Święta po polsku. Tradycje i skandale

„To najbardziej nietypowa z moich książek. Zawsze chciałem przedstawić historię polskich świąt zupełnie inaczej niż to dotychczas robili historycy czy antropologowie kultury. Oddaję do Państwa rąk tom opowiadający o całym roku polskich świąt - od Pasterki do Pasterki.” - pisze Sławomir Koper.

„Nikt wcześniej nie opisał wydarzeń historycznych, jakie miały miejsce podczas naszych świąt, a nie zawsze były to wydarzenia chlubne. Uznałem, że warto się tymi odkryciami podzielić z Czytelnikami. Zebrany zestaw faktów może czasem szokować - wiem, bo sam byłem mocno zaskoczony kompletując materiał do książki.

Kto bowiem pamięta, że choinka, tak bardzo Polski symbol świąt Bożego Narodzenia ma luterański rodowód? Albo, że karp na każdym stole, dzisiejszy symbol wieczerzy wigilijnej był pomysłem PRL-owskiego aparatczyka?

Zebrałem też opis wydarzeń historycznych, które rozegrały się w święta, a którymi choć nie do końca chcielibyśmy się szczycić, to jednak z naszej historii trudno je wymazać. Nasze piękne, kolorowe, spokojne i rodzinne święta dla niektórych stały się dekoracjami wielkich zbrodni. Zbrodni, które rozegrały się ”wśród nocnej ciszy…” - dodaje autor.

Informacje dodatkowe o Święta po polsku. Tradycje i skandale:

Wydawnictwo: Fronda
Data wydania: 2019-11-19
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-8079-489-4

Tagi: Literatura faktu historyczne

Kup książkę Święta po polsku. Tradycje i skandale

Święta po polsku. Tradycje i skandale - opinie o książce

Inspirująca książka. Nie da się przy niej nudzić. Otwiera oczy na wiele kwestii.

Fantastyczna. Mam nadzieję, że będą kolejne części. Wiele się można z niej dowiedzieć. Kilka razy zaskoczyły mnie przeczytane informacje. Polecam.

Avatar użytkownika - Justyna641
Justyna641
Przeczytane:2020-12-25, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2020, Mam,

Autor opisał w tej książce polskie święta począwszy od Wigilii i Bożego Narodzenia do Święta Wszystkich Świętych. Nie skupił się tylko na świętach kościelnych, bo możemy przeczytać również o słowiańskiej kupale, kwiecie paproci i nocy świętojańskiej. Opisał też wydarzenia historyczne mające miejsce w czasie świąt np. powrót Wilna do Polski, chrzest księcia Polan, koronację Bolesława Chrobrego, czy ucieczkę rotmistrza Pileckiego z Auschwitz.
Autor zamieścił mnóstwo ciekawostek, faktów historycznych i opisał to bardzo przystępnym językiem. Czytało mi się rewelacyjnie. Polecam.

Avatar użytkownika - ewaboruch
ewaboruch
Przeczytane:2020-05-07, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2020, popularnonaukowe,
Ulubieńcy bogów
Sławomir Koper0
Okładka ksiązki - Ulubieńcy bogów

Marek Grechuta, Ryszard Riedel, Jerzy Kosiński, Roman Polański...Tym razem autor bestsellerów Sławomir Koper opisuje sylwetki wybitnych polskich...

Życie artystek w PRL
Sławomir Koper0
Okładka ksiązki - Życie artystek w PRL

Nowa książka Sławomira Kopra poświęcona jest kobietom tworzącym elitę artystyczną PRL. Autor nie ogranicza się jednak do tych najbardziej znanych (Osiecka...

Za pierwszą kulisą
Mirosława Łukaszewicz