Wspomnienia syberyjskiego zesłańca

Od autora:
Zamiar wiarygodnego odtworzenia przebiegu deportacji Polaków w głąb terytorium radzieckiego w lutym 1940 roku powstał u mnie już na początku drogi na Sybir. Przygnębiony zastosowaną przemocą i brutalnością napastników, w skrytości prosiłem Boga by dane mi było przetrwać, powrócić i postanowienie spełnić.

Zamiar ten umacniał się we mnie w miarę narastania tragicznych przeżyć, moich moralnych i fizycznych klęsk po sobie następujących. Nigdy nie opuszczało mnie wewnętrzne przeświadczenie, że ówczesna stalinowska władza wobec Polski i Polaków postąpiła wrogo. Analizowałem każdy szczegół związany z doznaną krzywdą. Szukałem odpowiedzi na zadawane sobie pytania dlaczego?... dlaczego, jak mi się wówczas wydawało, radziecka władza najdemokratyczmejsza z demokratycznych, robotniczo-chłopska, broniąca interesów ludzi pracy, tak brutalnie postąpiła z nami, z pracowitym, w swej masie ubogim polskim społeczeństwem, które (jak sama parę miesięcy wcześniej głosiła) „wyzwoliła" spod ucisku polskich obszarników i kapitalistów.

Byłem wówczas jeszcze młodym, ani doświadczonym ani dostatecznie wykształconym człowiekiem i wielu rzeczy nie znałem, nie rozumiałem i rozumieć nie mogłem. Nie mogłem też nie przeprowadzać wewnętrznych refleksji, wyciągać wniosków.

W okresie ponad trzyletniego pobytu na Syberii przeszedłem okrutną szkołę życia. Widziałem, słyszałem i na własnym ciele odczułem to, co wydaje się niemożliwym do zaistnienia, a tym bardziej zniesienia przez człowieka.

Informacje dodatkowe o Wspomnienia syberyjskiego zesłańca:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 1989 (data przybliżona)
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: b.d.

Kup książkę Wspomnienia syberyjskiego zesłańca

Wspomnienia syberyjskiego zesłańca - opinie o książce

Avatar użytkownika -

Przeczytane:2016-03-23, 52 książki w 2016 roku, Mam,
Krótka, 60-stronicowa książeczka zawierająca wspomnienia autora z zesłania na Syberię. Opisuje najpierw kilkutygodniową drogę pociągiem i dotarcie do miejsca zsyłki. Nie było tam nic, poza ziemianką przysypaną śniegiem, którą więźniowie sami musieli odkopać. Dalsze życie, aż do zwolnienia naznaczone pracą w okolicznych obozach, walką o jedzenie dla rodziny, która nie pracowała. Polecam.
Za pierwszą kulisą
Mirosława Łukaszewicz