Pożegnalny ukłon

Tom 8 cyklu Sherlock Holmes

W "Pożegnalnym ukłonie" w ośmiu kolejnych opowiadaniach spisanych przez doktora Watsona Sherlock Holmes rozwiązuje kolejne pasjonujące historie kryminalne. Pomaga m.in. w sprawie włoskiej mafii, przerażających zbrodni znanych jako horror kornwalijski, swojemu bratu Mycroftowi i rządowi Wielkiej Brytanii oraz prowadzi skomplikowaną i niebezpieczną grę z niemieckim szpiegiem w przededniu pierwszej wojny światowej.

Spis opowiadań:

1. Tajemnica Wisteria Lodge (ang. The Adventure of Wisteria Lodge, pierwsze wydanie w sierpniu 1908 roku)
2. Kartonowe pudełko (The Adventure of the Cardboard Box, styczeń 1893)
3. Sprawa Czerwonego Kręgu (The Adventure of the Red Circle, marzec – kwiecień 1911)
4. Plany Bruce-Partington (The Adventure of the Bruce-Partington Plans, grudzień 1908)
5. Umierający detektyw (The Adventure of the Dying Detective, listopad 1913)
6. Zniknięcie Lady Frances Carfax (The Disappearance of Lady Frances Carfax, grudzień 1911)
7. Sprawa diabelskiej stopy (The Adventure of the Devil’s Foot, styczeń 1910)
8. Jego ostatni ukłon (His Last Bow, wrzesień 1917)

Informacje dodatkowe o Pożegnalny ukłon:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2012-06-13
Tytuł oryginału: His last bow
Tłumaczenie: Ewa Łozińska-Małkiewicz

Tagi: Sherlock Holmes doktor Watson Angielski kryminał kryminał Klasyka kryminału

Kup książkę Pożegnalny ukłon

Pożegnalny ukłon - opinie o książce

Avatar użytkownika - Luxfan
Luxfan
Przeczytane:2015-04-04,
Holmesa nie da się nie kochać!

Sherlock jak zwykle w formie. Kolejna porcja interesujących przypadków. Niektóre opowiadania ciut słabsze, bardziej przewidywalne. Może to kwestia znajomości wcześniejszych przygód detektywa i pewnych schematów. Niemniej dla fanów jest to lektura obowiązkowa. Lektor klasa.

Zbiór najciekawszych z całej serii opowiadań.

Avatar użytkownika - Tsular
Tsular
Przeczytane:2019-02-01, Ocena: 4, Przeczytałem,

Ósma książka opisująca przygody Sherlock Holmesa wpasowuję się doskonale do całości jego przygód, wyróżnić tu muszę na plus dwa opowiadania: pierwsze „umierające detektyw” gdzie pomimo tego, że z góry można było rozszyfrować cały bieg sprawy czyta się je bardzo przyjemnie a drobne detale które zostają jeszcze do odgadnięcia są miłymi smaczkami i drugie „pożegnalny ukłon – epilog” gdzie cała intryga polityczna przestawiająca chęć przejęcia przez Niemcy tajnych informacji wojskowych Wielkiej Brytanii gdzie na scenie pojawiają się Von Bork oraz baron Von Herling i wyczekiwanie tego pierwszego na pojawienie się swojego człowieka Altamont-a z informacjami o sygnalizacji morskiej i muszę przyznać, że przypuszczałem iż nasz tytułowy bohater pojawi się w innej roli niż miało to miejsce w opowiadaniu. Na koniec muszę wspomnieć o małym deja vu jakie miałem czytając początek opowiadania „kartonowe pudełko” gdyż ten sam kilkanaście akapitów wstępu występowało w opowiadaniu „ pacjent” ujętym w zbiorze „Wspomnienia Sherlock Holmesa” chwila szukania w internecie dała mi rozwiązanie tej zagadki gdyż jak podają, źródła pierwotnie wstęp ten istniał w opowiadaniu „Kartonowe pudełko” lecz ze względu iż w zbiorze jaki ukazał się opowiadanie te zostało pominięte wstęp z niego został wykorzystany w wspomnianym już wcześniej opowiadaniu „pacjent”

Avatar użytkownika - Kalinka89
Przeczytane:2020-12-28, Ocena: 5, Przeczytałam,
Dzienniki Sherlocka Holmesa
Arthur Conan Doyle0
Okładka ksiązki - Dzienniki Sherlocka Holmesa

To miejsce rzeczywiście napawa człowieka przerażeniem. Wartki strumień, wezbrany od nieustannie topniejących śniegów, spada w straszliwą przepaść, z której...

Sherlock Holmes Pożegnalny ukłon
Arthur Conan Doyle0