Wielkie sekrety arcydzieł sztuki

Twórcy umieszczają w swych dziełach sekretne znaki.

Zabieramy cię w porywającą podróż tropami błysków geniuszu.

Kto i w jakim celu stworzył doskonałą anatomicznie kryształową Czaszkę Zagłady?

Czemu służyły gigantyczne naskalne malowidła odnalezione w australijskich jaskiniach?

Jaka klątwa wiąże się z terakotową armią cesarza Qin Shi Huangdi?

Dlaczego chińskie władze zaprzestały wykopalisk i nie pozwalają na dalszą eksplorację znaleziska?

Gdzie się podziewa zaginiony złoty tron Karola Wielkiego, który został podarowany Bolesławowi Chrobremu przez Ottona III?

Surrealizm w mrokach średniowiecza. Co wywołało tajemnicze wizje Hieronima Boscha?

Jaką enigmę ukrył Pieter Breughel w swojej najsłynniejszej Wieży Babel?

Dlaczego słynny secesyjny twórca Alfons Mucha wymalował własną wersję Bitwy pod Grunwaldem?

Czego bał się Edward Munch a czego obawia się postać wymalowana na jego najsłynniejszym obrazie Krzyk?

Horror zombie z krakowskiego witraża. Dlaczego Wyspiański zaprojektował dla wawelskiej katedry żywego trupa Kazimierza Wielkiego?

Dziwny ogród. Skąd gigantyczna ważka na obrazie Józefa Mehoffera?

Co cesarz surrealistów, Salvador Dali, zakodował w obrazie Zagadka Hitlera?

Niewyjaśnione zagadki ósmego cudu świata i jego świętego twórcy. Antonio Gaudi i bazylika Sagrada Familia.

Informacje dodatkowe o Wielkie sekrety arcydzieł sztuki:

Wydawnictwo: Fronda
Data wydania: 2021-01-20
Kategoria: Albumy

Tagi: sztuka album

Kup książkę Wielkie sekrety arcydzieł sztuki

Wielkie sekrety arcydzieł sztuki - opinie o książce

Avatar użytkownika - czytanie_z_przyj
czytanie_z_przyj
Przeczytane:2021-04-11,

Zawsze chętnie sięgam po tytuły, które poruszają tematy związane ze sztuką. Tym razem w moje ręce trafiła książka " Wielkie sekrety arcydzieł sztuki".

Jakimi sekretami postanowili podzielić się autorzy tej publikacji? Otóż przeczytamy tutaj między innymi o tym, dlaczego nikt nie odważy się kontynuować wykopalisk na terenie mauzoleum pierwszego cesarza Chin, którego strzeże osławiona terakotowa armia. Ponadto dowiemy się, jakie wydarzenie stało się inspiracją dla Stanisława Wyspiańskiego, do stworzenia witraży, które przedstawiają Kazimierza Wielkiego w przerażający sposób. Co więcej odkryjemy prawdę o tym, jakie prawo fizyki wiąże się z "Gwieździstą nocą" Vincenta van Gogha.

To tylko kilka z pasjonujących tematów, które rozwinięto w tej książce. Publikacja składa się z osiemnastu rozdziałów, zaś każdy z nich dotyczy innego dzieła sztuki.

Książka napisana jest w bardzo przystępny sposób, autorzy w zajmujący sposób przybliżyli tak wiele faktów na temat danych dzieł, o których często nawet nie zdajemy sobie sprawy.

Myślę, że gdyby w szkole, właśnie w tak nietuzinkowy sposób przekazywano wiedzę o sztuce, to z pewnością, znacząco wzrosłoby grono pasjonatów tej dziedziny.

W ubiegłym roku miałam okazję przeczytać też inną książkę tego duetu, zatytułowaną " Tajemnice dzieł sztuki", którą również bardzo polecam. Lektura tych książek to była dla mnie czysta przyjemność.

Jak inaczej, dzięki takim publikacjom patrzy się na obraz, rzeźbę, czy zabytkową budowlę. Znając historię powstania, czy sekretny przekaz, który ukrył w swym dziele jego twórca, na chwilę przenosimy się do świata, który już nie istnieje, lecz nadal zdumiewa i zachwyca.

Polecam odbyć taką podróż do przeszłości, która utrwalona została na płótnach, deskach, w marmurze, karmieniu, czy innym materiale.

Sztuka jest niewątpliwie takim łącznikiem z przeszłymi pokoleniami, który umożliwia zrozumienie tego jak oni postrzegali otaczającą ich rzeczywistość, czym żyli, co było dla nich ważne. Śledzenie tych wszystkich tajemnic ukrytych w wielkich dziełach to bardzo ekscytujące zajęcie, które poszerza nasze horyzonty i uczy nas wrażliwości.

Avatar użytkownika - elizakaczor
elizakaczor
Przeczytane:2021-02-01, Przeczytałam,

Sztuka, jakże rozległe i ciekawe hasło. Jest pojęciem subiektywnym, zależnym od gustu, doświadczenia życiowego czy posiadanej wiedzy. Oddaje nam uczucia, piękno. I często ma pewne dodatkowe znaczenia....
Publikację podzielono na rozdziały, każdy z nich opowiada o odrębnym dziele sztuki. W tej książce nie znajdziecie tylko obrazów, znajdują się w środku także inne, zaskakujące wytwory. Na początku mamy krótką notkę, która zawiera informacje dotyczące dzieła i autora. Treści zostały przedstawione w sposób zrozumiały i interesujący. Każdy z rozdziałów zawiera rozszerzone informacje biograficzne o samym autorze, zjawisku, które zostało przedstawione oraz kontekstach z nim związanych. Każda z części została opatrzona interesującymi rycinami, grafikami, które ilustrują nam przedstawione treści. Autorzy z każdą stroną dokopują się głębiej, miałam wrażenie, że wyruszyłam w zaskakującą podróż, gdzie wszystko jest nowe i ciekawe. Sprawiają, że ma się chęć sięgnąć po inne źródła związane z tym autorem lub wytworem. Oprócz kwestii artystycznych w tej książce można znaleźć także wiele ciekawostek historycznych, geograficznych czy społecznych co wywołuje uczucie ekscytacji. Najbardziej zaskoczyła mnie historia Vincenta van Gogha oraz informacje związane o jednym z jego dzieł. Powiem szczerze, że dowiedziałam się wiele, a chcę pogłębić swoją wiedzę sięgając po artykuły, książki czy buszując po muzeach.
Czcionka jest doskonale dobrana, ułatwia czytanie i jest przyjemna dla oka. Okładka zawiera trzy omawiane dzieła. Połączenie ich intryguje potencjalnego czytelnika, który chce wyruszyć w podróż po świecie sztuki.
Sztuka jest potrzebna. Przedstawia często to czego nie można jednoznacznie wyrazić słowami czy wyrazem twarzy. Zaskakujące wydaje się być to, że jeden obraz jest bramą do innej rzeczywistości.

Avatar użytkownika - just_monca
just_monca