Pokojówka miliardera

Rok 1863. Do portu w Pensylwanii przybija kolejny okręt pełen irlandzkich emigrantów. Uciekają od głodu i marzą o rozpoczęciu lepszego życia. Wśród nich jest Clara Kelley – jedyna nadzieja swojej rodziny, wysłanniczka mająca znaleźć nowy dom.

Młoda, ambitna dziewczyna, schodząc z pokładu statku, ma przed sobą ponurą perspektywę wielu lat ciężkiej pracy w fabryce. Gdy pojawia się szansa na lepszą zatrudnienie, kłamie, by je dostać. Tak staje się pokojówką w domu Andrew Carnegiego– najbogatszego człowieka w Ameryce. Ten szybko odkrywa, że Clara ma wyjątkowy dryg do interesów i dziewczyna zostaje jego sekretnym doradcą.
Uczucie, jakie się między nimi narodzi, postawi Clarę przed najtrudniejszym z wyborów: szczęście własne lub najbliższych. Czy zaryzykuje i przyzna się do oszustwa? Czy miliarder poświęci fortunę dla miłości?

Po rewelacyjnej Pani Einstein Marie Benedict przedstawia opowieść o namiętności, na którą nie powinno być miejsca w świecie wielkich pieniędzy.

Informacje dodatkowe o Pokojówka miliardera:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2018-01-29
ISBN: 978-83-240-4256-2

Kup książkę Pokojówka miliardera

Pokojówka miliardera - opinie o książce

"Bo gdybym upadła nie upadłabym sama.
Pociągnęłabym za sobą na dno moją całą rodzinę."

19-letnia Clara Kelley jest jedną z wielu irlandzkich uchodźców, którzy wsiedli na pokład statku Envoy kierującego się do Ameryki. Clara została tam wysłana w celu znalezienia lepszego życia, rodzina cierpiąca na głód pokłada w nią wielkie nadzieje. Początkowo dziewczyna miała ciężko pracować w fabryce, jednak gdy nadarza się okazja pracy jako pokojówka u słynnej bogatej rodziny Carnegich, szybko ją wykorzystuje.

"Pani Eintstein" okazała się być hitem wśród czytelników. Choć jeszcze jej nie czytałam, to po lekturze "Pokojówka miliardera" muszę to nadrobić!
Piękna historia, która pokazuje że w świecie pieniędzy namiętność i prawdziwa miłość nie powinny mieć miejsca. Choć zdarzają się wyjątki. Jestem pełna podziwu Andrew Carnegiemu, bo jako bogaty człowiek pomagał innym i ułatwiał ludziom dostęp do edukacji. Nie spoczął na laurach. Clara stanęła przed trudnym wyborem: wybrać własne szczęście lub pomoc biedującej rodzinie. Jakiego wyboru dokona? Czy zaryzykuje? A może jednak przyzna się do winy?
Odpowiedź znajdziesz czytając tę książkę. Polecam!

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Znak.

Avatar użytkownika - monalizka
monalizka
Przeczytane:2019-03-09, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2019,

W 1863 Clara decyzją rodziny wyrusza w podróż do Ameryki, która ma zapewnić tej biednej irlandzkiej dziewczynie nowe życie. W nowym kraju nikt na nią nie czekał. Po trudnej podróży statkiem na skutek pomyłki zostaje wzięta za inną osobę- co sprawia, że dostaje szansę na pracę osobistej służącej w bogatym domu.

Clara to dziewczyna zdeterminowana, inteligentka, odważna, szybko ucząca się, uważna, umiejąca improwizować. Na miejscu przekonuje się, że świat bogatej elity jest także nowy dla jej pani i jej syna Andrew- ludzi, którzy ciężko pracowali i dorobili się majątku. Ponadto Andrew ją zaskakuje, okazując się być wolnym od uprzedzeń, traktuje ją z szacunkiem. Bohaterka przyjmuje to z podejrzliwością, ale z czasem rodzi się w niej uczucie…

Pisarka napisała ciekawą historię, przedstawiając losy, a co najważniejsze dylematy Clary: szczerość kontra intrygi i fortele (bo przyjęła fałszywą tożsamość), uczucie wbrew strachowi przed utratą posady, a co za tym idzie brakiem pomocy dla rodziny. Jest też wątek ambicji, odwagi posiadania nadziei. Relacja głównych bohaterów jest skomplikowana i ryzykowna jak na tamte czasy i normy obyczajowe.

Z pewnością nie jest to ściśle historyczna powieść, lecz luźna beletrystyka, czasami wpada w romans historyczny, lecz dotyka też poważnych życiowych problemów i dylematów. Podobała mi się i polecam lekturę „Pokojówki miliardera.”

