Słodkie lato

Wyjątkowo upalne lato sprawiło, że na Gotlandię ściągają tłumy turystów. Ogromnym szokiem dla letników odpoczywających na jednym z campingów jest morderstwo dokonane z nietypowej broni na jednym z gości. Ofiarą jest najzwyklejszy z pozoru obywatel i drobny przedsiębiorca Peter Bovide. Śledztwo prowadzone przez komisarza Knutasa i jego zastępcę Karin Jacobsson przebiega wielotorowo i wymaga międzynarodowej współpracy.

Z biegiem czasu okazuje się bowiem, że ofiara była uwikłana w nielegalne formy zatrudniania pracowników zagranicznych oraz być może w równie niezgodny z prawem handel alkoholem. Dochodzenie jest niezwykle trudne i początkowo niezbyt owocne. Analiza różnych wątków każdorazowo doprowadza bowiem policjantów na ślepy tor. Kolejnym wstrząsem dla śledczych staje się drugie morderstwo, popełnione kilka tygodni później przez najwyraźniej tego samego sprawcę.

Pozorny brak motywów działania mordercy jak też powiązań pomiędzy obiema ofiarami, stanowi wyjątkowo trudny orzech do zgryzienia. Zaskakujące zwroty akcji ukazują, jak wskutek kilku zbiegów okoliczności pewne tragiczne zdarzenia sprzed wielu lat zaważyły na losach ludzi, których przypadek znowu ze sobą zetknął.

Informacje dodatkowe o Słodkie lato:

Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2011-07-19

Kup książkę Słodkie lato

Słodkie lato - opinie o książce

"Słodkie lato", bardzo zwodniczy tytuł, szukałam lekkiej książki na lato i myślałam, że taką znalazłam sądząc po tytule. Nie znałam autorki wcześniej ani nie czytałam notki od wydawcy, gdyż kliknęłam na Legimi i zaczęłam czytać...,okazało się, że to kryminał.

Akcja książki rozgrywa się na Gotlandii, jest upalne lato, na wyspie tłumy letników. Spokój wypoczywającym turystom burzy okrutne morderstwo na plaży. Zamordowanym okazuje się również turysta, od wielu lat przyjeżdżający z rodziną tu na camping, co roku w to samo miejsce. Spokojny człowiek, wzorowy mąż i ojciec. Czy jednak był on tak faktycznie kryształowy? Zabójstwa dokonano raczej nie przypadkiem, gdyż ofiara została postrzelona wielokrotnie ze starej rosyjskiej broni, którą nie tak łatwo można dostać. Kto i dlaczego zabił wczasowicz biegającego bladym świtem na plaży? I dlaczego strzelał tyle razy do niego z bliskiej odległości? Czy się znali? Czy to ktoś z turystów?
Jakby tego było mało, w podobny sposób zostaje zamordowany inny mężczyzna, pracownik kamieniołomów. Również zastrzelony z tej samej broni i w identyczny sposób. Mieszkańcy i wypoczywający turyści zaczynają się niepokoić. Część wypoczywających wraca do domu, a spora część osób odwołuje rezerwacje na najbliższy pobyt.
Pada stwierdzenie, że urlopowy raj zaczyna zamieniać się w Sycylię...

Jest jeszcze jeden wątek w tej książce, z lat wcześniejszych, poznajemy rodzinę, która z Niemiec przeprowadza się na małą wyspę Gotska Sandon. Oleg, z pochodzenia Rosjanin, jest biologiem i ornitologiem i dostał zezwolenie na badania na tej wyspie, która jest dziewiczym rajem, rezerwatem przyrody. Na wyspę przyjeżdża z żoną oraz dwiema nastoletnimi córkami. Wszyscy są zachwyceni wyspą, która wydaje się być bezludną. Dziewczyny postanawiają zostać na noc na plaży, na co zgadzają się rodzice. Jednak jak się okazało nie był to najlepszy pomysł. Dlaczego? O tym trzeba przeczytać w książce.

Nie jest to może najlepszy kryminał jaki czytałam, lecz nie mogę powiedzieć, iż jest zły. Czyta się bardzo dobrze, dobry na letnie przedpołudnie na leżaku nad wodą. Czytałam z dużym zainteresowaniem, mocno mnie ta akcja wciągnęła, postaci bardzo wyraziste, zwłaszcza podobała mi się para policjantów
Andersa Knutasa i Karin Jacobsson, oraz reporterów depczących po nogach policji.

