziwną sąsiadkę. Czym była grupa ESD, czym smuciła się Nutria, co było codziennym powodem strachu Szczepańskiej, jak Pyziak wyzwał Gabrielę, kto nasłał Dmuchawca wraz z Pierogiem oraz inne, niewytłumaczalne i jakże ciekawe historie rozwiążą się po przeczytaniu tejże książki.

Informacje dodatkowe o Kwiat kalafiora:

Wydawnictwo: Akapit Press
Data wydania: 1981 (data przybliżona)
Kategoria: Dla młodzieży
Kategoria wiekowa: 15-18 lat
Język oryginału: Polski
Tłumaczenie: brak

Kup książkę Kwiat kalafiora

Kwiat kalafiora - opinie o książce

Avatar użytkownika - Mmyszunia
Mmyszunia
Przeczytane:2016-11-17, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Kolejny raz przeczytałam tę część Jeżycjady. Jak zwykle nie jestem zawiedziona. Małgorzata Musierowicz w przyjemny i zabawny sposób przemyca nam życiowe prawdy, małe perełki. Tym razem główną bohaterką jest Gabriela Borejko. Razem z nią poznajemy jej zakręconą rodzinkę. Oczywiście pozytywnie zakręconą. Gabrysia nie jest dziewczyną romantyczną ani ckliwą, co jednak nie znaczy, że nie przydarzy się jej nic godnego uwagi. Polecam
Avatar użytkownika - annna84
annna84
Przeczytane:2014-03-18, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2014, Mam,
Świetna pozycja, jak wszystkie z cyklu "Jeżycjada". Główną bohaterką jest tym razem Gabrysia Borejko, która musi wziąć na siebie obowiązki domowe, bo Mila Borejko trafia do szpitala, a tata, jak wiadomo, w prozie życia się nie sprawdza. Dodatkowo, dziewczyna zmaga się z natrętnym adoratorem, Januszem Pyziakiem. Perypetie Gabrysi i reszty bohaterów (m.in. Ida, Nutria, Pulpecja, Aniela Kowalik, Robrojek, itp., itd.) czyta się z wielką przyjemnością.
Avatar użytkownika - greenlady
greenlady
Przeczytane:2013-10-24, Ocena: 6, Przeczytałam,
Jedna z najulubieńszych. Sama chciałam grupę ESD założyć :) Uwielbiam wszystkie jeżycjadowe pozycje M.Musierowicz.
Avatar użytkownika - violabu
violabu
Przeczytane:1988-12-15, Ocena: 5, Przeczytałam, 2012 i wcześniej,
"Kwiat kalafiora" Małgorzaty Musierowicz to przemiła, optymistyczna, dziewczęca powieść dla młodzieży. Główna bohaterka Gabrysia Borejko zabiera czytelniczki w swój świat, jakże podobny do ich nastoletniego świata. Wspaniała inicjatywa ESD (Elementarny Sygnał Dobra) polegający na wysyłaniu uśmiechów mijanym, nawet nieznanym osobom na ulicy (sama nazwa mylona przez przerażonych dorosłych z LSD), sprowokowała mnie do takich samych doświadczeń - częstego uśmiechania się i nauczyła pogody ducha poprzez pogodny wyraz twarzy. Mam nadzieję, że pozostało do dziś ;-)
Avatar użytkownika - rebellion
rebellion
Przeczytane:2010-06-03, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Kto nie czytał musi konieccznie przeczytac. Polecam całą serię!

Za mną kolejny tom z cyklu "Jeżycojada". Tym razem opowiada perypetie rodziny Borejków, zwłaszcza najstarszej latorośli,  Gabrysi. Ale są również postacie, które poznaliśmy  w poprzednich tomach,  tak jak Danusia, Pawełek,  Anielka i wielu innych.  Zabawne sytuacje, wpadki jak zawsze nieodmiennie  poprawiają humor. Polecam.

Avatar użytkownika - Melisa2004
Melisa2004
Przeczytane:2022-11-28, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, 26 książek 2022,

Pierwsze spotkanie z głównymi bohaterami Jeżycjady - rodziną Borejków, mieszkającą w kultowej już kamienicy przy ulicy Roosevelta 5 w Poznaniu. Fabuła koncentruje się na najstarszej córce Gabrysi, na którą z powodu choroby mamy nagle spadają wszystkie domowe obowiązki łącznie z opieką nad trzema młodszymi siostrami, czego nie ułatwia bujający w obłokach ojciec i problemy finansowe. Do tego dochodzą kłopoty w szkole, sercowe rozterki oraz wścibska i złośliwa sąsiadka. Przednia rozrywka gwarantowana!

Bardzo ciekawa. Tytuł - do rozmyslenia. Dopiero pod koniec jest jego wyjaśnienie.

Avatar użytkownika - stokrotka22
stokrotka22
Przeczytane:2020-06-11, Ocena: 4, Przeczytałam,
Kłamczucha
Małgorzata Musierowicz0
Okładka ksiązki - Kłamczucha

Aniela Kowalik nie była pięknością. Miała wszak dużo tego, co się nazywa urokiem osobistym. I ta właśnie Anielka przeżyła wielką miłość. Nad morzem, w...

Żaba
Małgorzata Musierowicz0
Okładka ksiązki - Żaba

1 Maja 2004 roku, w dniu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej "Żaba Schoppe", siostra Fryderyka i Wolfiego, obchodziła swoje 15-ste urodziny. Wypadki...