Pierwsza krucjata. Nowe spojrzenie

Przed dziewięciuset laty zachodnią Europę zelektryzowało papieskie wezwanie do świętej wojny. Dziesiątki tysięcy ludzi opuściło domy i przemierzyło niemal cały znany podówczas świat, żeby wyrwać z rąk muzułmanów Jerozolimę. W drodze przez cztery lata zmagali się ze skrajnym wyczerpaniem i śmiertelnymi chorobami, a przy tym toczyli krwawe bitwy. Pokonali śmiertelnie groźną turecką jazdę i mimo niewyobrażalnych trudów zdobyli niedostępną starożytną Antiochię. Latem, konając z pragnienia, niektórzy pili końską krew, zimą, cierpiąc potworny głód, uciekali się do kanibalizmu.

Pod mury Jerozolimy dotarło niewielu. Niegdyś dumni rycerze dosiadali teraz osłów i wołów, lecz zaprawieni w boju i pewni, że ,,Bóg tak chce", zdobyli Święte Miasto. Dopuścili się jednak takich okrucieństw, że wśród muzułmanów pamięć o nich przetrwała wieki, a nienawiść przechodzi z pokolenia na pokolenie. Do dziś zbieramy ich owoce. Pierwsza krucjata. Nowe spojrzenie, książka tyleż pasjonująca, ile odkrywcza, rzuca nowe światło na złożone pobudki ludzi, którzy walczyli w imię Boga, wyjaśnia, jak udało im się zwyciężyć i dlaczego ich czyny zmieniły bieg historii.

Thomas Asbridge wykłada historię wczesnego średniowiecza na University of London i jest autorytetem w dziedzinie wypraw krzyżowych. Autor The Creation of the Principality of Antioch, 1098-1130 oraz współautor Walter the Chancellor's 'The Antiochene Wars'. Podróżował po Bliskim Wschodzie szlakiem pierwszej krucjaty. ,,Przeplatając analizę, narrację, wyraziste opisy i niekiedy gorzki humor, Thomas Asbridge jak nikt inny ukazuje, kim byli krzyżowcy, jak postępowali, jak zabijali i ginęli, a także to, co najdziwniejsze - jak udało im się przeżyć i odnieść zwycięstwo".
prof. Felipe Fernández-Armesto, autor Millennium i Civilizations

,,Thomas Asbridge, szukając w swym [...] na pierwszą krucjatę korzeni konfrontacji między światem islamu a Zachodem, pomaga nam zrozumieć teraźniejszość, objaśniając przeszłość".
prof. Akbar S. Ahmed Ibn Khaldun, dyrektor Islamic Studies na American University w Waszyngtonie

Informacje dodatkowe o Pierwsza krucjata. Nowe spojrzenie:

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2006 (data przybliżona)
Kategoria: Historyczne

Kup książkę Pierwsza krucjata. Nowe spojrzenie