Moda: historia od XVIII do XX wieku. 2 tomy

Strój określa człowieka. Czymkolwiek jest - sari, kimonem czy oficjalnym garniturem - pozostaje znakiem kultury, klasy, osobowości, a nawet religii. Instytut Ubioru w Kioto (Kyoto Costume Institute), założony w roku 1978, traktuje ubiory w aspekcie socjologicznym, historycznym i artystycznym. Posiada jedną z najwspanialszych na świecie kolekcji i organizuje wiele wystaw. Koncentrując się na zachodnim ubiorze kobiecym, zgromadził ogromne zbiory odzieży, bielizny, obuwia i dodatków, począwszy od eksponatów osiemnastowiecznych po współczesne.

Album Moda, dzięki wspaniałym zdjęciom z archiwum Instytutu prezentującym ubiory na specjalnie przygotowanych manekinach, jest fascynującą podróżą przez ostatnie trzy stulecia mody. Kolekcja ukazuje ewolucję kobiecej mody od tak unikalnych eksponatów jak siedemnastowieczny żelazny gorset i haftowany stanik aż po współczesne kreacje Yves'a Saint Laurenta i Calvina Kleina. Dla Instytutu ,,ubiór jest manifestacją istnienia", a pasja, z jaką kolekcjonuje i prezentuje stroje, emanuje z każdej strony tej książki. Można zobaczyć jak ubierali się nasi przodkowie, prześledzić zaskakujące zmiany we współczesnej modzie i zastanowić się nad tym, jak będą ubierać się następne generacje. Ubiór nie przestaje przecież ewoluować.

Informacje dodatkowe o Moda: historia od XVIII do XX wieku. 2 tomy:

Wydawnictwo: inne