Słownik socjologiczny

Pomysł przygotowania pierwszego, z prawdziwego zdarzenia, w polskiej literaturze słownika socjologicznego należy powitać z całym uznaniem. Wypełniona zostaje w ten sposób poważna luka w dorobku publikacyjnym polskiej socjologii.

Potrzeba dysponowania tego rodzaju opracowaniem istniała u nas od dawna. Odczuwały ją przede wszystkim środowiska akademickie. Brak polskiego specjalistycznego słownika, gromadzącego "techniczne" wyrażenia stosowane w socjologii, dotkliwie dawał się we znaki młodym socjologom, rozpoczynającym dopiero swe zawodowe kariery. Dotyczyło to także wszystkich, którzy z racji swej działalności profesjonalnej ocierali się o socjologię, nie mając z nią systematycznego kontaktu.

Dzieło K. Olechnickiego i P. Załęckiego jest próbą wyjścia naprzeciw potrzebom polskiego odbiorcy w tym zakresie. Ogólne wrażenie, jakie ono sprawia, jest wysoce korzystne. Podkreślić należy duży wysiłek włożony w dobór haseł, które reprezentują wszystkie dziedziny socjologii (i niektóre pogranicza interdyscyplinarne) oraz wszystkie najważniejsze orientacje teoretyczne (historyczne i współczesne). Zasób haseł znamionuje uderzające bogactwo. Widoczna jest też troska o poprawność merytoryczną i językową wprowadzonych kategorii pojęciowych, a także dążenie do jasnego ich definiowania. Wydaje się również, iż autorzy nie rezygnując ze swych preferencji czy sympatii teoretycznych, zachowali należyty obiektywizm w przedstawianiu różnych stanowisk. Wszystko to wystawia autorom jak najlepsze świadectwo. O ich trosce o zapewnienie czytelnikom maksimum korzyśći ze słownika świadczy także wprowadzenie sporej liczby haseł biograficznych oraz pewnych haseł bibliograficznych, dotyczących czołowych, zagranicznych i krajowych czasopism socjologicznych. Uwzględnili ponadto pewne instytucje naukowe. Czytelnik otrzyma dzięki temu dzieło starannie przemyślane i kompletnie zrealizowane.

z recenzji prof. dr hab. Władysława Kwaśniewicza

Informacje dodatkowe o Słownik socjologiczny:

Wydawnictwo: Graffiti BC
Data wydania: 2004-10-21
Kategoria: Socjologia, filozofia
ISBN: 83-900784-1-4

Kup książkę Słownik socjologiczny

Słownik socjologiczny - opinie o książce

Avatar użytkownika - DanutaB
DanutaB