Tego lata, w Zawrociu

Tom 1 cyklu Zawrocie

Główna bohaterka, Matylda, mieszkająca w miejskim blokowisku, otrzymuje pewnego dnia w spadku po babce Aleksandrze malowniczo położony dom na prowincji. Odkrywa w nim lakoniczne zapiski z życia dziadków, które pobudzają jej ciekawość i sprawiają, że czytelnikowi powieść zaczyna się jawić jak układanka. Narratorka, krok po kroku, stara się odsłonić tajemnice przeszłości. Stary dom wciąga Matyldę w swoje dziwne, intrygujące sprawy, wikła w układy rodzinne. W miarę jak poznaje złożone relacje między ludźmi związanymi z dziajami domu w Zawrociu, zmienia się sama i inaczej zaczyna patrzeć na siebie i swoje życie.

Informacje dodatkowe o Tego lata, w Zawrociu:

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 1998 (data przybliżona)
ISBN: 83-7506-045-3
Tłumaczenie: brak

Kup książkę Tego lata, w Zawrociu

Tego lata, w Zawrociu - opinie o książce

Książka dosyć ciężka, ale z wieloma życiowymi mądrościami. Matylda pomimo niechęci do babki angażuje się w historie Zawrocia. Nienawiść prawie całej rodziny w stosunku do Matyldy dodaje opowieści uroku i zaciekawia. Bardzo dobrze, że autorka wprowadziła postać Anny, która uwikłana jest w rodzinne dzieje. Interesującym wątkiem jest też podejście Pawła do Anny i Matyldy, zwłaszcza do Matyldy. Co do głównej bohaterki - sprawia wrażenie nie do końca zdrowej na umyśle przez swoje podejście i historie przez co wzbudza niechęć do siebie. Jeśli chodzi o babkę Aleksandre była to bardzo ciekawa postać, pełna determinacji w dążeniu do calu, ale z drugiej strony wydaje się krucha, zwłaszcza jeśli chodzi o historię z Feliksem. Zastanawia mnie jak rozwinie się dalej historia Zawrocia jak i Fortepianu, który jest taki cenny dla każdego z wyjątkiem Matyldy. Troszkę nużył mnie styl w jakim książka została napisana, ponieważ wole dialogi niż monologi. Trzeba jednak przyznać, że słownictwo jest starannie dobrane przez co cała opowieść nabiera pewnego rodzaju magii. Z całą pewnością historia zaciekawia i każdy kto przeczyta pierwszy tom, sięgnie po następne, żeby zaspokoić swoją ciekawość na temat dalszych losów rodziny i Zawrocia.
Moja ulubiona książka. Często do niej wracam i nigdy mi się nie nudzi.
Kiedy umiera nestorka rodu, cały majątek dziedziczy - zupełnie niespodziewanie - jedna z wnuczek, Matylda Malinowska. To tak bardzo zaskoczyło resztę rodziny, że dochodzi do wielu niesnasek. Matylda właściwie nie znała swojej babki - wiele lat wcześniej doszło do konfliktu między babką i matką Matyldy, od tego czasu nie utrzymywały one z soba kontaktów, co za tym idzie - babka nie miała okazji poznać swoich wnuczek (Matylda ma młodszą, przyrodnią siostrę). Wnuczka wprowadza się do domu babki i powoli poznaje przeszłość - babka zostawiła pamiętnik (wcześniej prowadzony przez jej męża). Wprawdzie babka w pozostawionym liście zostawia Matyldzie wolną rękę - jeśli chodzi o los domu - ale Matylda nie ma zamiaru sprzedawać domu. Zaprzyjaźnia się z psami babki (dobermanem i sznaucerką) oraz kocicą, która regularnie odwiedza dom. Poznaje też swojego brata ciotecznego, Pawła, który w domu babki ćwiczył grę na fortepianie (babka wiązała z nim ogromne nadzieje i bardzo chciała, żeby ten wnuk został wybitnym pianistą). Matylda przygląda się z uwagą i zaciekawieniem swojej ciotce Irenie oraz siostrze Pawła, Emilii. Obydwie one mają ogromny żal i do babki, i do jej spadkobierczyni - były pewne, że to któraś z nich odziedziczy majątek Zawrocie. Były tego tak pewne, że ciotka Irena przepisała swój dom Emilii... Dlaczego babka przepisała swój majątek Matyldzie, której właściwie nie znała? Na to pytanie Matylda w końcu znajduje odpowiedź. Ze zdziwieniem też odkryje kilka innych rodzinnych tajemnic - okaże się, że babka chciała ponownie nawiązać kontakt ze swoją córką Krystyną, matką Matyldy - ale ona odtrąciła rękę, wyciągniętą do zgody. Okazuje się, że nie wszystko jest takie, jakim się wydawało początkowo. Ba! - nic takie nie jest. Rodzinne piekiełko - skłócone rodzeństwo, apodyktyczna matka, która rujnuje zdrowie psychiczne córki, kłótnie o majątek. Jakie to typowe, czyż nie? Książka jest ciekawa i nieźle się ją czyta. Trochę męczące były ciągłe zapewnienia głównej bohaterki, że to czy tamto w ogóle ją nie interesuje (od razu nabierałam pewności, że jest zupełnie inaczej ;) Sztuczne i napuszone niektóre dialogi też odrobinę mnie raziły.
Bogata językowo, poetycka, nastrojowa i pełna subtelnie nakreślonych obserwacji powieść,1-sza z rewelacyjnej pięciotomowej sagi rodzinnej. O dziejach rodziny, skrywanych tajemnicach, trudnych relacjach córki i matki oraz siostrzanej rywalizacji, pełnej emocji i niezrozumienia. Czyta się rewelacyjnie, tym bardziej ,że czekają kolejne pasjonujące tomy. Gorąco polecam !

