W czwartym wymiarze

Tom 6 cyklu NIESAMOWITNICY

Choć większość tomów z serii Niesamowitnicy wpisuje się w stylistykę grozy, W czwartym wymiarze Antoniego Langego więcej czerpie z fantastyki naukowej. Utwory tu zebrane często prowadzą do dramatycznych, miejscami strasznych finałów, ale droga dojścia do nich pełna jest naukowych spekulacji, złożonych teorii, a czasem nawet - równań matematycznych.
Toteż bohaterami są często badacze - czasem amatorzy, czasem zawodowcy - zajmujący się nieraz obsesyjnie zjawiskami i zagadnieniami czasu, tytułowego ,,czwartego wymiaru", w rozmaitych ujęciach (rozwoju, historii, wieczności, równoległości itp.). Prezentują oni dość specyficzny rodzaj eksperymentatorów - niezważających na etyczne i moralne ograniczenia, dążących do wiedzy za wszelką cenę, narażający na niebezpieczeństwa zarówno siebie, jak i innych, by tylko poznać prawdę lub dokonać przełomu. To odpowiednicy Victora Frankensteina, doktora Moreau, niewidzialnego Griffina czy Henry'ego Jekylla. Ich naukowe podejście miesza się jednak z ezoteryką, mesmeryzmem, teozofią czy historiozofią.

Ze Wstępu Krzysztofa Grudnika

Informacje dodatkowe o W czwartym wymiarze:

Wydawnictwo: Wydawnictwo IX
Data wydania: 2023-09-30

Kup książkę W czwartym wymiarze

W czwartym wymiarze - opinie o książce

Czy są tu na sali fani fantastyki naukowej? Mam dla Was prawdziwą gratkę! Ten zbiór powstał w 1912 roku, czyli ponad sto lat temu, a wywarł na mnie niebagatelne wrażenie! Jestem zachwycona piórem Langego i jego nietuzinkowymi pomysłami!

Ogromnie cieszy mnie to, że Wydawnictwo IX zdecydowało się wydobycie takiej perły z otchłani niepamięci. "W czwartym wymiarze" to prawdziwa uczta dla wyobraźni.

"Jestem i nie jestem. Istnieję wszędzie i nigdzie, zawsze i nigdy. Nie znam ani czasu, ani przestrzeni, nie znam ani ciała, ani ducha, ani zła, ani dobra, ani smutku, ani wesela, ani życia, ani śmierci... Nie wiem, czym jest dziś ani wczoraj, ani co jest tu lub tam, ani czym jest ja lub nie ja. Żyjący jest umarłym. Przyszłość jest przeszłością. Nicość jest nieskończonością. Z nicości wszystko powstaje."

Bohaterowie to jednostki ogarnięte obsesją, nieustającym głodem wiedzy na temat intrygujących zjawisk i za wszelką cenę pragną dokonać odkrycia tajemnicy niedostępnej zwykłym śmiertelnikom. Są niczym zagubieni wędrowcy, którzy we mgle odnaleźli tajemne drzwi do innego świata. Znajdziecie tu rozmaite eksperymenty nieraz zgniłe moralnie. Intrygujące teorie, naukowe spekulacje, poruszające niebanalne tematy, które ludzkość dręczyły od zarania dziejów.

Wizje zawarte w opowiadaniach fascynują! Rozpiętość tematyczna zdumiewa! Znajdziemy tu nie tylko próby poznania istoty życia, ale także elementy grozy, ezoteryki i mesmeryzmu. Skłaniają do refleksji filozoficznych. Czas brnie nieubłaganie, a my jesteśmy zaledwie kruchym pyłkiem w tym wszechświecie. Inne stany świadomości, wymiary i magiczne przestrzenie.

Poziom opowiadań jest niezwykle wyrównany, jednak gorąco polecam "Babunię", "Eksperyment", "Kometę". Absolutnym faworytem okazał się "Memoriał doktora Czang-Fu-Li", gdzie przeniosłam się aż do 2652 roku! Poczytacie o wyprawie naukowej doktora Teene Weene! Wizja tego, co czeka Europę wydała mi się przerażająco prawdziwa. WOW! Jestem pod wielkim wrażeniem!

Najlepsze w tych opowiadaniach są zakończenia, pełne dramatyzmu, które z całą mocą wzbudzają ogrom emocji.

Fascynująca rzecz. Jedna z moich ulubionych z tej serii Niesamowitników. Gorąco polecam fanom klasyki fantastyki naukowej.

Katooola patronuje tylko sztosom!

Miranda
Antoni Lange0
Okładka ksiązki - Miranda

Akcja powieści obejmuje lata 1915-1919; rozgrywa się zaś kolejno w Warszawie, Irkucku, na Oceanie Indyjskim oraz na fikcyjnej wyspie Surjawastu. Bohaterem...