Powrót

"Powrót" to trzecia - po "Nieszczelnej sieci" i "Punkcie Borkmanna" - powieść z kryminalnej serii o komisarzu Van Veeterenie i jego współpracownikach z jednostki policyjnej w Maardam. Tym razem detektyw będzie musiał wyjaśnić tajemnicę zabójstwa, które wydaje się zbrodnią doskonałą. W spokojny sierpniowy poranek wychodzi na wolność domniemany podwójny morderca. W pewien deszczowy kwietniowy dzień młoda dziewczyna odkrywa w rowie poćwiartowane zwłoki. Owinięta w koc ofiara pozbawiona została przez brutalnego przestępcę stóp, dłoni i głowy. Czy istnieje jakiś związek między tymi dwiema sprawami? Van Veeteren jest zdecydowany poznać prawdę... Håkan Nesser to jeden z najpopularniejszych szwedzkich pisarzy. Największą popularność przyniósł mu cykl dziesięciu powieści kryminalnych o komisarzu Van Veeterenie. Większość książek z tej serii stała się podstawą scenariuszy filmowych. Nesser trzykrotnie otrzymał nagrodę za najlepszy szwedzki kryminał.

Informacje dodatkowe o Powrót:

Powrót - opinie o książce

Avatar użytkownika - mag-maggie
mag-maggie
Przeczytane:2015-07-31, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 ksiązki 2015,
Akcja rozwija się nieśpiesznie. Van Veeteren przechodzi operację i podczas rekonwalescencji rozwiązuje zagadkę odnalezionych zwłok bez głowy, dłoni i stóp. Zakończenie nieprzewidywalne, ale i trudne do zaakceptowania. Komisarz ma swoje racje, ale w pewien sposób przechodzi na "drugą stronę".
Avatar użytkownika - Barso
Barso
Przeczytane:2015-06-28, Ocena: 3, Przeczytałam, 26 książek 2015,
Ten kryminał nie przypadł mi do gustu. Brak akcji, brak wciągającej fabuły, brak narastającego napięcia. Brak jakiegokolwiek napięcia! Przeciętna historia.
Avatar użytkownika - benioff
benioff
Przeczytane:2014-01-22, Ocena: 5, Przeczytałem, czytam regularnie w 2014 roku, Mam,
Pochwała dociekliwości. Klasyczny motyw zbrodni sprzed wielu lat, która przedstawiona w nowym świetle ujawnia swoje prawdziwie oblicze. Jeszcze bardziej przerażające, bo zwyczajnie i po ludzku banalne. Oto w lesie znalezione zostają zmasakrowane zwłoki, pozbawione głowy, stóp i dłoni, tak że identyfikacja jest skrajnie utrudniona. To oczywiście pestka dla komisarza Van Veeterena, (znanego z wcześniejszych książek Nessera) i jego ludzi. Nie sztuka bowiem ustalić ofiarę, sztuka dowieść, że delikwent, który odsiedział dwa kilkunastoletnie wyroki za brutalne morderstwa, nie koniecznie był tym, który powinien ponieść karę. A delikwent ten to bardzo ciekawa postać. Pozornie odpychająca, szorstka i nie wzbudzająca praktycznie żadnych żywszych uczuć. W jakiś jednak sposób intrygująca. I choć właśnie sama intryga nie jest w ,,Powrocie" jakoś szczególnie zagmatwana, pozwala cieszyć stopniowo odsłanianą prawdą. Towarzysząc inspektorowi w jego rekonwalescencji, w trakcie której stara się rozwikłać sprawę, trudno nie zachwycić się jego determinacją, imperatywem, który nakazuje mu brnąć w tę niewygodną także dla jego środowiska historię. Dowodząc swoich racji podważy wiarygodność dwóch wyroków, które doprowadziły do zapuszkowania nie tej osoby co trzeba. Neseser nie jest jakimś szczególnym mistrzem stylu, potrafi jednak w niewymuszony sposób snuć i supłać interesujące historie, kreśli przy tym kapitalne wielowymiarowe postaci, nie grzęznąc przy tym w nadmiernym psychologizmie. Sympatycy skandynawskich klimatów z dreszczykiem powinni czuć się usatysfakcjonowani.
Avatar użytkownika - selwka
Przeczytane:2014-02-08, Ocena: 4, Przeczytałam, Thriller/sensacja/kryminał,
Jaskółka, kot, róża, śmierć
Hakan Nesser0
Okładka ksiązki - Jaskółka, kot, róża, śmierć

KOLEJNA POWIEŚĆ O KOMISARZU VAN VEETERENIE! Co zrobi komisarz Van Veeteren, gdy zamiast motywów zbrodni będzie musiał tropić motywy literackie...

Kobieta ze znamieniem
Hakan Nesser0
Okładka ksiązki - Kobieta ze znamieniem

Czwarty tom znakomitej i wielokrotnie nagradzanej serii kryminalnej o komisarzu Van Veeterenie Mężczyzna w średnim wieku zostaje zamordowany w swoim domu...

Za pierwszą kulisą
Mirosława Łukaszewicz