Las. Świątynia życia

„Las – świątynia życia” to niezwykły, przepiękny album opowiadający o życiu lasu - za pomocą fotografii wykonanych przez leśników. Zawiera mnóstwo fotografii, wyjątkowe ujęcia i szczegóły, które wywołuja zachwyt. Krótkie i zwięzłe opisy, w języku polskim i angielskim.

Informacje dodatkowe o Las. Świątynia życia:

Wydawnictwo: Multico
Data wydania: 2017 (data przybliżona)
Kategoria: Albumy
ISBN: 978-83-7763-297-0

Kup książkę Las. Świątynia życia

Las. Świątynia życia - opinie o książce

Avatar użytkownika - Joannate
Joannate
Przeczytane:2018-04-09, Ocena: 6, Przeczytałam,

„Las. Świątynia życia” to przepiękny album opowiadający o lesie i wszystkim, co go tworzy. Podzielony jest na 10 rozdziałów, z których każdy przedstawia inne zjawisko: ziemia, woda, powietrze, ogień, drzewo, granice, cykl, powiązania, krążenie materii, dom. Część tekstowa jest niewielka, ale za to bogata w informacje, podane w sposób przystępny i zwięzły: jak powstaje gleba, jak jej żyzność wpływa na wygląd lasu, jakie znaczenie ma wilgotność, jaką rolę w tworzeniu lasu pełni wiatr, jakie są zagrożenia dla leśnego ekosystemu, jakie zwierzęta i rośliny występują w naszych lasach, jaką funkcję pełnią martwe drzewa.

Przeczytać można go w ciągu jednej godziny, ale jeśli chce się kontemplować zdjęcia (a naprawdę warto! I chyba przede wszystkim tak jest  cel tego albumu), to jest to książka na wiele tygodni. Mnie lektura zajęła ponad miesiąc, a i tak jestem pewna, że wrócę do tego albumu jeszcze wielokrotnie, bo po prostu mnie zachwycił.

Przyznaję, że kupiłam ten album właśnie ze względu na piękne fotografie – i warto było. Są przepiękne, unikalne i wysokiej jakości. Wykonane przez leśników, w różnych lasach w całej Polsce, o różnych porach dnia i nocy, w różnych miesiącach – dzięki temu mamy niepowtarzalną okazję do przyglądania się z bliska lasowi i jego mieszkańcom oraz zjawiskom, z nim związanym. Możemy obserwować niezwykły cykl przemian pór roku i wpływ, jaki na środowisko leśne wywołują działania słońca, wiatru, a także człowieka. Patrzymy na pączki na drzewach, na obumarłe pnie, na niezwykłe formacje, jakie tworzą korzenie, na skały, glebę, żółknące liście i uginające się pod śniegiem pnie. Widzimy cuda przyrody: promyki słońca odbite w kropelkach rosy zawieszonych na pajęczej sieci, barwne motyle, sasanki rozkwitające wśród leśnego poszycia, białe pnie brzóz odbijające promienie słoneczne, gołoledź otulającą zielony listek, tysiąc odcieni zieleni, barwy łąki, siewki drzew unoszone z wiatrem, kwiaty na leśnej polanie. Podziwiamy mieszkańców lasu, których na co dzień byłoby bardzo trudno spotkać: tańczące swój godowy taniec żurawie, uroczą pliszkę, wypoczywające na starym drzewie bieliki, polującego myszołowa, cietrzewie, sarny, rysie i roje owadów, które mają w lesie swój dom.

Książka jest także dobrym materiałem dla tych, którzy uczą się języka angielskiego – ponieważ wszystkie informacje i wszystkie podpisy pod zdjęciami są w dwóch językach: polskim i angielskim, dzięki czemu można poznać wiele dość rzadko spotykanych słów związanych z lasem i naturą.

Widać wyraźnie, że ten album stworzyli ludzie, którzy kochają przyrodę i dla których las jest prawdziwym królestwem, w którym na każdym kroku dostrzec można piękno i zachwycające zjawiska – trzeba tylko umieć patrzeć. Dla tych, którzy również kochają lasy, ta książka będzie inspiracją do kolejnych wypraw, a dla tych, którzy dopiero zaczynają dostrzegać piękno przyrody – będzie wskazówką i poradnikiem – jak patrzeć, na co zwracać uwagę i jak nauczyć się dostrzegać niezwykłe szczegóły, które innym umykają. Dla wszystkich czytelników będzie to na pewno sposób na przeżycie kontaktu z pięknem natury, w zaciszu własnego domu.

Polecam wszystkim!

Opowieści o kolorach