Avatar użytkownika - Bookendorfina
Bookendorfina
Przeczytane:2016-07-26, Ocena: 5, Przeczytałam,
"Lęk pojawiał się falami, zawsze niespodziewanie, niechciany niczym nieproszony gość. Tłamsił... Próbował nie dopuścić go do siebie i myśleć o czymś innym." Autorka osadziła intrygującą akcję powieści głównie na dwóch niezwykle malowniczych wyspach będących prowincjami Gotlandii. Pierwsza z nich to Gotska Sandön, ze wspaniałym parkiem narodowym, krajobrazem bogatym w plaże, ruchome wydmy, bogate lasy sosnowe, niezamieszkana przez ludzi, ale za to będąca domem dla wielu rzadkich gatunków ptaków, owadów i roślin. Druga to Fårö, z ośrodkiem wypoczynkowym Sudersand, co roku w sezonie letnim bardzo chętnie odwiedzanym przez turystów, miłośników pieszych wędrówek, wycieczek rowerowych i spacerów wzdłuż plaż z widokiem na wystające z morza wysokie skały. Kryminał czytamy z wielkim zainteresowaniem, mocno wciąga, ciekawie podana wielowątkowa fabuła, wyraziście wykreowane postaci, dynamiczna akcja, napięcie rośnie z każdym rozdziałem, wiele się dzieje, sytuacje zaskakują obrotem spraw. Intrygujący aspekt dramatycznych wydarzeń z przeszłości, umiejętnie wplatany w następstwo zdarzeń i fascynująco wzbogacający zagadkową historię. Dowiadujemy się sporo zaskakujących informacji o detektyw Karin Jacobsson, której życie prywatne było dotąd mocno skrywane. Odsłaniają się bolesne tajemnice wyjaśniające jej zachowanie, postawę i sposób bycia. Dużo też dzieje się w życiu ambitnego dziennikarza telewizyjnego Johana Berga i jego partnerki Emmy. Sympatyczne postaci, tak dobrze znane z poprzednich tomów, mocno im kibicujemy, śledzimy czy los przewidział dla nich szczęśliwy scenariusz splotów okoliczności. Książka będąca świetną propozycją na kilka godzin satysfakcjonującego zaczytania. Zabójstwo przedsiębiorcy budowlanego Petera Bovide wstrząsa mieszkańcami i wywołuje wielkie zaniepokojenie. W tej odsłonie cyklu, pod urlopową nieobecność inspektora Andersa Knutasa, śledztwo prowadzi Karin Jacobsson, od niedawna jego zastępczyni. Zagadkowa sprawa morderstwa zaczyna się coraz bardziej komplikować, co więcej, do niemal identycznej zbrodni dochodzi w kamieniołomie w nadmorskiej miejscowości Slit. Policja stara się jak najszybciej wychwycić wzajemne powiązania i zależności między ofiarami. Na jakie wątki poboczne trafią podczas zagłębiania się w kolejne przypuszczenia i domysły? Ile warstw prawdy z przeszłości będą musieli odsłonić zanim dotrą do istoty rozgrywających się wydarzeń? Czy uda im się ustalić tożsamość mordercy, wyraźnie działającego pod wpływem silnych emocji, oddać go w ręce sprawiedliwości? bookendorfina.blogspot.com
Avatar użytkownika - RudaRecenzuje
RudaRecenzuje
Przeczytane:2015-04-03, Przeczytałam,

Gotlandia przyciąga latem setki turystów, którzy uwielbiają wylegiwać się na plaży, korzystając z pięknej pogody. Na wyspę chętnie wracają szczególnie Ci, którzy zdążyli ją pokochać podczas wcześniejszych podróży. Jednym z nich jest Peter Bovide, spokojny przedsiębiorca, bezgranicznie oddany żonie i dzieciom. Poza nimi mężczyzna ma tylko dwie pasje- poranny jogging i własną firmę. Kiedy pewnego spokojnego poranka zostaje znaleziony martwy na plaży, inspektor Andres Knutas musi rozstrzygnąć, która z tych pasji zgubiła mężczyznę.

Kolejne kartki powieści to przedstawienie mozolnej i monotonnej pracy policji. Mimo że inspektor staje na głowie, a jego podwładni sprawdzają starannie każdy szczegół, śledztwo wciąż stoi w miejscu. Ciężka praca dodatkowo zostaje przepleciona nieustanną walką z dziennikarzami, bowiem z niezrozumiałych dla Knutasa przyczyn, reporterzy zawsze wydają się być krok przed nim. Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, że Petera Bovide zastrzelono ze starej, zagranicznej broni.

