Opowieści o tym, co daje moc

z recenzji prof. Adama Solaka: Książka autorstwa Marka Michalaka „Opowieści, które otwierają serca” jest napisana piórem mądrości i korczakowskim sercem wrażliwości. Nie tylko poszerza ilość wartości i bohaterów, lecz otwiera i porusza ludzkie serca, celem ich uszlachetnienia w duchu jedności. To książka „nadziei”, w której każda wartość jest diamentem, sprawiającym,  że świat wartości dziecka i z dziećmi (które same w sobie są wartością) w bytowaniu z młodzieżą i dorosłymi nie pozostanie takim jakim jest, lecz stanie się światem krystalicznej miłości, radości i pokoju. Książka ta, którą bierzesz do ręki to nie tylko spisane słowo, ale „żywy nauczyciel” dla każdego człowieka…

z recenzji prof. Barbary Smolińskiej-Theiss:

Opowieści o tym, co daje moc to jakby druga część  wydanej niedawno książki Marka Michalaka Opowieści o tym, co w życiu ważne.  Łączy je wspólna myśl i ci sami bohaterowie.  Tym razem jednak Marek Michalak – inaczej zbudował swoja opowieść.

Otworzył przed nami drzwi swojego domu. Oddał głos domownikom. Słyszymy opowieści Julki, Miłosza, Amelki, Haneczki, słychać głos mamy,  komentarze taty, w tle rozbrzmiewa  radosne szczekanie psa. Do tego otwartego domu zagląda babcia, dziadek,  prawdziwi i przyszywani wujkowie i ciocie, znane z telewizji osoby zaprzyjaźnione z rodziną.  Rozmowy, spotkania, wspomnienia, śmiechy, radości,  domowe utarczki,  dylematy.

Można powiedzieć - zwykła, codzienność domowa, szkolna, przeplatana różnymi  ciekawymi zdarzeniami poza domem, o której opowiadają dzieci.  A jednak jest to opowieść niezwykła. Opowieść otwarta  na to , co  nie jest zapisane wprost w  słowach .  Jest to opowieść o tym, co zawarte jest między słowami, nad słowami, co jest głęboko ukrytym sensem. Julka, Miłosz, Amelka, Haneczka, w  swoich opowieściach otwierają się na te sensy, stawiają trudne pytania o wiarę, demokrację, tolerancję,  solidarność. Po swojemu, na miarę  swoich możliwości definiują  wartości i sensy, poznają trudne, pojęcia, które  wyprowadzają ze zwykłych i niezwykłych  codziennych zdarzeń. Swoim dziecięcym umysłem i sercem odkrywają świat, który dany jest w ideach, wartościach, sensach, normach, czy zasadach.

Dr Marek Michalak -   pedagog, wieloletni rzecznik praw dziecka doskonale  słucha i wsłuchuje się w głos dzieci. Otwiera drzwi do dziecięcego świata i za Januszem Korczakiem powtarza, że dziecko jest filozofem i poetą.

Informacje dodatkowe o Opowieści o tym, co daje moc:

Wydawnictwo: IBIS
Data wydania: 2023-03-11
Ilustracje:Katarzyna Sadowska

Tagi: prawa dziecka opowieści rzecznik praw dziecka dzieci marek michalak order uśmiechu wartości świat wartości

Kup książkę Opowieści o tym, co daje moc

Opowieści o tym, co daje moc - opinie o książce

Książka jest kontynuacją książki pt.: „Opowieści o tym, co w życiu ważne”. Tym razem będzie 22 opowieści, a także będą w nich poruszane zupełnie inne wartości. Wraz z dwójką bohaterów – Julce i Miłoszem, dowiemy się więcej o prawdzie, dobru, pięknie, wierze, solidarności, demokracji, sprawiedliwości, autorytecie, talencie, kreatywności, marzeniach, zaufaniu, cierpliwości, lojalności, wierności, pasji, pokorze, bezpieczeństwie, zdrowiu, życiu, starości i młodości.

Każda z nich jest bardzo ważna i dlatego należy jak najwcześniej o nich rozmawiać z dzieckiem, a książka zdecydowanie w tym pomoże.

Historie zarówno bawią, jak i uczą. Są niezbyt długie, ciekawe i wciągające. To opowieści, które zabierają dziecko do świata Julki oraz Miłosza i pozwalają wraz z nimi przeżyć wiele przygód, a jednocześnie poruszają ważne i niełatwe tematy.

Tekst jest napisany pod dziecko, czyli dla niego zrozumiały. To sprawia, że młodsze z zaciekawieniem słuchają, a starsze z przyjemnością samodzielnie czytają.

Wizualnie książka jest bardzo ładna. Znajdziemy w niej duże, ciekawe, przyciągające wzrok ilustracje.

Okładka twarda i solidna. Dzięki niej książka nie zniszczy się tak szybko.

Wytłumaczenie dziecku niektórych wartości nie jest wcale takie łatwe. Dzięki książce możemy to zrobić w ciekawy i prosty sposób. Z przyjemnością polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - Mama, żona - KOBIETA

Avatar użytkownika - joseheim
joseheim
Przeczytane:2023-09-22, Ocena: 4, Przeczytałem, Mam, 52 książki 2023,

W porównaniu z odsłoną pierwszą, jestem zawiedziona. Odniosłam wrażenie, że autor, niesiony falą sukcesu "Opowieści o tym, co w życiu ważne", za wszelką cenę chciał zrobić coś więcej, ale nie miał na to pomysłu. Większość z opowiastek zawartych w tej książce wydala mi się pretekstowa, napisana na siłę, nawet nie spełniająca kryteriów opowiadania. Rozczarowało mnie to. Ale część pierwszą zdecydowanie polecam.

Opowieści o tym, co w życiu ważne
Marek Michalak 0
Okładka ksiązki - Opowieści o tym, co w życiu ważne

Z recenzji prof. dr hab. Barbary Smolińskiej-Theiss: Pisanie dla dzieci o uniwersalnych, humanistycznych wartościach – to zadanie bardzo trudne...

Wielcy przyjaciele dzieci
Marek Michalak0
Okładka ksiązki - Wielcy przyjaciele dzieci

Kto zasłużył na miano prawdziwego przyjaciela dzieci? O zasługach tak wielkich postaci jak Janusz Korczak, Maria Łopatkowa, Tove Jansson czy Jurek Owsiak...