Wybór wierszy tom II

Niniejszy dwutomowy „Wybór wierszy” ukazuje się równo w trzydzieści lat od chwili książkowego debiutu Jerzego Harasymowicza. Jest to czwarty w dorobku Poety i zarazem najobszerniejszy przegląd Jego poetyckiej twórczości – od „Cudów” (1956) po „Całą górę barwinków” (1983), zawiera wiersze i poematy z 27 książek (w tym wiele utworów w nowych, ostatnio opracowanych przez Poetę, wersjach), całość wieńczy nie publikowany jeszcze, a napisany w pięćdziesiątą rocznicę urodzin krakowskiego liryka, utwór pt. „Ławka przed spichlerzem”.

Autor wyboru postanowił w taki sposób ułożyć oba tomy, aby dawały reprezentatywny zestaw kilu najwcześniejszych, nigdy nie wznawianych tomików Poety, pokazywały główne nurty Jego zainteresowań, tzn. lirykę czystą, wiersze związane tematycznie z kręgiem kultury łemkowskiej, lirykę religijną, utwory inspirowane historią oraz będące zapisem fascynacji folklorem „przedmieścia”, a również teksty o współczesności – ironiczno-groteskowe.

Zaprezentowano obszerniej utwory z książek najbardziej przez czytelników cenionych, a więc m.in. z „Mitu o świętym Jerzym”, „Zielnika”, „Madonn polskich”, pominięto zaś lub pokazano w skrócie wiersze z tomów mniej popularnych (np. „Banderia Prutenorum”, „Genealogia instrumentów”, „Przejęcie kopii”).

Biorąc pod uwagę, iż w roku 1983 przypomniane zostały trzy tomy wierszy historycznych w zbiorze pt. „Wiersze sarmackie”, pozostawiono przy poszczególnych tytułach – „Cudnów”, „Polowanie z sokołem”, „Barokowe czasy” – po kilka tylko najciekawszych artystycznie i najbardziej zróżnicowanych formalnie utworów, w „Wierszach sarmackich” wyodrębniono zaś wyłącznie cykl dotyczący Powstania Listopadowego. W „Wierszach miłosnych” oraz w „Madonnach polskich” zebrano najlepsze utwory z kolejnych wydań, „Madonny polskie” zostały opatrzone mało znanymi „Przypisami do Madonn” z wydania pierwszego („czytelnik”, 1969). Również w przypadku „Całej góry barwinków”, mini-wyboru najcelniejszych liryków Poety z roku 1983, przedrukowano jedynie wiersze mniej znane i najnowsze.

Informacje dodatkowe o Wybór wierszy tom II:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 1986 (data przybliżona)
Kategoria: Poezja

Przeczytane:2013-01-23, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2013, Mam,
Bieszczady
Jerzy Harasymowicz0
Okładka ksiązki - Bieszczady

Jerzy Harasymowicz darzył Bieszczady szczególnym uczuciem i poświęcił im wiele utworów.Tomik ten to wybór bieszczadzkich wierszy, opatrzony wstępem przez...

Erotyki
Jerzy Harasymowicz0