Platforma

Niebezpieczna w sposób, w jaki literatura ma być niebezpieczna - budzi uśpioną wrażliwość.

,,The New York Observer"

Michel Renault pracuje w ministerstwie kultury. Wiedzie monotonne życie, a jego zainteresowania nie wykraczają poza seks i telewizję. Odziedziczony po ojcu spadek przeznacza na podróż do Tajlandii - raju seksturystów. Tam poznaje młodą, piękną Valerie, pracującą w biurze podróży. Po powrocie do Francji zostają kochankami i wspólnie wprowadzają w życie pomysł Michela - zorganizowaną seksturystykę do krajów Trzeciego Świata. Tylko tak bowiem, twierdzi bohater, Zachód i Wschód mogą pomóc sobie nawzajem.

Houellebecq rozwija przenikliwą diagnozę zdegenerowanego Zachodu - zdominowanego przez wszechobecne współzawodnictwo i plagę przemocy - oraz zaślepionego przez materializm Wschodu.

Informacje dodatkowe o Platforma:

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2020-02-26

Kup książkę Platforma

Platforma - opinie o książce

Na początku książki wszystko dzieje się bardzo powoli a na dodatek w sposób niemal oniryczny - nierealnie. Bohatera nie da się polubić a wszystko wydaje się mdłe i czytelnik zastanawia się - o co tu chodzi? Czy to jest właśnie ten sławny Houellebecq? Jednakże odkąd Michel wraca z Tajlandii i rozpoczyna romans z Valerie akcja nabiera tempa a wizja i myśli autora zaczynają się krystalizować. W "Platformie" autor prezentuje pogląd na kwestię globalizacji i wszystkie jej społeczne oraz ekonomiczne aspekty. Jest to więc rzecz o globalnych nierównowagach, nierównościach dochodowych i ich wpływie na globalną podaż i popyt, konsekwencjach upadku produkcji w krajach zachodnich i paradygmatu usługowego, mieszaniu ras i wpływie emigrantów z krajów uboższych na życie społeczeństw zachodnich. Przede wszystkim jednak jest to rzecz o człowieku i jego sytuacji wobec powyższych procesów. Motywem przewodnim jest seks, związana z nim turystyka seksualna w krajach Trzeciego Świata i ze wszech miar ogarniająca pustka duchowa dotykająca każdej rasy, na każdej szerokości geograficznej. Proza Pana Houellebecq'a jest bardzo kontrowersyjna i pozostawia pole do różnorodnych interpretacji. Moim zdaniem ta książka jest więc idealną egzemplifikacją twierdzenia Carlosa Ruiza Zafona "Książki są lustrem: widzisz w nich tylko to, co już masz w sobie." Z pewnością sięgnę po inne dzieła Michela Houellebecq'a.
Avatar użytkownika - muminp
muminp
Przeczytane:2013-02-03,
Utwór niezwykle aktualny i choć stał się popularny przez oskarżenie Autora o islamofobię, rzekomo zawartą w książce, główny wątek dotyczy raczej Zachodu oraz kondycji intelektualnej jego społeczeńśtw. Poprzez kreację poszczególnych postaci, Houellebecq zajmuje się najważniejszymi problemami społeczeństw krajów pierwszego świata: upadkiem wartości rodzinnych, eskalacji hedonizmu i egoizmu, czy też wreszcie narastającej frustracji i seksualnego niespełnienia. Nakreśla także stosunek tych państw do krajów rozwijających się, stosując dość ciekawą parabolę - wykorzystywania seksualnego. Książkę czyta się wyśmienicie, właściwie nawet dla leniwych umysłów będzie ciekawa. Jednocześnie, pod płaszczykiem fabuły Autor próbuje znaleźć odpowiedzi na bardzo poważne pytania. Idealne połączenie trudnej treści z przyjemną formą!
Avatar użytkownika - lucter
Przeczytane:2013-06-28, Ocena: 4, Przeczytałam,
Serotonina
Michel Houellebecq0
Okładka ksiązki - Serotonina

Najnowsza powieść Michela Houellebecqa, najsłynniejszego żyjącego francuskiego pisarza, kontestatora i uważnego krytyka kultury zachodniej. Okrzyknięta...

Unicestwianie
Michel Houellebecq0
Okładka ksiązki - Unicestwianie

Jedno z największych wydarzeń literackich tej jesieni! W ,,Unicestwianiu" Michel Houellebecq przenosi nas w czas fikcyjnej kampanii przed wyborami prezydenckimi...

Za pierwszą kulisą
Mirosława Łukaszewicz