Jak Chiny planują zniszczyć światową dominację USA

Globalna dominacja Stanów Zjednoczonych opiera się na dwóch filarach. Pierwszym z nich jest kontrola dystrybucji energii zaklętej w ropie i gazie ziemnym. Drugi totakie ustawienie międzynarodowej wymiany towarowej, w której transport długodystansowy zostanie możliwie silnie rozdrobniony na kolejnych podwykonawców. Ten finezyjnie skomponowany stan jest jednocześnie bardzo stabilny i bardzo wrażliwy. Zyski z handlu i rozwój gospodarczy osiągają zatem wszyscy albo nikt.

Przed światowym hegemonem stoją liczne wyzwania. Inwazja Chin na Tajwan. Wojna domowa w USA. Energetyczne zagłodzenie Europy. Wojna o kluczowe zasoby i stabilny dostęp do nich. Zdolność do produkcji najbardziej zaawansowanych półprzewodników...Największymzagrożeniem dla świata jest jednak zapaść globalnej wymiany towarowej.

Informacje o tej toczącej się wielkiej grze imperiów docierają do opinii publicznej jedynie w sposób fragmentaryczny i zniekształcony. W jakich okolicznościach inwazja na Tajwan jest realna i co musi się stać, żeby się udała? Jak można rzucić na kolana hegemona, który twardo kontroluje pieniądz i dystrybucję energii na świecie? A co, jeśli celem Chin nie jest stworzenie wielobiegunowego świata, a zniszczenie Zachodu? Na wszystkie te pytania odpowiada autor bestsellerowych 36 forteli oraz Prawideł geopolitycznej gry o przetrwanie,ukazując nam skrzętnie skrywane przed opinią publiczną współzależności czy konflikty interesów między ,,sojusznikami".

Głos w tej książce zabierają m.in. amb. Andrzej Byrt, dr Jabin Jacob, płk Andrzej Kruczyński i inni eksperci w zakresie geopolityki, konfliktów militarnych, dyplomacji, ekonomii i handlu międzynarodowego.

Piotr Plebaniak - absolwent Wydziału Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Redaktor portalu chiny.pl. Twórca internetowego słownika chengyu. W 2004 r. wygrał konkurs na stypendium językowe ufundowane przez Tajwańskie Ministerstwo Edukacji. Na Tajwanie studiuje język i kulturę chińską. Zawodowo specjalizuje się w negocjacjach handlowych, a naukowo zajmuje się psychologią konfliktu i historią wojskowości. Autor wielu książek, w tym m.in. 36 forteli. Chińska sztuka podstępu, układania planów i skutecznego działania, Drogi wędrownych doradców, CHINY. Zrozumieć imperium oraz przekładu traktatu Sztuka wojny.

Informacje dodatkowe o Oni albo my!. Stany Zjednoczone kontra Chiny i koniec pięciu stuleci dominacji Zachodu:

Wydawnictwo: MT Biznes
Data wydania: 2024-03-29
Kategoria: Historyczne

Tagi: Działania wojenne i obronność

Kup książkę Oni albo my!. Stany Zjednoczone kontra Chiny i koniec pięciu stuleci dominacji Zachodu

Wzorce zwyciężania. Planowanie, improwizacja i fortele na polu bitwy - tom I
Piotr Plebaniak0
Okładka ksiązki - Wzorce zwyciężania. Planowanie, improwizacja i fortele na polu bitwy - tom I

,,Lubię generałów, którzy mają szczęście!" Te słowa Napoleona najlepiej opisują zespół cech, które powinien przejawiać dowódca zwyciężający w bitwach...

Siły psychohistorii. Zrozumieć wczoraj, by zawładnąć jutrem
Piotr Plebaniak0
Okładka ksiązki - Siły psychohistorii. Zrozumieć wczoraj, by zawładnąć jutrem

,,Ci, którzy nie pamiętają przeszłości, będą zmuszeni ją powtórzyć". A ci, którzy ją pamiętają, będą zmuszeni stać i bezsilnie patrzeć, jak powtarzają...