Piąta ewangelia

Porywająca, barwnie napisana historia jednego z najbardziej zagadkowych dokumentów z czasów Jezusa - Piątej Ewangelii Barabasza, której tajemnica jest do dziś zazdrośnie strzeżona przez Watykan. Po tragicznej śmierci męża młoda arystokratka, Anna von Seydliz, zostaje wplątana w zagadkową historię. Kluczową rolę odgrywa w niej stary, liczący kilkaset lat pergamin. Krótko przed swą nagłą śmiercią mąż Anny sprzedał go za astronomiczną sumę. Dokument jednak zniknął w tajemniczych okolicznościach.

Informacje dodatkowe o Piąta ewangelia:

Wydawnictwo: Sonia Draga
Data wydania: 2008-06-01
ISBN: 978-83-7508-029-2

Kup książkę Piąta ewangelia

Piąta ewangelia - opinie o książce

Interesująca historia. Fajnie autor buduje napięcie, niestety zakończenie zbyt szybkie w porównaniu do całości. Popsuło cały efekt.
Główna bohaterka Anna von Seydliz prowadzi prywatne śledztwo w sprawie śmierci swojego męża Bruno, sprzedawcy rzadkich książek i dokumentów. Wkrótce okazuje się, że Brunon miał sprzedać koptyjski dokument z czasów Jezusa. Wszystkie osoby mogące wyjaśnić znaczenia dokumentu zaczynają znikać lub umierać w tajemniczych okolicznościach. Co mają wspólnego szalony profesor literatury, obraz Leonarda da Vinci, zakon Jezuitów, zakon Orfików i koptyjski dokument ze śmiercią męża Anna? I dlaczego Kościół Katolicki tak bardzo boi się ujawnienia ewangelii wg. Barabasza? Kim był Barabasz? Czy Annie uda się rozwikłać tą tajemnicę i stracić przy tym życia? Fantastycznie skonstruowana intryga. Fakty historyczne, półprawdy i fikcja literacka mieszają się ze sobą tworząc fascynującą lekturę w sam raz dla wielbicieli Kodu Leonarda da Vinci.
Avatar użytkownika - Agusiaaa15
Agusiaaa15
Przeczytane:2015-03-27, Ocena: 6, Przeczytałam,
Świetnie się czyta i wchodzi w historię całym sobą. Nigdy do końca nie wiadomo co się za chwilę wydarzy i czy to, do czego dochodzi bohaterka jest prawdą czy też kolejną prowokacją lub sytuacją stworzoną przez wroga, by wodzić ją za nos. Książka trzyma w napięciu do ostatniej chwili, za co jestem wdzięczna autorowi :)
Avatar użytkownika - catarina78
catarina78
Przeczytane:2017-04-10, Przeczytałam,

Entuzjastyczne opinie na czwartej stronie okładki podkręcają apetyt na lekturę. Będzie Dan Brown, Umberto Eco, tajemnice Watykanu i porywający thriller w jednym. Dech wprost zapiera.

Tymczasem wchodzimy do domu księdza, który został sam z synem, gdy opuściła ich żona księdza. Zgrzyt? Nie do końca. Mamy do czynienia z księdzem greckokatolickim, który przed przyjęciem święceń może mieć żonę i dzieci. Rodzina mieszka w Watykanie, gdzie ksiądz z synem jest mimo wszystko czymś wyjątkowym. Brat narratora, Simon, także jest księdzem. Obaj są osobiście zaangażowani w proces pojednania między kościołami Wschodnim i Zachodnim, prowadzonym przez papieża Jana Pawła II. Tłem dla tego pojednania jest prywatna historia ich rodziny oraz… Całun Turyński. Właśnie przygotowywana jest w Watykanie spektakularna wystawa, na której ma zostać pokazana owa owiana legendarną sławą relikwia. Po raz kolejny zostanie zbadana jej autentyczność. Papież ma wobec Całunu własne plany, będzie chciał przekazać go prawowitym właścicielom. Jednak nie wszystkim będzie zależało na takim obrocie sprawy.

W niewyjaśnionych okolicznościach w pilnie strzeżonym Castel Gandolfo ginie główny organizator wystawy, a zarazem postać zaangażowana w wyjaśnienie zagadki Całunu, Ungolino Nogara. Jest już zatem tajemnica, prywatny interes, niezwykły rekwizyt i zbrodnia. Jak łatwo można się domyśleć – będzie także śledztwo. Detektywem będzie ksiądz narrator, opowiadający wszystko w czasie teraźniejszym, co jest mocno irytujące, gdyż ta forma zarezerwowana jest dla scen akcji, a nie wszystko dzieje się aż tak dynamicznie. Kluczem do całej historii jest tytułowa Piąta Ewangelia, czyli tekst będący literacką kompilacją czterech uznawanych przez Kościół Ewangelii. Jej fragmenty miałyby potwierdzać istnienie płótna, w które owinięto ciało Chrystusa.

Do wątków detektywistyczno-historycznych dołączone są także prywatne sceny z życia księdza i jego syna, pragnienie odnalezienia ukochanej żony i przesłanie ojca obu księży zamieszanych w całą aferę. W powieści pojawiają się także autentyczne postaci, w tym sam papież. Cała fabuła wydaje się przemyślana w najdrobniejszych szczegółach, jednak gdy spojrzy się na nią z dystansu, okazuje się niestety mocno naciągana. Księża prowadzą własną grę, sięgają po broń, uciekają się do przemocy, napadów i kradzieży. Właściwie nie wiadomo, dlaczego tak bardzo zależy im na tym, co robią. Co chronią? Co chcą osiągnąć tak naprawdę? Irytujący jest styl autora, pełen rozbudowanych porównań, które bywają oderwane od treści. A przy tym opóźniają wartką w założeniu narrację, pisaną przecież w czasie teraźniejszym. Wiedza autora na temat samego Watykanu jest drobiazgowa aż do przesady, bowiem niczego nie wnosi do samej fabuły. Topografia miasta, jak przyznaje sam Caldwell, wzięta została z Google maps. Nie ma w tym nic złego oczywiście, ale odnosi się nieodparte wrażenie, że wszystkie te szczegóły, mające podkreślić autentyczność, wzięte zostały od kogoś innego. Trąci to efekciarstwem, jakby powieść została  napisana pod zamówienie. Rekwizytem równie dobrze mógłby być Graal albo gwóźdź z Krzyża, niewiele by to zmieniło.

Avatar użytkownika - kapitalny
kapitalny
Przeczytane:2015-06-03, Ocena: 6, Przeczytałem,
Klątwa faraona
Philipp Vandenberg0
Okładka ksiązki - Klątwa faraona

"Śmierć na prędkich skrzydłach dosięgnie każdego, kto zakłóci spokój faraona" - taki napis podobno ujrzał Howard Carter, kierujący ekspedycją...

Neron
Philipp Vandenberg0
Okładka ksiązki - Neron

W wieku 17 lat Neron został obwołany cesarzem - po tym, jak jego ambitna i żądna władzy matka Agrypina zamordowała Klaudiusza, jego ojczyma i poprzednika...

Powrót matki
Danuta Awolusi ;