Osobisty przewodnik po Pradze

„W przewodniku oprowadzam wyłącznie po moich ulubionych miejscach w Pradze. W ten oto sposób książka wymyka się krytyce, że czegoś w niej nie ma. Jeśli nie ma, to mnie nie uwiodło!”. Mariusz Szczygieł

Dom może być jak cios między oczy. Dworzec stanowić upadłą bajkę. Most niejednokrotnie ułatwi śmierć. Znajdzie się też góra nieobojętności. Pomnik gejów. Kościół na podwórku czy grób jak kryształ. Drgająca kamienica. Włączmy do tego rozmowy z Czechami i Czeszkami, tymi znanymi i nieznanymi. Oto właśnie „Osobisty przewodnik po Pradze”.

Jak sam autor mówi, książka ta wzięła się ze zdenerwowania: „Od momentu pierwszych moich publikacji o Pradze nie ma tygodnia, żebym nie dostał pytania o jakieś miejsca magiczne, ważne, osobiste. Ma to być oczywiście Praga bez mostu Karola i bez Hradczan. Nadmiar tych próśb, a zwłaszcza niemożność odpisywania na wszystkie, zaczął mnie irytować, postanowiłem więc zamienić to uczucie w coś pozytywnego. Napisałem przewodnik, do którego wszystkich będę teraz odsyłał”.

Wszystko uświetniają fotografie Filipa Springera.

Informacje dodatkowe o Osobisty przewodnik po Pradze:

Osobisty przewodnik po Pradze - opinie o książce

Avatar użytkownika - Zdzislaw4
Zdzislaw4
Przeczytane:2021-07-05, Przeczytałem,

Fajnie napisane z dużą dozą humoru, tylko skąd wziąć tyle czasu aby obejrzeć to wszystko.

Z Mariuszem Szczygłem za przewodnika w najbardziej urokliwych... albo i wręcz odwrotnie, najbardziej dziwnych, pokręconych i na pierwszy rzut oka niepasujacych, do znanej nam z przewodników złotej Pragi miejscach.

Bardzo ciekawe przemyslenia i polecane miejsca.

Avatar użytkownika - Foxie
Przeczytane:2020-11-16, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2020,
Zrób sobie raj
Mariusz Szczygieł0
Okładka ksiązki - Zrób sobie raj

Ze wstępu autora: \"Marzyła mi się książka o moim ulubionym kraju bez napinania się. Żeby nie musiała odzwierciedlać, obiektywizować, syntetyzować. Jestem...

Projekt: Prawda
Mariusz Szczygieł 0
Okładka ksiązki - Projekt: Prawda

OPIS DETALE „Projekt prawda” to pozycja, jakiej na polskim rynku wydawniczym jeszcze nie było. Książka ta jest kolażem, na który składają...

Za pierwszą kulisą
Mirosława Łukaszewicz