„Nie byłam pewna co się wydarzy, nie wiedziałam nawet, co chciałam, by się wydarzyło.”

Avatar użytkownika - zaczytanaaniaa
zaczytanaaniaa
Przeczytane:2018-03-31, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2018,

Młoda Irlandka imieniem Clara Kelley wyrusza do Ameryki, aby zarobić pieniądze i zapewnić lepszy byt swojej rodzinie. Dziewczyna liczy na uśmiech od losu, ponieważ nie ma zagwarantowanej pracy na nowym kontynencie. Niespodziewanie zostaje wzięta za inną osobę i trafia do Państwa Carnegie,  a tam zostaje osobistą służącą Pani Domu - Margaret Carnegie. Niedoświadczona pokojówka musi każdego dnia ukrywać swoje pochodzenie oraz uczuć się spełniać zachcianki swojej Pracodawczyni. Kultura i obyczaje wymagają tego, aby służba nie rozmawiała z mieszkańcami domu na prywatne tematy. Serce jednak nie sługa i nie docierają do niego żadne sygnały, co skutkuje tym, że Clara nawiązuje kontakt z synem swojej Pani i zakochuje się w nieodpowiednim mężczyźnie.

Akcja książki rozpoczyna się w 1863 roku i opisuje zmagania młodej dziewczyny, która wypłynęła do Ameryki. Został poruszonych tutaj temat imigrantów, ich wykluczenie ze społeczeństwa, ciężkie życie oraz chęć pomocy najbliższym. W ubiegłym tysiącleciu prywatna służba i niewolnictwo było legalne, więc duża część zamożnych rodzin mogła pozwolić sobie na posiadanie takich ludzi. Clara Kelley reprezentuje tutaj stanowisko kobiety, która z całych sił chce pomóc zostawionej w Irlandii rodzinie i jest w stanie spełnić każdą zachciankę swojej Pani. Rodzina Państwa Carnegie dopiero od niedawna należy do wyższych sfer. Jeszcze kilka lat temu sami przypłynęli ze Szkocji, aby zapewnić sobie lepsze życie. Szczęście uśmiechnęło się do nich i mogli zmienić status społeczny. Niestety niektórzy z rodziny zmienili również swoje zachowanie i zapomnieli kim byli oraz jakie skutki niesie poniżanie innych.

W powieści został poruszony wątek miłosny. Pamiętający o swoim pochodzeniu Andrew, nie wyklucza ze swojego otoczenia pokojówki matki i traktuje ją z szacunkiem. Komplementy i wspólne rozmowy przyczyniają się do tego, że Clara zakochuje się w tym mężczyźnie. W dawnych czasach nie do pomyślenia było to, aby te dwa światy mogły połączyć się w jedność. Bohaterka zostaje postawiona przed bardzo trudnym wyborem. Będzie musiała zdecydować, czy chce iść za głosem serca, zaryzykować i spróbować szczęścia przy boku mężczyzny, czy zachować uczucia dla siebie i zapewnić byt rodzinie.

Jeżeli jesteście ciekawi, jakiego wyboru dokona Clara Kelley, to koniecznie sięgnijcie po tę książkę. Dowiecie się również, czy zostanie odkryta jej prawdziwa tożsamość, a sekret ujrzy światło dzienne. Przez wykreowaną historię Autorka porusza zapomniane, ale ważne dla ludzi tematy. Uzmysławia nam jak zachowanie innych osób wpłynęło na dalsze losy rodzin, które spłynęły do Ameryki, aby polepszyć sobie byt. Jeżeli przeraża Wam fakt, że akcja dzieje się w odległych czasach to nie martwcie się - kapsuła czasu zabierze Was Pittsburgha i nie zaskoczy starodawnym słownictwem.

Avatar użytkownika - jesienna-to-ja
jesienna-to-ja
Przeczytane:2021-02-08, Przeczytałam,
Pani Einstein
Marie Benedict0
Okładka ksiązki - Pani Einstein

Jesień 1896 roku. Mileva ma dwadzieścia jeden lat i jako jedna z pierwszych kobiet rozpoczyna studia fizyczne na uniwersytecie w Zurychu. Uważa, że jej...

Zniknięcie Pani Christie
Marie Benedict0
Okładka ksiązki - Zniknięcie Pani Christie

W grudniu 1926 roku zaginęła Agatha Christie. Śledczy znajdują jej pusty samochód na skraju głębokiego, ponurego stawu, jedyne ślady w pobliżu, to ślady...

Za pierwszą kulisą
Mirosława Łukaszewicz