Śmiałe przedsięwzięcie

Tom 2 cyklu Nowojorskie Kobiety

Rosalind Werner, doktor chemii mieszkająca w Nowym Jorku na początku XX wieku, poświęca swoje życie, by znaleźć sposób na wyeliminowanie chorób przenoszonych przez wodę. Jest bliska opracowania przełomowej technologii oczyszczania wody doprowadzanej do domów w mieście. Musi jednak przekonać ludzi, aby uwierzyli w owoce jej pracy.

Nowo mianowany Komisarz do spraw Wody w stanie Nowy Jork, Nicholas Drake, jest niezwykle sceptyczny wobec Rosalind i działań jej zespołu. Kiedy kontrowersyjna sprawa w sądzie zmusi go do bezpośredniej konfrontacji z tą kobietą, będzie zaskoczony spotkaniem.

Rosalind i Nick zmierzą się z wzajemnym przyciąganiem, a jednocześnie staną po przeciwnych stronach barykady.

Informacje dodatkowe o Śmiałe przedsięwzięcie:

Wydawnictwo: Dreams
Data wydania: 2020-03-06
ISBN: 978-83-66297-45-6

Tagi: obyczajowe

Kup książkę Śmiałe przedsięwzięcie

Śmiałe przedsięwzięcie - opinie o książce

Avatar użytkownika - truskawka2
truskawka2
Przeczytane:2021-01-31,

Są początki XX wieku, Nowy Jork. Rosalind w dzieciństwie straciła rodziców wskutek epidemii cholery. To choroba przenosząca się przez wodę. Postanowiła się kształcić i wymyślić kiedyś sposób na zapobieżenie podobnym tragediom. Dziś jest doktorem chemii. Opracowała z zespołem metodę zabijania zarazków w wodzie przy pomocy chloru. Dziś wydaje się nam oczywista, ale w początkach XX wieku była kompletną nowością. Nowością, która budziła ogromny sprzeciw mieszkańców, choć była znacznie tańsza niż systemy filtracji wody. Szczególnie zajadłym przeciwnikiem metody Rosalind jest Komisarz do spraw Wody, Nicholas Drake. Sprawa ma się rozstrzygnąć w sądzie. Zanim jednak Rosalind i Nicolas staną tam po przeciwnych stronach barykady, spotkają się w mniej formalnych okolicznościach. Jak się okazuje, jest między nimi wyraźna chemia, nie tylko ze względu na profesję kobiety. Czy zdołają się porozumieć i zbudować relację? Jak będzie wyglądała rozprawa w sądzie?

Między mną a książką zaistniała wyraźna... chemia. Wciągnęła od pierwszej do ostatniej strony.

dr Kalina Beluch

Avatar użytkownika - MagdalenaUrbansk
MagdalenaUrbansk
Przeczytane:2020-03-29,

Czy wiesz dlaczego z Twojego kranu leci czysta woda? Czy zastanawiałeś się kiedyś na jakiej zasadzie działają oczyszczalnie? Przyznam, że ja nie. Dla mnie czysta woda to standard, ale na początku XX wieku rzeczywistość była zupełnie inna. W tę właśnie codzienność wprowadza nas nowa powieść Elizabeth Camden.

Książka w pewien sposób wyjątkowa, bo z mocnym rysem historycznym (walka o wprowadzeniu chloru do oczyszczania wody to wątek autentyczny), choć większość bohaterów to postaci fikcyjne.

Rosalind Werner to kobieta łamiąca wszelkie konwenanse. Na początku XX wieku nie tylko wbrew panującym ówcześnie obyczajom kończy studia, ale zaczyna pracę nad badaniami, do których dopuszczani byli dotąd wyłącznie mężczyźni.

Jest zdeterminowana, za pomocą chloru chce oczyścić miejskie zbiorniki wodne. Uparta i dążąca do celu, straciła już najbliższych z powodu chorób przenoszonych przez zanieczyszczenia.

