Taniec zegara

TANIEC ZEGARA – DECYZJA, KTÓRA ZMIENIA WSZYSTKO.

„Tak dawno już nie czułam się potrzebna” – mówi sześćdziesięciojednoletnia Willa Drake do swojego męża, zanim podejmie jedną z najważniejszych decyzji w swoim życiu. Nowa powieść laureatki Pulitzera już 30 stycznia ukaże się nakładem wydawnictwa Poradnia K.

Bohaterkę dwudziestej drugiej powieści Anne Tyler poznajemy, gdy jest na życiowym zakręcie. Z synami utrzymuje sporadyczny kontakt, jej drugi mąż domaga się nieustannej uwagi. Pewnego dnia Willa odbiera niespodziewany telefon – była dziewczyna jej syna została postrzelona i ktoś musi się zająć jej dziewięcioletnią córką. Willa postanawia pomóc: nie tylko opiekuje się dziewczynką i jej matką, wchodzi też w relacje z sąsiadami, jednym zdaniem, zadomawia się, co wkrótce stanie się powodem do nieporozumień. Co zrobi Willa, gdy przyjdzie jej podjąć ważną życiową decyzję? Czy więź, która łączy ją z Cheryl, małą dziewczynką, która mogłaby być jej wnuczką, jest warta poświęceń?

„Taniec zegara” to słodko-gorzka i wzruszająca opowieść o tym, że nigdy nie jest za późno na zmiany, o odpowiedzialności i spełnieniu, nadziei i żałobie.

Willa znała to uczucie. Gdy nakładała dziś szminkę przed uroczystością, przez moment przyglądała się swojej twarzy w lustrze i uświadomiła sobie, że nie miała już żadnego przyziemnego powodu, by dbać o to, jak wygląda. Nie mogła jednak pogodzić się z myślą, że strata, jakiej doświadczył jej ojciec, była łatwiejsza.
Jej matka potrafiła być taka nieznośna! Ale ojciec jakby tego nie zauważał. Nawet teraz oczy zaszły mu łzami i przez dłuższą chwilę siedział, spoglądając na swój kubek, zanim znowu się odezwał.
– Powiem ci, czego się nauczyłem, co mi pomogło. Chcesz?
– Tak, powiedz mi.
– Dzieliłem dni na oddzielne momenty – mówił ojciec. – Widzisz, naprawdę nie miałem nic, na co bym czekał. Z drugiej strony jednak były pojedyncze chwile, które ciągle potrafiłem cenić. Jak pierwszy kubek kawy rano. Albo praca nad czymś ładnym w warsztacie. Albo mecz bejsbolowy w telewizji.
Willa pomyślała nad tym.
– Ale… – zaczęła
Czekał.
– Ale… czy to wystarczy? – zapytała go.
– Cóż, tak, jak się okazuje.

Fragment książki

***

Jest i pozostanie moją ulubioną autorką – Liane Moriarty

To jedna z największych żyjących pisarek fikcji i jeśli to by ode mnie zależało, już miałaby Nobla – The Guardian

Tyler uświadamia nam, że w życiu nie chodzi o to, co możemy osiągnąć, ale jak do tego dążymy; i że tak naprawdę najważniejsze chwile to nie zawsze tylko te niezapomniane, ale wszystko to, co rozgrywa się między wierszami i w zwykłych codziennych rozmowach - Jodi Picoult

Czytanie powieści Anne Tyler jest jak zakochanie – People

***

Anne Tyler urodziła się w 1941 roku w Minneapolis w Stanach Zjednoczonych. Napisała ponad dwadzieścia powieści. W 1988 roku otrzymała nagrodę Pulitzera za książkę „Lekcje oddychania”. Dwie jej powieści zostały sfilmowane: „Obok życia” i „Przypadkowy turysta”. Mieszka w Baltimore w stanie Maryland.

Informacje dodatkowe o Taniec zegara:

Wydawnictwo: Poradnia K
Data wydania: 2019-01-30
Tytuł oryginału: Clock Dance
Tłumaczenie: Kamila Slawinski

Tagi: obyczajowe

Kup książkę Taniec zegara

Taniec zegara - opinie o książce

Avatar użytkownika - PaniWynalazkowa
PaniWynalazkowa
Przeczytane:2019-06-11, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2019,

Anne Tyler ma niezwykły dar ukazywania zwyczajnego życia w niezwyczajny sposób i ukazywania bolączek trawiących opisywanych przez nią bohaterów. Nie inaczej jest w jej powieści Taniec zegara skupiającej się na życiu i uczuciach sześćdziesięcioletniej Willi.

Życie głównej bohaterki poznajemy w kluczowych momentach, rozciągających się od czasu, gdy ta była dzieckiem, a z domu po kłótni odeszła jej narowista matka. Dziewczynka czuła się zagubiona, a ta sytuacja zmusiła ją do przemyśleń na temat charakteru jej cholerycznej matki. Kolejną sytuacją był moment, gdy Willa wraz z narzeczonym przyjechała do rodzinnego domu, bu go przedstawić. Następnie mamy okazje towarzyszyć jej podczas podróży samochodowej z nerwowym mężem. Ostatecznie sytuacje te prowadzą do teraźniejszości. Willa odbiera nietypowy telefon, była dziewczyna jej syna została postrzelona i jej córka wymaga opieki. Willa postanawia im pomóc, namawia męża na podróż i niczym babcia, przejmuje opiekę nad małą. Kobieta zadomawia się, pragnie pomagać, co staje się przyczyną nieporozumień.

Anne Tyler mistrzowsko odmalowuje zagmatwane relacje rodzinne. Ukazuje, że wydarzenia z przeszłości miały wpływ na kształtowanie charakteru Willi i jej podejście do życia. Kobieta ze wszystkich sił stara się bronić swoich bliskich, usprawiedliwiać ich w oczach innych. Przed mężem broni synów, przed synem męża. Pragnie opiekować się innymi, stwarzać pozory że jest chciana i potrzebna. Nie dopuszcza do siebie myśli, że sporadyczny kontakt z synami sprawia jej ból. Willa sama przed sobą usprawiedliwia chłopców, a właściwie już dorosych mężczyzn. Nie potrafi zrozumieć przyczyn braku kontaktu. Gdy zjawia się w mieście zamieszkania starszego syna Seana, ten ma jedynie chwilę, by zjeść z nią lunch. Podczas posiłku nie powstrzymuje się przed złośliwymi komenatarzami.

Taniec zegara porusza tematykę samotności i rodzicielskiego rozczarowania. To książka uzmysławiająca problem odstawienia i zapomnienia, porzucenia rodzinnych więzi. To historia szukania relacji, tam gdzie nie powinno się ich szukać, opowieść o niezrozumieniu i samotności w tłumie. Bardzo polecam.

Pożegnanie dla początkujących
Anne Tyler0
Okładka ksiązki - Pożegnanie dla początkujących

Długo oczekiwana nowa powieść Anne Tyler, zdobywczyni Nagrody Pulitzera Mądra, zapadająca w pamięć i głęboko poruszająca opowieść o stracie, bólu...

Drabina czasu
Anne Tyler0
Okładka ksiązki - Drabina czasu

W słoneczny dzień letnich wakacji czterdziestoletnia Delia Grinstead wybiera się na spacer brzegiem morza, ale już nie wraca do czekających na nią na plaży...