Londyńczycy

Między 1939 a 1947 rokiem niemal 200 tysięcy Polaków, zranionych przez wojnę i wielką politykę, zaczęło żyć na obcej wyspie. Większość tubylców nie była tym zachwycona. – Wylądowaliśmy na Marsie i żeby przeżyć, musieliśmy założyć tam Polskę – powiedział jeden z uchodźców.

Jak się w niej żyło? Kim są urodzone na obcej planecie dzieci? Kilkanaście opowieści z życia na Marsie zawiera właśnie ta książka.

W drugim wydaniu Londyńczyków znajduje się pięć nowych reportaży oraz dokument: „samouczek emigranta”, wydaną w 1946 roku instrukcję dla Polaków pragnących odnieść sukces.

Ewa Winnicka opisuje ukrytą twarz powojennej emigracji polskiej w Wielkiej Brytanii. Niepoprawną , a dzięki temu fascynującą.Bohaterów książki uwiecznił na zdjęciach wybitny fotograf – Chris Niedenthal – także dziecko polskich emigrantów.
Mariusz Szczygieł

Londyńczycy - opinie o książce

Avatar użytkownika - mag-maggie
mag-maggie
Przeczytane:2015-08-20, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 ksiązki 2015,
Bardzo dobrze się czyta. Ciekawe losy Polaków na powojennej emigracji.
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2013-04-12, 52 książki 2013,
Nasz smutek emigracyjnego losu i o tym jak sami potrafimy niszczyć własny dorobek. Przyczynek do historii polskiego piekiełka. Wstrząsająca, bardzo perzwrotna w wymowie historia polskiego ośrodka w Fawley Court. Morał: zanim coś komuś ufundujesz, zastanów się co obdarowany z tym zrobi później.
Avatar użytkownika - edytka222
Przeczytane:2014-09-15, Ocena: 5, Przeczytałem,
Milionerka. Zagadka Barbary Piaseckiej-Johnson
Ewa Winnicka0
Okładka ksiązki - Milionerka. Zagadka Barbary Piaseckiej-Johnson

– Jeśli wrócę, to tylko Rolls - Roycem – zapowiada znajomym i wyjeżdża do Ameryki, gdzie zostaje pokojówką i kucharką . Gdy zaledwie...

Nowy Jork zbuntowany
Ewa Winnicka0
Okładka ksiązki - Nowy Jork zbuntowany

Jak purytańska Ameryka uchwalając prawo o prohibicji, wypuściła mafijnego dżina z butelki i co z tego wynikło. Nic w najnowszej historii Stanów Zjednoczonych...