Opowiadania wszystkie

Pierwszy kompletny zbiór krótkich form literackich autorstwa Kurta Vonneguta, jednego z najgenialniejszych pisarzy XX wieku.

Ponad połowa utworów Vonneguta to krótkie formy, które jednak nigdy dotąd nie zostały zebrane. W tomie Opowiadania wszystkie pogrupowano tematycznie dziewięćdziesiąt osiem opowiadań napisanych między 1941 a 2007 rokiem. Znalazły się wśród nich zarówno teksty wcześniej publikowane w rozmaitych antologiach, jak i te, które do tej pory wyszły jedynie w czasopismach lub w internecie. Pięć opowiadań mistrza ukaże się drukiem po raz pierwszy.

Wyboru opowiadań dokonali wieloletni przyjaciele autora i wykładowcy akademiccy, Dan Wakefield i Jerome Klinkowitz, a zebrane historie prezentują pełną gamę atrybutów Vonneguta: dowcip, humor, inteligencję, głęboki humanitaryzm i artyzm. Ten zbiór to niezwykła uczta dla znawców literatury, wiernych fanów i nowych czytelników tego autora.

Vonnegut należy do nielicznego grona pisarzy kultowych, którzy nie przestają być kultowi.

- Krzysztof Cieślik, „Rzeczpospolita”

Informacje dodatkowe o Opowiadania wszystkie:

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2018-10-17

Kup książkę Opowiadania wszystkie

Opowiadania wszystkie - opinie o książce

Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2018-11-29, Ocena: 6, Przeczytałem,

PRZEKRÓJ TWÓRCZOŚCI VONNEGUT

Kurt Vonnegut to jeden z najlepszych pisarzy, jakich twórczość dane mi było czytać. Ten niezwykle oryginalny zarówno pod względem stylu, jak i pomysłów, satyryk o ciętym języku osiągnął w swoich tekstach prawdziwe mistrzostwo w lekkim i dosadnym, ale nieoczywistym, komentowaniu rzeczywistości i naszej kondycji. Nic więc dziwnego, że wiele jego prac przeszło do historii literatury, a on sam zapisał się w niej złotymi zgłoskami. Nie powinno więc nikogo dziwić, że wznowienia jego prac cieszą się dużym zainteresowaniem, niniejsza publikacja jednak jest wśród nich rzeczą wyjątkową, bo jako pierwsza zbiera wszystkie krótkie teksty Vonneguta w jednym imponującym (oczywiście pod każdym względem) tomie.

Wojna i miłość. Przeszłość i przyszłość. Pewien mężczyzna konstruuje niezwykłą lampę do przywoływania służących, prezydent znosi wszelkie normy społeczne i zaczyna program Wielkiego Je…nia Kosmosu, bo Ziemia nie nadaje się do dalszego życia, a para, która nie deklaruje żadnej miłości między sobą, spotyka się po roku. Czy to w świecie, gdzie każdy jest równy, bo równy być musi, choćby trzeba go było do tego przekonać, czy w sielskiej atmosferze przedmieścia, tragedia, okrucieństwo i piękno niewinności, mieszają się ze sobą w nierozerwalnym tańcu, w którym to co realne, z tym co nieziemskie, tworzy nierozerwalne związki.

Całość mojej recenzji na blogu: https://ksiazkarniablog.blogspot.com/2018/11/kurt-vonnegut-opowiadania-wszystkie.html

Witajcie w małpiarni
Kurt Vonnegut0
Okładka ksiązki - Witajcie w małpiarni

Kurt Vonnegut urodził się 11 dnia listopada 1922 roku w Indianapolis. Był wnukiem pierwszego licencjonowanego architekta w tym mieście oraz synem bogacza...

Slapstick
Kurt Vonnegut0
Okładka ksiązki - Slapstick

Wilbur and Eliza Swain are so immensely hideous, helpless and vile in their infancy that their wealthy parents send them to live on a nearby asteroid....

Za pierwszą kulisą
Mirosława Łukaszewicz