Wiek cudów. Jak odkrywano piękno i grozę nauki

W brawurowo napisanym „Wieku cudów” Richard Holmes zgłębia równie pasjonującą, co – momentami – przerażającą historię nauki przełomu XVIII i XIX wieku. Pomiędzy podróżą dookoła świata kapitana Jamesa Cooka na pokładzie statku „Endeavour”, w którą wyruszył w roku 1768, oraz wyprawą Karola Darwina na wyspy Galapagos na pokładzie „Beagle”, rozpoczętą w 1831 roku, zawiera się romantyczny okres w rozwoju nauki; okres naznaczony dramatycznymi wyprawami, szaleńczo odważnymi eksperymentami i olśniewającymi odkryciami. Były to czasy fenomenalnych odkryć astronomicznych Williama Herschela i jego siostry Caroline, czasy eksperymentów z elektrycznością, które zainspirowały Mary Shelley do napisania słynnej powieści „Frankenstein”, wreszcie czasy podróży Josepha Banksa na Tahiti i ryzykownych wypraw Mungo Parka w głąb kontynentu afrykańskiego. Czasy, w których odkrywcy kierowali się bardzo wówczas modnym ideałem osobistego poświęcenia się odkryciom – poświęcenia się w sposób wręcz nierozważny, a czasem szaleńczy.

Informacje dodatkowe o Wiek cudów. Jak odkrywano piękno i grozę nauki:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2017-04-01
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN: 978-83-7648-495-2
Tytuł oryginału: The age of wonder
Tłumaczenie: Ewa Morycińska-Dzius

Kup książkę Wiek cudów. Jak odkrywano piękno i grozę nauki

Wiek cudów. Jak odkrywano piękno i grozę nauki - opinie o książce

Avatar użytkownika - tlenianka
tlenianka
Przeczytane:2018-12-11, Ocena: 4, Przeczytałam, 12 książek 2018,

W niezwykły sposób opowiadziana historia życia wybranych odkrywców i wynalazców epoki romantyzmu, którzy związani byli z Królewskim Towarzystwem Naukowym. Nie są to tylko suche fakty. Przedstawione są relacje tych niezwykłych osób z członakmi ich rodzin oraz z innymi osobami związanymi z nauką i sztuką. Znajdują się tu też fragmenty dzieł, które powstały pod wpływem fascynacji danym odkryciem lub wynalazkiem.