Wola sensu

Prawdziwym wyzwaniem współczesnej psychiatrii jest odpowiedzenie na egzystencjalna pustkę. Coraz więcej pacjentów uskarża się bowiem na poczucie bezsensu i życiowej próżni. Logoterapia uczy, że nawet tragiczne i negatywne aspekty życia, jak na przykład nieuniknione cierpienie, mogą zamienić się w triumf ludzkiego ducha pod warunkiem, że przyjmiemy odpowiedni stosunek do sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy. W epoce, w jakiej przyszło nam żyć ? epoce umierających tradycji ? podstawowym zadaniem psychiatrii musi być wyposażenie człowieka w umiejętność odnajdywania w życiu sensu. W czasach, gdy przykazania dekalogu utraciły w oczach wielu swą niepodważalną wartość, każdego dnia musimy przestrzegać dziesięciu tysięcy przykazań wynikających z dziesiątków tysięcy życiowych sytuacji; W tym sensie można śmiało powiedzieć, że logoterapia to odpowiedź na duchowe potrzeby współczesnego człowieka.

"Prawdopodobnie najwybitniejszy myśliciel od czasów Freuda i Adlera". "The American Journal of Psychiatry"

"Frankl to jeden z najsłynniejszych i najlepszych psychiatrów... Doświadczenie odczłowieczającego koszmaru Auschwitz i Dachau skłoniło go do uczłowieczania psychiatrii poprzez logoterapię. Frankl to profesjonalista w każdym calu, posiadający rzadki dar pisania w sposób zrozumiały dla laika". dr Gerald F. Kreyche, profesor filozofii na uniwersytecie De Paul

"Książka Frankla to najcenniejszy wkład w myśl psychologiczną ostatniego półwiecza". dr Carl Rogers

"Zasługi doktora Frankla dla psychoterapii są wprost nieocenione. To chyba jedyny nie-behawiorysta, którego metoda stała się ważnym elementem terapii behawioralnej. Zaskakująca jest skromność bijąca z kart tego wielkiego dzieła". dr Joseph Wolpe

Viktor E. Frankl (1905 - 1997) profesor neurologii i psychiatrii na wydziale medycznym Uniwersytetu Wiedeńskiego, twórca trzeciej wiedeńskiej szkoły psychoterapii (po psychoanalizie Freuda i psychologii indywidualnej Adlera) ? logoterapii. U jej podstaw leży przekonanie, że każdy człowiek poszukuje w życiu sensu, a jego odnalezienie ma uzdrawiający wpływ na ludzką psychikę. Więzień niemieckich obozów koncentracyjnych Auschwitz i Dachau.

Informacje dodatkowe o Wola sensu :

Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 2010 (data przybliżona)
Kategoria: Psychologia
ISBN: 9788382521993
Tytuł oryginału: The Will to Meaning

Kup książkę Wola sensu

Wola sensu - opinie o książce

Avatar użytkownika - Faustyna
Faustyna
Przeczytane:2013-07-09, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2013, psychologia,
Książka warta polecenia nie tylko psychologom i terapeutą, ale wszystkim tym, którym wydaje się, że ich życiu brakuje barwy, smaku po prostu brakuje sensu. O tym jak sens zmienia patrzenie na świat i o tym co może być sensem życia dla nas. Przykłady opisów terapeutycznych jak ludzie dochodzili do odkrywania sensu w ich życiu pomaga i czytelnikowi spojrzeć i zauważyć co ważnego w jego życiu umyka mu niezauważone. Serdecznie polecam!
O sensie życia
Viktor E. Frankl0
Okładka ksiązki - O sensie życia

O sensie życia
Viktor E. Frankl0
Okładka ksiązki - O sensie życia

Jedenaście miesięcy po wyzwoleniu z nazistowskich obozów koncentracyjnych Viktor E. Frankl wygłosił w Wiedniu szereg publicznych wykładów. Psychiatra,...

Opowieści o kolorach
Nadine Debertolis