Powiedz tak

Jimena Ramos nie zdawała sobie sprawy, że nie posiada dokumentów. Teraz ma siedemnaście lat i musi znaleźć sposób na pozostanie w Nowym Jorku, jedynym domu, jaki pamięta. Jest tylko jedna możliwość, która pozwoli jej szybko uzyskać zieloną kartę: Jimena zamierza znaleźć Amerykanina, który ją poślubi. Ma jednego doskonałego kandydata: Vitaly'ego, sąsiada i przyjaciela, jedyną osobę, której powierza swój sekret. Ale Vitaly ma własne plany na przyszłość. I zdecydowanie odmawia. Jimena próbuje więc randek online. Postanawia podejść do małżeństwa jak do transakcji biznesowej. Wymyśla plan, który może ją uratować i sprawić, że w końcu zostanie obywatelką Stanów Zjednoczonych. Ale oczywiście nie może przestać myśleć o Vitalym.

Informacje dodatkowe o Powiedz tak:

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2024-03-13
Kategoria: Dla młodzieży

Kup książkę Powiedz tak

Powiedz tak - opinie o książce

„Powiedz tak” to moje pierwsze spotkanie z twórczością Goldy Moldavsky. Zaciekawiła mnie książka, bo pomysł na fabułę był dość rzadko spotkany, szczególnie gdy weźmiemy pod uwagę kategorię książki młodzieżowej, w jakiej formie została wydana ta historia. Jimena to nastolatka, która dowiaduje się o tajemnicy skrywanej przez matkę, że córka jest imigrantką i wisi nad nią groźba deportacji w razie jakiegokolwiek niepowodzenia. Chcąc zapewnić sobie bezpieczeństwo, dziewczyna postanawia znaleźć mężczyznę, którego poślubi, co da jej możliwość stałego pobytu. Dziewczyna jest pewna siebie, przebojowa i bardzo popularna wśród rówieśników, niemniej jednak jest na również niepoprawną romantyczką, która marzy o szczęściu u boku ukochanego. Jej pierwszy wybór potencjalnego kandydata na męża pada na Vitalyego, który jest ustatkowany, spokojny i doskonale wie, czego w życiu chce, powoli dążąc do realizacji wyznaczonych sobie celów. Jednak nie wszystko idzie zgodnie z jej planem, a ona usilnie chce szybko zdobyć męża! Bohaterowie, którzy znają się od wielu lat, darzą się sympatią, ale w obliczu chęci poślubienia przez Jimena Vitalyego jednak pojawiają się jakieś obawy. Dlatego też dziewczyna decyduje się na inne metody poszukiwania męża, co wywołuje wiele zabawnych zdarzeń, ciekawych perypetii i przygód.
Książka to świetnie napisana młodzieżówka, która jednak porusza niezwykle istotne i poważne tematy. Zdecydowanie nie brakuje w niej dobrego humoru, a połączenie tematów przymusowej deportacji, małżeństwa dla uzyskania wizy z tym humorem daje nam naprawdę wyśmienity efekt. Lekki styl autorki sprawia, że przez książkę dosłownie przepłynęłam. Nie zabrakło jednakowo wybuch śmiechu, ale zdarzały się także łzy wzruszenia.
Czytało się wyśmienicie i to był lekki, przyjemny czas! Sama historia również bardzo mi się podobała, dlatego szczerze polecam ten tytuł i to nie tylko dla młodzieży, bo myślę, że przypadnie do gustu również fanom literatury obyczajowej, czy wszelkich romansów! Ja ze swojej strony naprawdę polecam!

"Powiedz tak" to młodzieżówka autorstwa Goldy Moldavsky, po którą miałam okazję ostatnio sięgnąć. I chociaż różowy kolor, który dominuje na okładce, jest zdecydowanie moim najmniej lubianym kolorem, skusiłam się na jej przeczytanie właśnie ze względu na okładkę, która przyciągnęła moją uwagę. Czy zatem pod tą piękną oprawą można zaleźć równie cudowną historię? Już spieszę z wyjaśnieniem.

Główną bohaterką "Powiedz tak" jest siedemnastoletnia Jimena Ramos. Dziewczyna pochodzi z Peru, ale przybyła do Stanów Zjednoczonych, kiedy miała trzy lata. Jimena nie miała jednak pojęcia, że tak naprawdę nie ma prawa przebywać w miejscu, które nazywa domem, ponieważ jest nielegalną imigrantką. Czy zatem panna Ramos będzie musiała wyjechać z kraju, który uważa za swoje miejsce na ziemi?

Jedno jest pewne. Jimena nie podda się bez walki i będzie się starała za wszelką cenę znaleźć sposób na pozostanie w Nowym Jorku. Czy dziewczyna zdecyduje się poślubić Amerykanina, żeby dostać zieloną kartę? Czy jej przyjaciele odwrócą się od niej, gdy dowiedzą się, że Jimena nie posiada dokumentów? Co wydarzy się, gdy dziewczyna zda sobie sprawę, że jej sąsiad Vitaly nie jest jej obojętny? Po odpowiedzi na te pytania odsyłam Was do lektury.

Muszę przyznać, że "Powiedz tak" to urocza młodzieżówka, od której dosłownie nie mogłam się oderwać. Oczywiście, jak wiele książek przeznaczonych dla młodszych odbiorców jest do bólu przewidywalna, ale szczerze powiedziawszy, w ogóle mi to nie przeszkadzało, co zdecydowanie zdarza się bardzo rzadko.

Bardzo polubiłam główną bohaterkę i jej determinację do tego, aby osiągnąć swój cel. Może jej metody były trochę chaotyczne i nie do końca przemyślane, ale należy pamiętać, że Jimena jest nastolatką, a chyba wszyscy doskonale wiemy, jak działa umysł tak młodego człowieka.

W swojej książce Goldy Moldavsky porusza bardzo ważny i budzący wiele kontrowersji temat nielegalnych imigrantów. Wątek, który wzbudza wiele emocji na całym świecie, a który został przez autorkę przedstawiony w taki sposób, aby skłonić czytelników do zatrzymania się i głębszego zastanowienia nad tym, jak sami postrzegamy tę kwestię.

W zasadzie jedynym, co przeszkadzało mi w tej książce, były hiszpańskie dialogi, które nie zostały przetłumaczone. Wprawdzie do części z nich pojawiły się nawiązania w dalszej części tekstu, więc można było domyślić się, o co chodziło, ale nie zmienia to faktu, że brak bezpośredniego tłumaczenia konwersacji wybijał mnie z rytmu, a sprawdzanie poszczególnych linijek na bieżąco w internetowym słowniku mija się trochę z celem.

Niemniej jednak myślę, że "Powiedz tak" to lektura godna polecenia, szczególnie dla młodszych odbiorców i tych, którzy po prostu lubią literaturę młodzieżową. Dlatego, jeżeli jeszcze nie mieliście okazji przeczytać tej książki, serdecznie Was do tego zachęcam!

Avatar użytkownika - AprilGirl1996
AprilGirl1996
Przeczytane:2024-05-05, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Krzycz!
Goldy Moldavsky0
Okładka ksiązki - Krzycz!

Jeśli chodzi o horrory, zasady są proste: x Należy unikać opuszczonych budynków, takich jak stare domy czy magazyny. x Należy trzymać się razem...