Wojtyła na podsłuchu

Od lektury tej książki nie sposób się oderwać! Mimo że zawiera ona liczne dokumenty SB czyta się ją jak piękne świadectwo niezłomności Papieża-Polaka. Jan Paweł II był bezkompromisowy względem komunizmu, ponieważ będąc duszpasterzem, a potem metropolitą krakowskim, zetknął się z metodami działania służb specjalnych tego systemu, a nawet sam ich doświadczał. Dopiero teraz – po latach – możemy poznać wiele dokumentów przechowywanych w IPN dotyczących Karola Wojtyły – szlachetnego księdza i człowieka zawsze stającego w obronie prawdy i wiary. Książka zawiera nieznane homilie i wystąpienia Karola Wojtyły zarejestrowane przez funkcjonariuszy SB, a także oryginalne dokumenty pozyskane przez nich drogą operacyjną, czyli wykradzione z Kurii Krakowskiej. Wyłania się z nich obraz bezkompromisowej walki biskupa Wojtyły z komuną. Książka ma także „drugi poziom”. Pewne ślady wskazują na przemianę życia kilku funkcjonariuszy oddelegowanych do inwigilowania Wojtyły. Autor książki ukazuje klimat tamtych dni, objaśnia zasady działania Służby Bezpieczeństwa, nawet stara się odkryć ślady jakie lektura tekstów Metropolity Karola Wojtyły mogła wywrzeć na sumienia pracowników SB.

Informacje dodatkowe o Wojtyła na podsłuchu:

Wydawnictwo: Wydawnictwo M
Data wydania: 2014-03-22
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-7595-649-8

Kup książkę Wojtyła na podsłuchu

Wojtyła na podsłuchu - opinie o książce

Wszechobecna w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej walka władz z przedstawicielami Kościoła Katolickiego miała różne wymiary. Poprzez np. zakładanie podsłuchów, śledzenie duchownych, czy działalność "księży patriotów" ówczesne Służby Bezpieczeństwa zbierały informacje o swym największym wrogu. Takiej inwigilacji poddawany był również Karol Wojtyła, o czym dowiedzieć możecie się z książki pt.: "Wojtyła na podsłuchu". Marek Lasota, znany publicysta i pracownik krakowskiego Instytutu Pamięci Narodowej, dotarł do cennych materiałów archiwalnych z lat 1963-1972 i na ich podstawie nakreślił interesujący obraz działań bezpieki względem alumna krakowskiego seminarium duchownego i późniejszego biskupa krakowskiego. Na tę pozycję składają się bowiem unikatowe streszczenia przemówień Wojtyły dokonane przez pracowników SB oraz teksty homilii i wystąpień tego duchownego z okazji świąt państwowych, pielgrzymek, czy wizytacji. Wszystko to sprawia, że wartość źródłowa książki Lasoty jest po prostu nieoceniona, a jej wnętrze z pewnością wzbudzi zainteresowanie wśród badaczy historii XX-wiecznego Kościoła Polskiego. Wśród całego mnóstwa przemówień i homilii znajduje się w tej książce kilka takich, które szczególnie zapadają w pamięć. Pełne ciepła słowa skierowane przez Wojtyłę w krakowskim kościele św. Anny do młodzieży zdającej maturę, czy poruszające do głębi wypowiedzi z okazji 20. rocznicy oswobodzenia obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu są najlepszym wyrazem talentu oratorskiego Jana Pawła II i i jego otwartości na drugiego człowieka. Dzięki książce pt.: "Wojtyła na podsłuchu" mamy okazję przekonać się, że duchowny ten potrafił porywać tłumy na długo przed jego wyborem na Stolicę Piotrową. Książka Marka Lasoty nie jest lekturą na jeden, czy dwa wieczory. Potrzeba do niej znacznie więcej czasu. Każdy tekst zawarty w tej pozycji zasługuje na chwilę refleksji. Kto wie, może u niektórych czytelników ten moment zadumy sprawi, że niczym słynni badacze homiletyki odkryją jakiś schemat, według którego Wojtyła tworzył swoje wystąpienia? Wszystkich gotowych podjąć to wyzwanie, odsyłam do lektury, sama zaś dodaję "Wojtyłę na podsłuchu" do okazałego zbioru książek na temat minionej już rzeczywistości PRL, która mimo wielu negatywnych aspektów, nadal budzi moją ciekawość.
Avatar użytkownika - darekolsztyn
darekolsztyn
Przeczytane:2014-06-22, Ocena: 4, Przeczytałem, Mam,
Czasy komunizmu w Polsce to czasy represji , inwigilacji i prześladowania ruchów demokratycznych i wolnościowych. Tzw. służby bezpieczeństwa otrzymywały określone zadania ,,zdobywania informacji" i ,,namierzania potencjalnych wrogów ustroju państwa" oraz ,,tłumienia ich w zalążku". Zakładano podsłuchy, uciekano się do metod, które w cywilizowanym świecie można nazwać ,,barbarzyńskimi" - przemoc, porwania, tortury, przekupstwa, donosy. Prześladowano także Kościół Katolicki jako silną organizację stanowiącą duże zagrożenie dla totalitarnego systemu. Wielokrotnie próbowano pozyskiwać duchowieństwo katolickie zwłaszcza hierarchów do uległości i współpracy. Byli tacy, którzy w mniejszym lub większym stopniu godzili się. Donoszono na kolegów kapłanów, informowano o każdym ich kroku, każdej prawdziwej lub przypuszczalnej znajomości, każdej wypowiedzi, która mogła mieć znamiona ,,podejrzanej" i ,,niebezpiecznej". Nie wszyscy jednak chcieli współpracować. Obok uległych byli również tacy, którzy woleli cierpieć niż ,,służyć szatanowi". Publicysta Marek Lasota, dyrektor krakowskiego Instytutu Pamięci Narodowej wydał kolejną książkę dotyczącą zaangażowania komunistycznych służb w szpiegowaniu biskupa a potem kardynała Karola Wojtyły. Najpierw był to ,,Donos na Wojtyłę" a teraz ,,Wojtyła na podsłuchu". W jednej i drugiej autor gromadzi materiały SB pochodzące z trwających wiele lat inwigilacji przyszłego papieża. ,,Wojtyła na podsłuchu" zawiera nieznane homilie Karola Wojtyły nagrywane i analizowane przez ,,aparat bezpieczeństwa" komunistycznej Polski. Pozycja zawiera nieznane fakty dotyczące czasu Wielkiego Millennium Chrztu Polski, a Karola Wojtyłę przedstawia jako osobę bezkompromisową, wierną zasadom chrześcijaństwa, nie ulegającą naciskom i prowokacjom. Książka może być cenną pozycją na półce pośród książek traktujących o powojennej historii naszego kraju. http://www.mwydawnictwo.pl/p/1123/wojtyła-na-podsłuchu