Nasze winy

Olśniewająca powieść o miłości w czasach niepokoju. Bolesna, szczera i nieodkładalna.

Irlandia Północna, 1975 rok. W kraju codziennie wybuchają bomby, trwają krwawe rozrachunki IRA. Młoda nauczycielka Cushla stara się wieść wraz z matką spokojne życie w miasteczku w pobliżu Belfastu. Uczy w szkole parafialnej, a wieczorami pracuje w rodzinnym pubie. Tam poznaje Michaela, adwokata, który zdobył rozgłos, broniąc członków IRA.

On jest protestantem i kocha Irlandię, ale nie uważa, że warto dla niej zabijać. Ona jest katoliczką i wie, że zawsze będzie oceniania przez pryzmat wyznania i pochodzenia. Wbrew rozsądkowi – Michael jest znacznie starszy oraz żonaty – Cushla daje się wciągnąć w jego wyrafinowany świat, zawiązuje się między nimi romans. Brutalne pobicie ojca jednego z uczniów uruchamia jednak lawinę wydarzeń zagrażających wszystkim, których Cushla najbardziej chce chronić.

"Poruszająca opowieść o Romeo i Julii na tle jednego z najbardziej krwawych i zaciętych społecznych konfliktów Europy. Tutaj bycie sobą to luksus. Trauma staje się codziennością, a wyjście poza utarte podziały równa się zdradzie. Kennedy z przejmującą czułością pokazuje, jak walec wielkiej historii okrutnie rozjeżdża nasze najbardziej osobiste wolności."

Karolina Sulej, pisarka i reporterka

"Zakazany romans, zamachy, polityka. Louise Kennedy odtwarza gest po geście niespokojne czasy swojej młodości, które zaskakująco współbrzmią z teraźniejszością."
Inga Iwasiów

"Drugą połowę XX wieku w Irlandii Północnej nie bez przyczyny nazywa się „Kłopotami”. Protestanci bali się katolików, katolicy nie ufali protestantom. Nic nie było czarno-białe. A jednak w tym brutalnym świecie rodziła się fascynacja innymi. Odważna, uparta, ale i pełna humoru - jak uczucie łączące bohaterów „Naszych win”. Louise Kennedy jest mistrzynią północnoirlandzkiego surowego dowcipu, którym potrafi nasycić nawet chwile grozy. Znakomita powieść!"
Aleksandra Łojek

"Wróg mieszkający za rogiem, zakazana miłość i dorastanie w lęku. Kennedy wspaniale i przejmująco pokazuje codzienność rozdartej wojną domową Irlandii Północnej oraz udowadnia, że człowiek zawsze znajdzie sposób, aby żyć w zgodzie z własnymi przekonaniami."

Michał Nogaś

"Brak mi słów, by wyrazić, jak bardzo dotknęła mnie ta książka, jak bardzo mnie poruszyła. Idealnie przywołuje czas i miejsce, jest niewzruszenie odważna w wyrażaniu tęsknoty. „Nasze winy” to nadzwyczajna książka. Złamie Ci serce."

Lucy Caldwell

"Proza Kennedy jest piękna. Przeczytam wszystko, co opublikuje."

Sarah Moss

"Olśniewająca! Debiutancka powieść Kennedy jest jednocześnie piękna i emocjonalnie miażdżąca."

„Washington Post”„Post”

"„Nasze winy” to powieść skrząca się energią i inteligencją. Kennedy jest pisarką o wyjątkowej empatii, z niezwykłym stylem i umiejętnościami."

„Irish Times”

"Powieść, którą wyróżnia coś niezwykle rzadkiego w literaturze: poczucie niewzruszonej racji… Pobrzmiewają w niej pasja i opanowanie właściwe mistrzyni."

„Guardian”

Informacje dodatkowe o Nasze winy:

Wydawnictwo: Poznańskie
Data wydania: 2023-05-17
Tytuł oryginału: Trespasses
Tłumaczenie: Kaja Gucio

Kup książkę Nasze winy

Nasze winy - opinie o książce

Avatar użytkownika - niepoczytalna
niepoczytalna
Przeczytane:2023-05-31, Ocena: 5, Przeczytałem,

Miłość w czasach antagonizmów

Przedziwna jest debiutancka powieść Louise Kennedy. Na pierwszy rzut oka wyprana z emocji, szorstka i oszczędna w słowach, ale gdy się zaczytać, okazuje się, że to tylko złudzenie. "Nasze winy" nabrzmiewają uczuciami - zwłaszcza tymi niewypowiedzianymi, zalewanymi alkoholem, dławiącymi w gardle.

Idąc najprostszą ścieżką można by powiedzieć, że powieść Kennedy to klasyczne love story, choć z dramatycznym tłem. Można by, ale byłoby to bardzo nieuczciwe względem samej autorki i jej dzieła. Najważniejszą częścią powieści wydaje się być romans głównej bohaterki, ale jest on tylko pretekstem do opowiedzenia o tym, co w tej historii pozornie udaje tło.

Zamachy, wybuchające bomby-pułapki, krwawe porachunki, szykanowanie, poniżanie - to codzienność naszych bohaterów. Najczęściej nikogo nie interesuje, jakim człowiekiem się jest. Najważniejsze jest to, do jakiego kościoła się chodzi, jaki ma się akcent, poglądy, jakie nosi imię... Cushla żyje na pograniczu dwóch światów, które wzajemnie próbują się unicestwić.

"Nasze winy" to powieść pisana szarością. Zadziwiająco spokojna jak na przedstawione wydarzenia i jednocześnie pełna niedopowiedzeń, przemilczeń, niejasnych motywacji bohaterów. Relacja głównej pary jest szorstka, cielesna, momentami ocierająca się o wulgarność, a jednocześnie pełna skrywanych lęków i tkliwości. Jeśli już pojawiają się emocje, to są one całkowicie obdarte z ckliwej tandety i romantycznej otoczki. Jeśli ktoś koniecznie chciałby zaliczyć tę powieść jako romans, to jest to romans więcej niż niebanalny.

Opowieści o kolorach
Nadine Debertolis