Seks w III Rzeszy

Hitler domagał się kontroli życia intymnego Niemców w celu wyhodowania „homo germanicus”, aryjskich, zdrowych, pracowitych, silnych, idealnych pod względem rasowym obywateli „1000-letniej Rzeszy”. Jednocześnie konieczne było wyeliminowanie podludzi /Untermenschen/ oraz tych Niemców, którzy nie odpowiadali ideałom nazizmu. Trzeba było zniszczyć stare ideały małżeństwa i w to miejsce wprowadzić wielożeństwo, płodzenie dzieci przez reproduktorów rasy panów, głównie z szeregów SS. Wprowadzono zakaz używania kondomów, dokonywania aborcji, kult wielodzietności („Podaruj Führerowi Dziecko”), przymusowo sterylizowano elementy „aspołeczne”.

Życie intymne poddane zostało niemal wojskowym rygorom, seksualność miała służyć zmniejszaniu strat wojennych. Na straży tego stało gestapo i NSDAP.

Autorka, Anna Maria Sigmund, dowodzi, że mimo nacisków i olbrzymiej propagandy nie spełniły się plany Trzeciej Rzeszy, a wymogi wojny totalnej zmusiły Hitlera do zaakceptowania obecności kobiet poza salami porodowymi i kuchnią w szeregach pomocniczych Wehrmachtu i w przemyśle zbrojeniowym. Ostatecznie niemieckie kobiety stały się ofiarami zbrodniczej polityki nazistów.

Książka zawiera też wiele pikantnych szczegółów z życia seksualnego wodzów Trzeciej Rzeszy — Hitlera, Himmlera, Bormanna, Goebbelsa. Podwójnej moralności na szczytach Rzeszy poświęcony jest cały rozdział.

Informacje dodatkowe o Seks w III Rzeszy:

Seks w III Rzeszy - opinie o książce

Avatar użytkownika - barwinka
barwinka
Przeczytane:2015-09-11, Przeczytałam, Mam,

Anna Maria Sigmund przedstawiła spojrzenie na życie seksualne Niemców z punktu widzenia partii rządzącej. Hitler w swoim pokrętnym umyśle widział idealne społeczeństwo, płodne, jasnowłose, piękne i liczne. Likwidacja "ludzi gorszych" była jednym z etapów, które miały do tej wizji doprowadzić. Drugim elementem były dzieci - z idealnych aryjskich rodziców, w dużej ilości. Założenia były proste - wczesne małżeństwa, brak zabezpieczeń, które zostały oficjalnie zabronione, odwodzenie kobiet od pracy zawodowej i ich powrót do domu. Hitler w swoim myśleniu posuwał się do zmiany obyczajowości. Postrzegał społeczeństwo wyzwolone z "kajdan" związków narzuconych przez Kościół. Myślał o luźnych relacjach, zmianach partnerów, zależnościach, które nastawione były przede wszystkim na rodzenie dzieci. Co dziwne, sam żadnych się nie dochował, a jego związek z Ewą Braun był raczej mało ognisty.
Hitler wychodził z założenia, że mężczyźni powinni wcześnie się żenić i uprawiać seks, aby rozładować napięcie. Kobiety również powinny młodo zaczynać życie seksualne, aby przynieść narodowi grono nowych aryjskich potomków. Według założenia kobiety w związkach były bierne, seks nie był dla nich istotny, spełniały się jako matki. Nie tylko to państwo chciało kontrolować - po dojściu do władzy NSDAP zamknięto wszystkie domy publiczne w państwie, a prostytutki, które wyszły na ulice były odsyłane do obozów resocjalizacyjnych. Podczas wojny nacisk na partię był tak duży, że stworzono państwowe domy publiczne w których pracowały te same "zresocjalizowane" kobiety.
Hitler zabronił edukacji seksualnej, dzieci nie mogły uczyć się w szkole o życiu płciowym, dowiadywały się o tym czasem przypadkowo, czasem od starszych kolegów. Powód? Nieuświadomione społeczeństwo da państwu więcej dzieci. Kiedy Niemcy szykowały się do wojny, najwyższy przywódca obliczał straty w żołnierzach i planował, że za parę lat zastąpi je nowe pokolenie. Zakaz używania, a co za tym idzie sprzedawania, wszelkich form zabezpieczeń, od prezerwatyw zaczynając. Negatywny, a wręcz wrogi stosunek do homoseksualistów, szczególnie męskich. Kastracja części społeczeństwa, która nie spełniała norm. Szczególnie "bękarty Nadrenii", dzieci które urodziły się tuż po I wojnie spotkał straszny los.
Takie było założenie Hitlera, a jego słowo było prawem. Nazistowska elita również miała pewne podejście do tego tematu. Ciekawym przypadkiem był Himmler, osławiony przywódca Lebensborn'u, placówki o której przez długie lata krążyły bardzo różne legendy. Göring i jego żona doczekali się dziecka w wyniku sztucznego zapłodnienia, co było strzeżoną tajemnicą. W najbliższym otoczeniu Hitlera przebywał homoseksualista pedofil, który w kręgach Hitlerjungen szukał swoich ofiar. Autorka podjęła się tematu bardzo ciekawego ale również trudnego. Szerokie spojrzenie na to zagadnienie pozwala poznać całokształt problemu, z jakim zmagali się zwykli obywatele, który bronili się przede wszystkim biernością. Pisarka przytacza wiele źródeł z tamtego okresu, podjęła się rozmowy i pewnej formy ankiety ze starszymi dziś ludźmi, którzy w tamtych czasach byli dziećmi. Każdy rozdział traktuje o czym innym, wyłaniają się z nich nazwiska potworów, którzy tutaj pokazują ludzkie oblicze. Hitler w swoim pojmowaniu świata był niepoczytalny i to zarówno pod względem likwidacji ludzi jak i ich narodzin. Jeśli chcecie wiedzieć więcej sięgnijcie po książkę.  Jest to ciekawa pozycja, pozwalająca poznać interesujące zagadnienie, miałam jednak momenty zagubienia. Zdarzały się fragmenty, w których gubiłam wątek i musiałam się kawałek cofać, żeby zrozumieć sens wypowiedzi. Było to pewne utrudnienie w odbiorze tej książki, w większości pozytywnej. "Seks w III Rzeszy" to pozycja interesująca i warta poznania. Momentami narracja możne męczyć, ale w całokształcie to książka ciekawa i wartościowa. Osoby lubiące tajemnice II wojny, książki o nazistach, powinni znaleźć wiele interesujących informacji. Czytało mi się ją dobrze i myślę, że Wy również znajdziecie tu coś dla siebie.

Kobiety nazistów
Anna Maria Sigmund 0
Okładka ksiązki - Kobiety nazistów

Autorka nakreśliła biografie: Carin Goring, Emmy Goring, Magdy Goebbels, Leni Riefenstahl, Gertrud Scholtz-Klink, Geli Raubal, Ewy Braun, Henriette von...

Kobiety Nazistów II
Anna Maria Sigmund0
Okładka ksiązki - Kobiety Nazistów II

Autorka nakreśliła biografie: Gerdy Bormann, Liny Heydrich, Unity Mitford, Hanny Reitsch, Winifred Wagner i Koroline Rascher. Czytelnik dowiaduje się,...