Szepty kamieni. Historie z opuszczonej Islandii

Islandia - wyspa aktywnych wulkanów i olbrzymich lodowców, gorących źródeł i tysięcy wodospadów. Miejsce, o którym marzą turyści z całego świata. Obszar równy jednej trzeciej powierzchni Polski zamieszkany przez niespełna czterysta tysięcy osób. Odkąd Berenika i Piotr, twórcy IceStory.pl, osiedlili się na Islandii, starają się poznać prawdziwe życie w kraju, który kusi i zachwyca surowym pięknem, ale też wiele wymaga od swoich mieszkańców. Przemierzają wyspę w poszukiwaniu opuszczonych miejsc. Odwiedzili Djúpavík leżący na Fiordach Zachodnich - znajdowała się tam jedna z największych na świecie przetwórni rybnych; dziś mieszka tam garstka osób. Udali się na archipelag Vestmannaeyjar - w 1973 roku wybuch wulkanu Eldfell niemal rozpołowił jedną z jego wysp i zmusił mieszkańców do ewakuacji. Przyglądali się niezamieszkałym od lat terenom na wschodzie wyspy, jeździli tam, gdzie kończą się drogi.
,,Szepty kamieni" ukazują nieznane, nieopisywane w przewodnikach oblicze Islandii. Niczego nie ujmując jej urokowi, dopowiadają niedopowiedziane.

Informacje dodatkowe o Szepty kamieni. Historie z opuszczonej Islandii:

Szepty kamieni. Historie z opuszczonej Islandii - opinie o książce

Avatar użytkownika - Eirene
Eirene
Przeczytane:2017-06-16,
Krótka, łatwa i przyjemna książka o trochę innym niż turystycznym obliczu tajemniczej wyspy Islandii. Dowiedzieć się z niej można o legendach wciąż opowiadanych na wyspie, o tym czym są "nekro-spodnie" i dlaczego podczas polowań na czarownice Islandia była jedynym krajem w którym zginęło za czary więcej mężczyzn niż kobiet. Opowiada również o śledziowym cudzie, który trwał kilka lat i jak później z przetwórni ryb zrealizowano hotel, który gościł m.in. ekipę filmową "Ligi sprawiedliwości" czy Viggo Mortensena (m.in. "Władca pierścieni"). Jeśli masz dosyć sztampowych przewodników oprowadzających głównie po Reykjawiku i okolicach, sięgnij po tą pozycję i może zamarzy ci się wyprawa na fiordy i obcowanie z mniej zaludnionymi skrawkami tego fascynującego kraju.
Avatar użytkownika - aneta_w_trasie
aneta_w_trasie
Przeczytane:2022-03-15, Przeczytałem, Mam,

Islandia. Moje marzenie wyjazdowe już od ładnych kilku lat. Tym razem dzięki @wydawnictwootwarte mogłam poznać ja z trochę innej strony. Książka #szeptykamieni opowiada wiele historii mieszkańców wyspy a także ich przodków. Berenika Lenard u Piotr Mikołajczak wykonali naprawdę świetna robotę! Książkę czyta się bardzo szybko, a dzięki fascynującym opisom natury, fiordów czy osamotnionych gospodarstw w łatwy sposób możemy się poczuć się jakbyśmy sami byli na tej wspaniałej wyspie.
W sumie po przeczytaniu tej książki tylko utwierdziłam się w przekonaniu, że muszę odwiedzić ten tajemniczy zakątek na ziemi. I choć totalnie nie jestem fanką zimnych zakątków świata to jednak urokliwa Islandia przyciąga do siebie pełną mocą ?

Avatar użytkownika - niezdarusia
niezdarusia
Przeczytane:2022-03-05, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,

Dla mnie Islandia zawsze była takim tajemniczym i magicznym miejscem, w którym króluje natura. Mam nadzieję, iż kiedyś uda mi się odwiedzić ten kraj, szczególnie po przeczytaniu tego reportażu.

,,Szepty kamieni. Historie z opuszczonej Islandii" to bardzo ciekawa lektura. To książka przez którą się płynie, do tego jest pełna fotografii, dzięki czemu nie musimy zawsze polegać na naszej wyobraźni, a możemy zobaczyć opisywane przez autorów miejsca.

Czytając, podróżujemy po tej pięknej i nieprzystępnej krainie razem z autorami reportażu. Odwiedzamy opuszczone tereny, słuchamy historii dotyczących konkretnych miejsc jak i całego kraju, dowiadujemy się jak kiedyś wyglądało życie, z fascynacją poznajemy miejscowe legendy i mity.