Toczy się sądowa batalia o dopuszczenie nowej formy oczyszczania zbiorników, gdy na drodze kobiety staje Nick Drake, który przeciwny jest używaniu chloru, uważając go za truciznę.

Powieść pokazuje nie tylko zwyczaje początku XX wieku w Nowym Jorku. Autorka w bardzo głęboki sposób pokazuje serce, rozterki i ból bohaterów.

Rosalind, która niejednokrotnie została zniesławiona i od lat cierpi uciekając przed przeszłością. Nick to samotny ojciec, który pnie się po szczeblach kariery wbrew swojemu pochodzeniu. Oboje poranieni, zagubieni, zwyczajnie po ludzku dobrzy choć mocno rozmijają się w patrzeniu na możliwości oczyszczania wody.

Wokół tej pary pojawia się wiele innych, wydawać by się mogło pobocznych postaci. Dodają one jednak tej powieści pewnej wyjątkowości. Ciotka Nicka, kobieta zdolna zabić z zawiści. Bratowa Rosalind, która zatruwa codzienność zachowując się jak jadowita żmija.

Byłam zaskoczona tym, jak wiele drobnych epizodów pojawia się w tej powieści, ale w tak idealnie skrojony sposób, że nie gubiłam się w wątkach, ale wręcz przeciwnie – każda z kolejnych postaci niosła za sobą pewną zaskakującą i pełną zwrotów akcji opowieść.

Historia oczyszczania wody, batalie sądowe, walka ze zniesławieniem, miłość, rozczarowanie. Ta powieść zaskakuje i sprawia, że ta historia nie kończy się wraz z ostatnio przeczytaną stroną. Mnie pokazała bardzo dobitnie jak bardzo można skrzywdzić kogoś niewinną na pozór plotką.

Czy polecam? Zdecydowanie tak, jak większość powieści Wydawnictwa Dreams – są to lektury, które zwyczajnie nigdy nie zawodzą :)

„Razem byli nie do pokonania ...”

Czy możliwa i realna jest miłość osób, które reprezentują interesy wrogich sobie stron? Jak musiałaby być silna, aby przetrwać ewentualne nieporozumienia? Takie uczucie powinno być ponad wszystkimi podziałami i barierami. Czy bohaterowie najnowszej powieści Elizabeth Camden sprostają stojącym przed nimi wyzwaniom i pozwolą, aby miłość ich połączyła? Przekonajcie się sami, a chwile spędzone pośród bohaterów powieści Śmiałe przedsięwzięcie będziecie mile wspominać przez długi czas …

Rosalind Werner, doktor chemii mieszkająca w Nowym Jorku na początku XX wieku, poświęca swoje życie, by znaleźć sposób na wyeliminowanie chorób przenoszonych przez wodę. Przez tę chorobę straciła rodziców i za punkt honoru obrała sobie sprawę walki z zanieczyszczoną wodą. Przy współpracy doktora Leala prowadzi badania naukowe nad opracowaniem metody oczyszczania wody. Oczywiście, nie wszyscy podzielają ich zapał i akceptują ich prace, co powoduje, że na ich drodze pojawiają się przeszkody.

Podobnego zdania co do konieczności zaopatrywania ludności w czystą wodę jest Nicolas Drake, nowo mianowany Komisarz do spraw Wody. Jednak on zamierza osiągnąć ten cel innymi metodami, bardziej kosztownymi. I właśnie wybór sposobu oczyszczania wody jest powodem procesu sądowego między stronami, gdzie naukę reprezentuje Rosalind, a interesy miasta Nicolas. Komu sąd przyzna rację? Czy zwyciężą nowatorskie metody naukowe czy sprawdzone, istniejące od wielu lat rozwiązania? Czy sędzia ujrzy światełko w możliwości rozwoju i postępu w oczyszczaniu wody? Jaki wpływ ten proces będzie miał na bohaterów powieści? Wiadomo, że jedna ze stron poniesie porażkę. Czy takie rozwiązanie doprowadzi do jeszcze większego konfliktu czy połączy zwaśnione strony …

