Miasto wyrzutków T.3. Grobowiec Olbrzyma

Mówi się, że pięćdziesiąt lat wcześniej w Mieście Wyrzutków z cyrku uciekł olbrzym i popełnił niewyobrażalne zbrodnie. Boris Tassard, szef policji, dorwał potwora i jednym uderzeniem młota strzaskał mu czaszkę. Pół wieku później wnuczka Tassarda zatrudnia Jacquesa Peupliera aby odnalazł zaginioną broń, dzięki której jej dziadek zyskał sławę. Kierowany przedmiotami, z którymi potrafi rozmawiać, trafia do miejskich kanałów, gdzie odnajduje... olbrzyma. Tyle, że ten słodziak nie wydaje się być zabójcą, a jego wersja wydarzeń znacznie różni się od tej oficjalnej.

NAGRODY:

Avatar użytkownika - PopKulturowyKoci
PopKulturowyKoci
Przeczytane:2022-11-17, Ocena: 5, Przeczytałem,

PopKulturowy Kociołek:

Seria od samego początku wyróżniała się swoją nietuzinkowością i płynnością opowiadania historii (odsłaniającą swoje tajemnice z każdym przeczytanym kadrem). Nie inaczej jest w przypadku albumu Miasto Wyrzutków tom 3, gdzie twórca kolejny raz serwuje czytelnikowi wciągający thriller/sensację z wyraźną domieszką fantastyki i szczyptą przemyślanego humoru. Na kolejnych stronach albumu znajdziemy hitchcockowski suspens, wartką przygodę, elementy dramatu, wyraziste emocje, trochę widowiskowości i masę ekscytacji z odsłaniania scenariuszowych tajemnic.

Julien Lambert wykorzystuje zarówno specyficzne i mroczne realia niezwykłego miasta, jak i wykreowanego nietuzinkowego bohatera, aby wciągnąć odbiorcę w fascynujący świat (w którym nie brakuje różnorakich dramatów). Kolejny raz podstawą rozwijania historii są rozbudowane dialogi, w których drzemie ogromna siła komiksu.

Mniej ekscytująco (ocena subiektywna) jest pod kątem oprawy graficznej. Podobnie jak w poprzednich tomach mamy tu do czynienia z rysunkami znacznie odbiegającymi od realistycznej kreski. Inscenizacja jest dosyć surowa, ale na pewno nie można odmówić jej całej masy szczegółów, wpływających na klimat dzieła.

Miasto Wyrzutków, tom 1: Mężczyzna, który gromadził rupiecie
Julien Lambert0
Okładka ksiązki - Miasto Wyrzutków, tom 1: Mężczyzna, który gromadził rupiecie

W brudnym, bezlitosnym Mieście Wyrzutków Jacques Peuplier, umięśniony i cichy prywatny detektyw, bada sprawę zniknięcia otyłej dziewczyny...