W krematoriach Auschwitz Sonderbehandlung- mord na Żydach

Ocena: 6 (1 głosów)

Filip Müller urodził się w Seredzie w Czechosłowacji (dziś południowa Słowacja). W kwietniu 1942 z transportem słowackich Żydów trafił do Auschwitz i skierowany został do Sonderkommando; pracował w nim do stycznia 1945, będąc świadkiem zagłady tysięcy Żydów w komorach gazowych.  Po ewakuacji Auschwitz Filip Müller w "marszu śmierci" trafił do Mauthausen, potem do podobozu Gunskirchen, gdzie został wyzwolony 4 maja 1945. 

Wspomnienia Filipa Müllera to zapis piekła komór gazowych w Auschwitz, gdzie młody Żyd przez niemal trzy lata walczył o przetrwanie. Autor, wraz z innymi więźniami Sonderkommando, był świadkiem niewyobrażalnego mordu, który naziści określali eufemistycznie mianem Sonderbehandlung. 

Informacje dodatkowe o W krematoriach Auschwitz Sonderbehandlung- mord na Żydach:

Wydawnictwo: Ośrodek KARTA
Data wydania: 2021 (data przybliżona)
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788365979940
Liczba stron: 244
Tytuł oryginału: Sonderbehandlung. Drei Jahre in den Krematorien und Gaskammern von Auschwitz
Język oryginału: niemiecki
Tłumaczenie: Ewa Czerwiakowska

Tagi: Sonderkommando Sonderbehandlung komory gazowe Holokaust Auschwitz

więcej

Kup książkę W krematoriach Auschwitz Sonderbehandlung- mord na Żydach

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

W krematoriach Auschwitz Sonderbehandlung- mord na Żydach - opinie o książce

Wstrząsająca relacja z samego piekła Auschwitz. Autor przez trzy lata pracował w Sonderkommando przy piecach krematoryjnych. Był świadkiem zagłady setek tysięcy Żydów w komorach gazowych m.in przy likwidacji "obozu rodzinnego" czeskich więźniów z Theresienstadtu. 

Opisy są szczegółowe, wstrząsające i przerażające... tylko dla ludzi o mocnych nerwach.

 

Müller znał m.in. Alfreda Wetzlera, Waltera Rosenberga (później Rudolf Vrba), którzy dokonali udanej ucieczki z Auschwitz i byli autorami raportów z Auschwitz. Wetzler wszystko opisał w swojej książce "Ucieczka z Auschwitz". 

 

Krótka biografia: 

 

 Filip Müller urodził się w 1922 roku w Seredzie w Czechosłowacji. W 1942 roku trafił do Auschwitz wraz z transportem słowackich Żydów. Został skierowany do Sonderkommando, pracował tam aż do 1945 roku. Po ewakuacji Auschwitz Filip Müller w "marszu śmierci" trafił do Mauthausen, a potem do podobozu Gunkskirchen, gdzie został wyzwolony 4 maja 1945. Przez wiele lat leczył się i był niezdolny do pracy. W 1964 roku zeznawał jako świadek w pierwszym procesie oświęcimskim. W 1979 roku opublikował relację o pobycie w Auschwitz. Polska wersja ukazała się ponad czterdzieści lat później. Zmarł 9 listopada 2013 roku.

 

 "W Auschwitz rozbrzmiewały wszystkie europejskie języki, w Auschwitz ludzie umierali z głodu, chorób i na skutek epidemii, byli mordowani biciem, zastrzykami z fenolu w serce albo wpędzani do komory gazowej".

 

"Polski Oświęcim, przeistoczony przez nazistów w niemiecki Auschwitz, stał się piekłem na ziemi, a kto tutaj trafił, był raz na zawsze opuszczony przez Boga i ludzi".

 

"Uniknąłem śmierci tylko dzięki szczęśliwym przypadkom, właściwie cudem. To, co przeżyłem, dzisiaj zdaje mi się niewiarygodne jak zły sen".

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Olga
Ewa Hansen ;
Olga
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Znajdziesz mnie wśród chmur
Ilona Ciepał-Jaranowska
Znajdziesz mnie wśród chmur
Pies na medal
Barbara Gawryluk
Pies na medal
Jemiolec
Kajetan Szokalski
Jemiolec
Pożegnanie z ojczyzną
Renata Czarnecka ;
Pożegnanie z ojczyzną
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy