Słowa mogą wszystko

Sara niedużo mówi. Zbyt wiele złych rzeczy ją spotkało: wypadek, rozstanie rodziców, utrata przyjaciółki. Coś w niej ucichło. Może na zawsze? Pogrążona w milczeniu dziewczyna niczego już się po życiu nie spodziewa. Nie wie jeszcze, że wkrótce los postawi na jej drodze nauczyciela. Prawdziwego mistrza: jak z dawnych opowieści.

Pan T. jest niezwykłą postacią. Zagadką, którą trudno przeniknąć. Czy to tylko zdziwaczały staruszek z domu opieki, który opowiada niesamowite historie i uczy hebrajskich liter? I jaki sens kryje się w tych tajemniczych znakach? Czy zwrócą Sarze utracony głos, a wraz z nim to, co najważniejsze: przyjaźń, poczucie bezpieczeństwa i miłość? To chyba niemożliwe. A jednak Sara, z pomocą Golema, magicznej istoty z żydowskich legend, powoli odkrywa, jak wszystko zacząć od nowa.

Silvia Vecchini urodziła się w Perugii i do dziś mieszka w regionie Umbria - w pobliżu Jeziora Trazymeńskiego. Pisze wiersze, książki dla dzie­ci i młodzieży, tworzy także powieści graficzne (razem ze swoim mężem Antoniem Vincentim, czyli Sualzem). Jest również laureatką wielu nagród literackich, między innymi Premio Boscarato i Premio Orbil - przyznawanych autorom najlep­szych włoskich komiksów. Ma trójkę dzieci, kocha słowa i uczyła się kilku starożytnych języków: ugaryckiego, akadyjskiego oraz hebrajskiego. Twierdzi, że gdyby nie została pisarką, byłaby surferką.

Antonio Vincenti, czyli Sualzo, jest ilustrato­rem, a także autorem komiksów oraz powieści graficznych. Współpracuje z największymi wydawnictwami we Włoszech i z wieloma oficynami zagranicznymi. Jego pseudonim artystyczny pochodzi od nazwy w dialekcie perkoza dwuczubego - ptaka, który chętnie gniazduje w szuwarach Jeziora Trazymeńskiego i podob­no ma czarodziejskie moce. Sualzo jest namięt­nym zbieraczem ukulele - co pół roku kupuje sobie nowe.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Informacje dodatkowe o Słowa mogą wszystko:

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2023-05-31
Kategoria: Dla młodzieży
Tytuł oryginału: Le parole possono tutto

Kup książkę Słowa mogą wszystko

Słowa mogą wszystko - opinie o książce

Avatar użytkownika - z_ksiazka_w_plec
z_ksiazka_w_plec
Przeczytane:2023-07-01, Ocena: 6, Przeczytałem,

,,Słowa mogą wszystko" to komiks, ale tym razem dla nieco starszych dzieci. Opowiada on historię Sary, która w życiu już trochę przeszła. Jest ona zamknięta w sobie i jak większość nastolatków trochę zbuntowania. Często wpada w kłopoty w wyniku czego musi odpracować prace społeczne. Tym razem udaje się do dom spokojnej starości. Spotkana tam osoba odmieniła jej życie na zawsze.

Starszy pan za pomocą liter alfabetu hebrajskiego opowiedział Sarze wiele ciekawych historii. Opowieści te nastolatkę przeniosły do innego świata. Spotkania z panem T były dla niej tym czymś, co pozwoliło jej na chwilkę oderwać się od rzeczywistości.

Książka jest bardzo poruszająca i ciężko nawet opisać jakie emocję wzbudziła we mnie. Historia w niej opisana jest głęboka, mądra i prawdziwa. Powodująca przygnębienie oraz zmuszająca do refleksji o samotności dzisiejszych nastolatków. Bardzo polubiłam główną bohaterkę, która na każdej stronie poprzez słowa Pana T, zmienia się. Zmienia swoje nastawienie do innych, przestaje przejmować się swoim wyglądem i powoli otwiera się na innych.

Książka jest jak już wspomniałam komiksem. Posiada piękne ilustrację. Są strony, na których brak jest tekstu, ale to właśnie one oddają najwięcej emocji i najbardziej poruszają.

Książka przeznaczona jest dla dzieci powyżej 10 roku życia. Młodsi czytelnicy myślę, że nie zrozumieją przesłania jakie niesie historia Sary.