Czy zrobił to jeden z mieszkańców wyspy, czy morderca podążał za mężczyzną z jego rodzinnej miejscowości?

Czy chodzi o niezadowolonych pracowników jego firmy, czy bohater miał coś do ukrycia?

Jungstedt stopniowo odkrywa przed nami kolejne karty, pokazując, że wzorowy mąż i ojciec w rzeczywistości nie musi wcale mieć czystego konta, a błędy przeszłości, chociaż zatarte i wyrzucone z pamięci, mogą się na nas zemścić nawet po wielu latach. Autorka pokazuje, jak mocno miłość i nienawiść kształtują nasze życie oraz przypomina, że od przeszłości nie można uciec- w końcu nadejdzie dzień, kiedy przyjdzie nam zapłacić za to, co zrobiliśmy.

Bardzo podoba mi się konstrukcja książki, krótkie zgrabnie napisane rozdziały. Ciężko doszukać się tutaj zbędnych wątków czy przegadanej akcji. Można by odnieść wrażenie, że niewiele się dzieje, jednak tak naprawdę autorka wszystko dokładnie zaplanowała, zupełnie zaskakując nas na końcu. Chociaż w pewnym momencie byłam pewna, że wiem, jaki będzie finał tej historii, to zakończenie okazało się pomysłowe i intrygujące.

W powieści doceniam także pomysł przeplatającej się akcji- współczesnych wydarzeń i historii, która doprowadziła bohaterów do tej tragedii. Moim zdaniem książka jest warta polecenia osobom znającym i lubiącym inspektora Knutasa i jego zespół, natomiast czytelnicy, którzy jeszcze się nie zetknęli z twórczością tej autorki, spokojnie mogą to nadrobić. Powieść nie jest ani przesadnie gruba, ani nadzwyczaj wymagająca, jednak napisana została bardzo sprawnie i przyjemnie się ją czyta.

Avatar użytkownika - bookowinka
bookowinka
Przeczytane:2013-01-27, Ocena: 6, Przeczytałem, 52 książki 2013,
Znakomita powieść kryminalna. Zagadkowe morderstwa wydają się przypadkowe. Początkowo policji trudno złapać jakikolwiek trop naprowadzający na zabójcę. Mimo że postać ciężarnej kobiety która dokonała obu zabójstw pojawia się już przelotnie na początku powieści, policja nie zwraca na nią większej uwagi. Dopiero znalezione materiały o zagadkowym morderstwie młodej dziewczyny sprzed lat ujawniają morderczynię i jej pobudki. Mimo że mam słabość do skandynawskich kryminałów to ten uważam za jeden z lepszych.

Nie jest to może wybitny kryminał, ale z pewnością jest dobry i solidny. Cudownie osadzone miejsce akcji, która zagęszcza się strona za stroną. Polubiłam parę policjantów, którzy grają pierwsze skrzypce. Żałuję, że nie wszystkie tomy są dostępne w mojej bibliotece. Ale te, które mam wypożyczone przeczytam z przyjemnością. I bardzo spodobało mi się trochę jednak zaskakujące zakończenie.

Avatar użytkownika - AlopexLagopus
AlopexLagopus
Przeczytane:2019-01-11, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2019,

Nie zaczyna się zdania od "A więc" ;-). W sumie to książka była spoko, zagadka ciekawa, odniesienie do zbrodni sprzed lat... Ale jakaś taka wypłaszczona psychologicznie. Sporo ciekawych wątków zostało potraktowanych po macoszemu i jak już skończyłam ją czytać to wypadła jakoś tak blado.

Avatar użytkownika - Karmelek3
Karmelek3
Przeczytane:2015-01-03, Ocena: 5, Przeczytałam,
Umierający Dandys
Mari Jungstedt0
Okładka ksiązki - Umierający Dandys

Kolejna część bestsellerowej serii szwedzkich kryminałów Marii Jungstedt. Akcja rozgrywa się na tajemniczej Gotlandii. W mroźny, niedzielny poranek zostają...

Niewypowiedzialny
Mari Jungstedt 0
Okładka ksiązki - Niewypowiedzialny

Brutalne zabójstwo fotografa Henriego Dahlstroma wybudza z zimowego odrętwienia mieszkańców Gotlandii. Dahlstrom jest znanym w okolicy bywalcem parkowych...