Muszę przyznać, że ,,Szepty kamieni" bardzo mi się podobały. Już sam tytuł przyciąga uwagę, jest piękny i taki poetycki. A gdy czytałam o surowym pięknie, do tego często niebezpiecznym, a także o historiach odwiedzanych miejsc oraz miejscowych ludzi, myślę, że ten tytuł tylko zyskuje na znaczeniu. Ponad to książka jest świetnie napisana.

Cóż, ograniczę się do dwóch słów. Zdecydowanie polecam! Ale, uwaga! Po przeczytaniu tej książki, zapragniecie od razu odwiedzić Islandię!

Islandia, surowa, opustoszała kraina.
Trochę dzika wyspa pełna wulkanów, lodowców i gorących źródeł.
To obszar około 1/3 powierzchni Polski i zamieszkuje go tylko niespełna 400 tys. osób.

Jeśli kojarzycie tytuł książki, to nic dziwnego, ponieważ pierwsze wydanie ukazało się w 2017 roku.
To jest nowe, poprawione i uzupełnione.

Bardzo podobała mi się podróż przez Islandię oczyma autorów.
Najbardziej urzekły mnie opisy miejsc opuszczonych i zapomnianych. Domów, gospodarstw, fabryk, a tych nie brakuje na wyspie. Te budynki mają swoją przeszłość i posiadają swój urok.

Autorzy oddają też głos swoim rozmówcom. Opowiadają ich historie. Są wśród nich Polacy mieszkający na wyspie i Islandczycy mówiący o swoim kraju. O historii i legendach.
Islandia pokazana jest bez upiększeń. Jest jaka jest. Dla jednych piękna, dla innych może być pusta i bez atrakcji.

Super, że jest trochę zdjęć, dla mnie to zawsze plus przy takich książkach, chociaż mogłoby być trochę więcej.

A czym jest książka?
Zdecydowanie nie jest to praktyczny poradnik o Islandia.
Trochę literatura podróżnicza, trochę przewodnik, trochę reportaż, ale także poetycka opowieść o nordyckiej krainie.
Jest w tej książce po troszkę wszystkiego, co razem wzięte odsłania przed czytelnikiem ten niesamowity kraj.

Islandia to zarazem piękna i surowa kraina, którą chciałabym kiedyś odwiedzić.

Polecam.

Avatar użytkownika - iwona-w
iwona-w
Przeczytane:2018-08-29, Ocena: 5, Przeczytałam,

Widać, że Autorzy nie tylko zebrali rzeczowe informacje, ale też "poczuli" Islandię. Dzięki temu przedstawili nam panoramiczny obraz tego, wciąż mało znanego, kraju. Ukazali jego surowe piękno. Zapewnili nam okazje do uśmiechu, zastanowienia, zachwytu, zadziwienia.

Avatar użytkownika - greenlady
greenlady
Przeczytane:2017-07-03, Ocena: 5, Przeczytałam,

Mroczne i niepokojące historie Islandii. Historie jej mieszkańców, historie przybyszów. Historie miejsc, które żyły kiedyś, dziś opuszczone straszą widmem przemijania.

Zachwycona opowieściami o Islandii, zdjęciami ze stron internetowych i pokazów podróżniczych sięgnęłam po tę książkę. Dodatkowo zachęcił mnie fakt, że jednym z jej autorów jest mój dawny znajomy, którego zawsze postrzegałam jako świetneg pisarza. I nie zawidołam się. Choć książka ma charakter raczej reportażu i zapisków z bloga (bo tak po trosze jest), to pełna jest metafor, barwnych opisów, ujmujących anegdot i słów pozornie małych, ale nadających całej książce magicznego wyrazu. Same historie zaś, miejsca i ludzie składają się na obraz Islandii raczej niepokojący, mroczny, smutny niż zachwycający zielonymi pastwiskami, wulkanami i gorącymi źródłami. Książka zmieniła nieco moje patrzenie na tę wyspę. Ale nie zmieniła mojej ogromnej chęci, by ją któregoś dnia odwiedzić.

Szepty kamieni. Historie z opuszczonej Islandii
Berenika Lenard, Piotr Mikołajczak0
Okładka ksiązki - Szepty kamieni. Historie z opuszczonej Islandii

Islandia – wyspa aktywnych wulkanów i olbrzymich lodowców, gorących źródeł i tysięcy wodospadów. Miejsce, o którym...