Książka, a właściwie książeczka , bo niewielkich rozmiarów zabiera czytelnika w miejsce gdzie czas zupełnie zmienił bieg. To Zawrocie zielony zakątek, który otrzymuje w spadku po swojej babce Matylda. Kim jest Matylda? To młoda kobieta, ale mająca już ogromny bagaż doświadczeń życiowych, a życie niestety jej nie oszczędza. Spadek jest dla niej niezwykłym zaskoczeniem, bo z babką nie łączyło ją zupełnie nic. I ta dziwna relacja jest motywem przewodnim całej książki. Matylda udaje się do starego domu i tam, wśród zastanych pamiątek rozmawia z babką.
Kobieta stara się zrozumieć dlaczego staruszka maiła tak despotyczny charakter, co wpłynęło na oschłość w stosunku do dzieci i wnuków, a zwłaszcza dziewczynek.
Nie jest to książka łatwa w odbiorze, bo składa się właściwie z opisów oraz wewnętrznego monologu Matyldy z babką. Ma jednak w sobie jakąś magię, która nie pozwala porzucić jej w połowie.

Avatar użytkownika - Kolombina
Kolombina
Przeczytane:2019-12-17, Ocena: 5, Przeczytałam,

Wybitna literatura. Cały cykl godny polecenia. Czyta się z wypiekami!

Avatar użytkownika - iwona-w
iwona-w
Przeczytane:2019-01-16, Ocena: 5, Przeczytałam,

Matylda mieszka i pracuje w stolicy. Pewnego dnia otrzymuje w spadku po babci dom w Zawrociu. Decyzja babci jest zaskakująca zarówno dla Malwiny, jak i dla innych krewnych. Jakie będą jej konsekwencje? Jakie tajemnice kryje odziedziczony dom? Czego dowie się Malwina o swoich przodkach i o sobie samej?

Całość ciepła, mądra i niejednokrotnie zaskakująca.

Avatar użytkownika - AnnaBook
Przeczytane:2016-03-27, Ocena: 6, Przeczytałam,
Tego lata, w Zawrociu
Hanna Kowalewska0
Okładka ksiązki - Tego lata, w Zawrociu

"Tego lata, w Zawrociu" to powieść o wyprawie w nieznane i pełną tajemnic przeszłość rodzinną. Matylda, mieszkanka warszawskiego blokowiska, pracująca...

Maska Arlekina
Hanna Kowalewska0
Okładka ksiązki - Maska Arlekina

Co kryje się za śmiercią Filipa Justa? - męża Matyldy, wizjonera i artysty, przez przyjaciół i jego wyznawców zwanego Świrem? Zacierał granice...

Za pierwszą kulisą
Mirosława Łukaszewicz