Opowieści połabskie

Ocena: 4.5 (2 głosów)

Pełne magii i tajemnic opowieści o średniowiecznym Połabiu

Waleczny Gostosz, odważna Słomka, młody i niedoświadczony Nieśmiech czy mściwy Ludolf - to tylko kilku bohaterów zbioru opowiadań, których akcja toczy się na ziemiach Połabia między IX a XII wiekiem. Pamiętne wydarzenia historyczne przeplatają się tutaj z codziennością zwykłych ludzi, a losy postaci znanych z kart kronik, jak Henryk Lew, Niklot czy Otton I, splatają się ze ścieżkami fikcyjnych bohaterów. Czary i wróżby, zapomniane tradycje, dramaty i radości, miłości i zdrady, sprawy wielkie i przyziemne... Pozwól uwieść się magii Połabia sprzed wielu wieków, zanim jeszcze przestało być słowiańskie.

Informacje dodatkowe o Opowieści połabskie:

Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: 2022-03-16
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788382198065
Liczba stron: 208

Tagi: bóg

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Opowieści połabskie

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Opowieści połabskie - opinie o książce

Zbiór opowiadań Roberta F. Barkowskiego, osadzonych w średniowieczu w regionie o którym, jak przypuszczam, niewielu ludzi słyszało, podobnie jak ja. Historie są fikcyjne, aczkolwiek znaleźć w nich można prawdziwe postacie historyczne.
Opowiadania różnią się tematycznie, więc fabularnie książka wygląda bardzo korzystnie. Jest to niezwykła książka, bo i opowieści bardzo codzienne, dotyczące prozy życia są niezwykle zajmujące jak i te, w których rozprawiają się ze sobą książęta i władcy, a wszystko w stylu niecodziennym, dawnym, doskonale obrazującym epokę wydarzeń i ówczesne realia.

Region Połabia jest kluczowym elementem tej książki, więc wszelkie wydarzenia i ludzie mają związek z tą częścią terytorium. Tragiczne, wzruszające i zabawne wydarzenia są w stanie zadowolić nawet tych, którzy nie pałają wielkim uczuciem do historii, bo tutaj, poznawanie wydarzeń jest wpisane w ciekawość czytelnika odnośnie kolei losu bohaterów.

Zajmująco, żywo i różnorodnie opisuje zdarzenia, które są przez to ciekawe, bo są namiastką tego, jak to mogło być... Ale właściwie, niektóre z opowiadań bez problemu wpisałyby się w aktualne czasy, ale to już taki mój osobisty wniosek. Dialogi w opowiadaniach to jedna z zalet utworu. Taką formę edukacji to ja biorę w ciemno, bo książkę określiłabym mianem, chyba trafnie, literatury pięknej, która nie tylko uczy, ale sprawia czytelniczą przyjemność. Taka uczta w iście historycznym stylu, w niecodziennej odsłonie, w niebanalnym stylu za którą serdecznie dziękuję pisarzowi.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Aspra
Aspra
Przeczytane:2022-11-11, Przeczytałam,
Inne książki autora
Ulm 1805
Robert F. Barkowski0
Okładka ksiązki - Ulm 1805

W dniach 8-20 października 1805 roku doszło pod miastem Ulm do wielu krwawych walk pomiędzy francuską Wielką Armią dowodzoną przez cesarza Napoleona I...

Paryż 885-886
Robert F. Barkowski0
Okładka ksiązki - Paryż 885-886

Publikacja opowiada o losach wielkiej armii wikingów, od chwili jej wylądowania w 885 r. na frankijskiej ziemni, po jedenastomiesięczne oblężenie...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Jemiolec
Kajetan Szokalski
Jemiolec
Pożegnanie z ojczyzną
Renata Czarnecka ;
Pożegnanie z ojczyzną
Sprawa lorda Rosewortha
Małgorzata Starosta
Sprawa lorda Rosewortha
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Gdzie słychać szepty
Kate Pearsall
Gdzie słychać szepty
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Katarzyna Ceklarz; Urszula Janicka-Krzywda
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Zróbmy sobie szkołę
Mikołaj Marcela
Zróbmy sobie szkołę
Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;
Siemowit Zagubiony
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy