Polacy na krańcach świata: XIX wiek

Historie dziewiętnastowiecznych podróżników wydają się dziś przypominać legendy. Kto pamięta o postaci „kapitana Adama”, właściciela wysp na Oceanie Indyjskim? Kto uwierzy w niezwykłe dzieje ułana zmęczonego walką za naród polski i węgierski, poszukującego wielkiego majątku w odległej Australii? Czy w Kamerunie miała powstać pierwsza w dziejach polska kolonia? Na wszystkie te pytania odpowiedź przynosi książka Mateusza Będkowskiego Polacy na krańcach świata: XIX wiek.

Wiek XIX to epoka pionierskich wypraw naukowych i szczyt europejskiego kolonializmu. Na ten okres przypada także największa liczba fascynujących podróży. Ich cel był różny. Czasem chodziło o poszukiwanie metali szlachetnych, głównie złota, kiedy indziej celem było objęcie w posiadanie strategicznych obszarów. W ten sposób „wiek pary” stał nie tylko pod znakiem rozwoju przemysłowego, ale również pod znakiem odkryć. Ważny udział w poznawaniu i badaniu świata mieli także Polacy. Brak niepodległego państwa nie był tu żadną przeszkodą.

„W XIX wieku znaczny udział w poznawaniu i badaniu świata mieli Polacy, o czym często zapominamy. Część z wielkich podróżników uciekała z ojczystej ziemi w obawie przed represjami zaborców po nieudanych powstaniach, zasilała marynarki handlowe i wojenne zachodnich państw i w ten sposób zwiedzali nowe lądy” - mówi Mateusz Będkowski, autor publikacji. - ,,Polscy podróżnicy dostawali wsparcie na swe wyprawy m.in. od prywatnych sponsorów, instytucji naukowych, a nawet rządów państw zaborczych. Podróże odbywali naukowcy prowadzący na innych kontynentach swoje badania, misjonarze, głoszący Ewangelię w egzotycznych krajach, często przy narażeniu swojego zdrowia, żądni przygód awanturnicy i inni skuszeni wizją łatwego zarobku udawali się na koniec świata w poszukiwaniu złota.”

Autor opisuje m.in. wyprawę kapitana Adama Mierosławskiego, właściciela wysp na Oceanie Indyjskim, historię Henryka Arctowskiego i Antoniego Dobrowolskiego - pierwszych Polaków w Antarktyce, australijską gorączkę złota widzianą oczami Seweryna Korzelińskiego, a także podróż do Afryki Józefa Korzeniowskiego, szerzej znanego w świecie pod imieniem Josepha Conrada, która stała się inspiracją jego wielkiej powieści „Jądro Ciemności”.

„Pisząc artykuły składające się na tego e-booka starałem się przytaczać jak najwięcej cytatów z wykorzystywanych przeze mnie źródeł: pamiętników, listów i reportaży” – informuje autor. - „Biorąc pod uwagę znikomą ilość publikacji historycznych na temat polskich podróżników, mam nadzieję, że ten zbiór zaciekawi czytelników i pozwoli im poznać wiele historii wielkich Polaków, o których do tej pory nie słyszeli, lub zetknęli się tylko przelotnie z ich nazwiskami.”

Mateusz Będkowski to absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się losami polskich podróżników i odkrywców na przestrzeni dziejów, szczególnie z XIX wieku. W 2011 roku obronił pracę magisterską pt. „Wyprawa Stefana Szolc-Rogozińskiego do Kamerunu w latach 1882–1885”. Publikował m.in. w czasopismach „Mówią Wieki” i „African Review. Przegląd Afrykanistyczny”, a także w portalu Histmag.org.

Informacje dodatkowe o Polacy na krańcach świata: XIX wiek:

Polacy na krańcach świata: XIX wiek - opinie o książce

Polscy poszukiwacze złota
Mateusz Będkowski0
Okładka ksiązki - Polscy poszukiwacze złota

Nieopowiedziana dotąd historia polskiej gorączki złota! XIX-wieczna gorączka złota do dziś rozpala wyobraźnię. Jej fenomen nie ominął także Polaków...

Polacy na krańcach świata: XIX wiek. Część III
Mateusz Będkowski0
Okładka ksiązki - Polacy na krańcach świata: XIX wiek. Część III

Wyprawa śladami polskich podróżników! Jak wyglądał świat dawnych podróżników i kulisy ich ekspedycji? Wielkie wyprawy w XIX wieku to często nieudane...