Volver

Odkryj tajemnice warsztatu reżysera. Przeczytaj scenariusz, który podbił festiwal w Cannes!

Volver (hiszp. powrócić) to tytuł, który ma dla mnie wiele znaczeń – pisze o swoim scenariuszu Pedro Almodóvar. – Powróciłem, przynajmniej w pewnym stopniu, do komedii. Powróciłem do świata kobiecego, do La Manchy (…). Powróciłem do aktorek, do Carmen Maury (…), do Penélope Cruz, do Loli Dueñas i Chus Lampreave. Powróciłem do macierzyństwa jako źródła życia i fikcji. I, rzecz jasna, powróciłem do mojej matki. Powrót do La Manchy zawsze jest powrotem do matczynego łona”.

Właśnie za ten scenariusz Almodóvar otrzymał nagrodę na festiwalu w Cannes. Po projekcji filmu recenzenci wymieniali Volver jako pretendenta do głównej nagrody festiwalu. Tadeusz Sobolewski nazwał go wielkim triumfem Pedra Almodóvara. „Volver ma najlepsze cechy barokowego, hiszpańskiego stylu – realistycznego i fantastycznego zarazem, który pozwala jak gdyby nigdy nic przekraczać granice tragedii i komedii, życia i śmierci, dosłowności i cudu. Almodóvar jak niegdyś Fellini bez kompleksów łączy to, co niskie i co wysokie”.

Wydana w Znaku książka Volver zawiera nie tylko scenariusz. Znalazły się w niej również filmowe kadry, zdjęcia z planu, wypowiedzi reżysera i jego przyjaciół na temat pomysłów Almodóvara, aktorek i samego dzieła.

29 września na ekrany polskich kin trafi film Volver w reżyserii Pedro Almodóvara.

Informacje dodatkowe o Volver:

Przeczytane:2011-10-22, Przeczytałam,
Flower of My Secret
Pedro Almodovar0
Okładka ksiązki - Flower of My Secret

The Flower of My Secret is a deeply moving portrait of a woman who is brought to the abyss of her own loneliness and despair. Leo, a writer of popular...

Volver
Pedro Almodovar0
Okładka ksiązki - Volver

"Volver" to triumf Pedro Almodovara. Tytuł znaczy powracać. I ten film jest powrotem - do początków, domu rodzinnego i wielkiej reżyserskiej...