O czym jest powieść Elizabeth Camden Śmiałe przedsięwzięcie? O rodzącej się miłości ponad podziałami, dojrzałej miłości dwojga zranionych ludzi, po przejściach. Historia każdego z nich owiana jest nutką tajemniczości okraszoną bolesnymi wspomnieniami. Ale to również powieść o wybaczaniu i próbie zrozumienia drugiego człowieka. Uczy nas, że nie można kogoś oceniać, nie znając motywów jego postępowania, często pierwsze wrażenie bywa złudne. Bardzo ławo można skrzywdzić drugą osobę oceniając ją po pozorach, a jednocześnie nie dając jej szans na wytłumaczenie się.

Powieść czyta się z urzekającym uśmiechem zadowolenia na twarzy, ogarnia nas radość i satysfakcja, że pomimo wszystko zwycięstwo odnosi miłość i zrozumienie. Wzrok nasz jest skupiony na pięknej, młodej i wykształconej chemiczce oraz przystojnym hydrauliku. W naszej głowie kłębi się natłok myśli i pytań: „co będzie dalej? jak potoczą się ich losy? czy dostaną od losu kolejną szansę” . Warto uzbroić się w cierpliwość i wytrwałość, będą nieodzowne, gdyż przed wami szalenie wciągające, zawiłe i tajemnicze wydarzenia. Oczywiście przeciwności losu i niesamowite emocje pojawią się na utkanej zakrętami drodze prowadzącej do ukochanej - ukochanego. Los będzie płatał figle. Ale czy zdobyta z wielkimi bólami miłość nie jest piękniejsza i trwalsza? Czyż nie bardziej cieszy coś, co jest tak trudno zrobić czy uzyskać? Wszelkie cierpienia, kolce i trudy na drodze do szczęścia powodują, że jest ono bardziej szanowane i doceniane.

Przekonałam się po raz kolejnym, że powieści wychodzące spod pióra Elizabeth Camden powinny być zapisywane przez lekarzy jako lekarstwo na leczenie zranionych dusz. Bo czy może być coś piękniejszego niż delikatne uczucie otwierające swoje płatki i kuszące zapachem namiętności i pożądania czy rozświetlające swom blaskiem ciemną noc? Takie sytuacje napełniają nasze skruszone i czasem zranione serca nadzieją i otwierają nasze ramiona na przyjęcie daru losu od Najwyższego, Pana i Stwórcy.

Tę książkę czyta się bardzo przyjemnie i delikatnie, tryska z niej subtelność i tajemnicza delikatność. Przenosi nas w wymiar marzeń i daje nadzieję, że nie zawsze będzie źle, będzie dobrze, tylko wystawienie nas na próbę przez Stwórcę odkłada nasze szczęście w czasie. Nie ma lepszego źródła optymizmu i wiary niż najnowsza powieść Elizabeth Camden. Śmiało mogę wam ją polecić, zachwycicie się od pierwszej strony. Ale tak naprawdę do sięgnięcia po powieści Elizabeth Camden nie trzeba nikogo zachęcać, one są nieocenioną wartością same w sobie. Nie wierzycie? Przekonajcie się sami ...

Sekrety róż
Elizabeth Camden0
Okładka ksiązki - Sekrety róż

"Sekrety róż" to wzruszająca, nastrojowa opowieść o sile rodzinnych więzów, szczerych uczuciach i dobrych ludziach. Jest rok 1879. Piękna Libby Sawyer...

Pozłacana dama
Elizabeth Camden 0
Okładka ksiązki - Pozłacana dama

Caroline Delacroix obraca się wśród elit Waszyngtonu jako sekretarka pierwszej damy Stanów Zjednoczonych. Ukrywa jednak szokującą tajemnicę – jeśli...

Powrót matki
Danuta Awolusi ;