Avatar użytkownika - zabciaczyta
zabciaczyta
Przeczytane:2023-06-29, Ocena: 5, Przeczytałem,

"Wszystko, czego nie umiem wypowiedzieć, nie przychodzi na świat"
Słowa. Potrafią podnosić na duchu i rozbudzić nadzieję. Potrafią też zadawać niewyobrażalny ból i spychać wrażliwą duszę w ciemność.
Mogą być obietnicą lub kłamstwem, mogą znaczyć wiele lub zupełnie nic, bo słowa mogą wszystko.
Sara, nastoletnia bohaterka powieści graficznej autorstwa Silvii Vecchini z ilustracjami Sualzo, przeszła w ostatnim czasie sporo trudnych chwil. Brzydka blizna na twarzy codziennie przypomina jej moment wypadku. Rodzice postanowili zamieszkać oddzielnie, a najlepsza przyjaciółka zerwała z nią kontakt. Zagubiona, pogrążona w ciszy nastolatka popada w jeszcze większe kłopoty, które w konsekwencji prowadzą ją do domu spokojnej starości. Tam poznaje pana T. - staruszka uznanego za nieco zdziwaczałego.
Czy przedziwne historie opowiadane przez sędziwego mężczyznę pomogą Sarze odnaleźć siebie? Czy dzięki temu dziewczyna odzyska poczucie bezpieczeństwa i utraconą przyjaźń? A może zyskać coś jeszcze?
Niezwykła historia zapisana pod tytułem "Słowa mogą wszystko" obrazuje, jak ważna w naszym życiu jest rozmowa i wiążące się z nią zrozumienie. Jak wiele słowa mogą zmienić. Jak pomagają oczyścić myśli i podjąć decyzje, by wykonać kolejny krok.
Powieść wypełniają piękne kreski, doskonale oddające oszczędną w słowa treść. Ilustracje genialnie odzwierciedlają myśli i emocje wszystkich bohaterów.
Ta powieść zaskoczy niejednego odbiorcę i wielu wzruszy. Jest wyjątkowa. Mam nadzieję, że trafi do sporej grupy młodych ludzi, gdyż niesie w sobie piękny i wartościowy przekaz.

Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2023-05-19, Ocena: 4, Przeczytałem,

MILCZENIE JEST ZŁOTEM

Nasza Księgarnia poszerza swoją komiksową ofertę. Do tej pory jeśli myśleliśmy o NK w kategorii komiksu to albo o ,,Fistaszkach" i ,,Mafaldzie", albo serii ,,Naukomiks". No jeszcze może o całkiem sporej ilości książek dla dzieci / młodzieży, łączących w sobie literaturę i opowieści rysunkowe (a przecież w zamierzchłych czasach były też ,,Smerfy" i ,,Włatcy móch"), ale - przynajmniej współcześnie - niewiele więcej tego było. A teraz dostajemy bardzo sympatyczną powieść graficzną ,,Słowa mogą wszystko" - młodzieżówkę, dziewczęcą, ale utrzymaną w duchu ,,Stowarzyszenia umarłych poetów" i tym podobnych opowieści.

Sara, milcząca dziewczyna, swoje przeżyła. Przeżyła wypadek, rozstanie rodziców, a teraz, choć ta zawsze była przy niej, z powodu chłopaka traci też najlepszą przyjaciółkę. Więc milczy. Jeździ na desce i milczy. Chciałby coś zniszczyć, mazanie po ścianach już nie wystarczy, ale... Żyje tak z dnia na dzień, niewiele już oczekując od życia. Aż pojawia się w jej życiu mistrz, potrafiący opowiadać i uczący hebrajskiego pisma. Co wyniknie z tego spotkania?

Modlitwy dzieci Bożych. Moje najważniejsze modlitwy
Silvia Vecchini0
Okładka ksiązki - Modlitwy dzieci Bożych. Moje najważniejsze modlitwy

Modlitwy Dzieci Bożych to seria sympatycznych, pełnych radości książeczek kierowanych do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. To piękne modlitewniki...

Ojciec pełen miłosierdzia
Silvia Vecchini0
Okładka ksiązki - Ojciec pełen miłosierdzia

Czym jest miłosierdzie i jak okazywać to miłosierdzie innym, gdy ma się zaledwie "naście" lat? Autor, w mądry i jednocześnie bardzo przystępny sposób...

Opowieści o kolorach
Nadine Debertolis