Pokochać Ukrainę

Ukraina, Ukraińcy i Polacy oczami polsko-ukraińskiego małżeństwa - historia, polityka, kuchnia, kariera, korupcja, sztuka, miłość, zwyczajne życie i droga do Europy, młode pokolenie kontra sowiecka tradycja.

Polaków i Ukraińców dzieli, ale i łączy więcej niż się wydaje. I chociaż związek ten jest bardzo skomplikowany, to nie przypadkiem Ukrainki są najczęściej wybieranymi przez Polaków żonami z zagranicy.

Ta książka powstała w czasie bardzo trudnym dla Ukrainy. W czasie, w którym oczy całego świata są zwrócone na Kijów, Krym i Lwów. Polacy bardzo często, śledząc wydarzenia rozgrywające się tuż za granicą, uświadamiają sobie, że wiedzą o Ukrainie niewiele. To właśnie dla nich jest ta opowieść - opowieść o kraju fascynującym, pełnym kolorów i kontrastów, dumnym ze swej głęboko zakorzenionej tradycji, która przebija się niemal wszędzie, a z drugiej strony zaskakującym wyjątkową energią młodego pokolenia, oryginalną sztuką, kosmicznymi wynalazkami i po prostu życzliwą, gościnną, słowiańską duszą.

Informacje dodatkowe o Pokochać Ukrainę:

Pokochać Ukrainę - opinie o książce

Avatar użytkownika - alkatraz
alkatraz
Przeczytane:2022-03-11, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2022,

Książka przeleżała w moich zbiorach kilka lat, abym w końcu po nią sięgnęła. To wspaniały reportaż, który otworzył mi oczy na wiele trudnych ukraińskich tematów. Nie myślałam, że historia naszych sąsiadów jest tak złożona. Byłan na Ukrainie, więc wiele wątków z książki było mi bliskich. Lektura charakteryzuje się wieloma zdjęciami i krótkimi rozdziałami. Jest napisana przez znawcę i fana Ukrainy - polskiego dziennikarza, który poślubił Ukrainkę. Jakie było moej zdziwienie, gdy zobaczyłam autora relacjonującego wojnę prosto z Ukrainy. To najlepsza pozycja dla osób, które chcą poznać złożoość sąsiedniego państwa - jego mocne i słabe punkty!

Prosta, urzekająca, szczera do bólu  i  świetnie opisująca Ukrainę. Ukrainę taką prawdziwą - zwykłych szarych ludzi, którzy często żyją w skarjnym ubóstwie lub na pograniczu biedy. A pomimo tego nie zatracili radości życia.   Autorzy nakreślają obraz Ukrainy w fascynujący, bardzo przystępny sposób.  To prosty opis ciekawych ludzi żyjących w innym, równie ciekawym świecie.