Zabić wszystkich

Nie ma we mnie pragnienia zmiany. Jedynym moim pragnieniem jest, by zmienić ludzi, którzy chcą zmienić mnie. I jestem przekonany, że jedynym sposobem, by zmienić ludzi, jest ich zabicie. Moja dewiza to: Obrabować ich wszystkich, zgwałcić ich wszystkich i zabić ich wszystkich.

Carl Panzram

Prawdziwa historia poniżenia, okrutnej zemsty i kształtowania się potwora

Jako jedenastolatek Carl Panzram włamał się do domu sąsiada i ukradł jabłka, ciasto oraz rewolwer. Ponieważ często stwarzał problemy, sąd postanowił go ukarać. W trakcie dwuletniego pobytu ?w domu poprawczym, chłopak był wielokrotnie bity, torturowany i poniżany, a także gwałcony.

W wieku piętnastu lat Carl skłamał na temat swojego wieku i wstąpił do armii, ale za kradzież koszarowych zapasów został zwolniony karnie i trafił do wojskowego więzienia. Panujący tam brutalny system ukształtował Carla na resztę życia. Mężczyzna znienawidził ludzi i zapałał żądzą zemsty.

Po opuszczeniu więzienia zaczął rabować, palić, gwałcić i mordować ludzi na dużą skalę. Mógł teraz wreszcie bez żadnych przeszkód prowadzić swoją kampanię terroru. W ten sposób stał się jednym z najokrutniejszych i najbardziej przerażających przestępców Ameryki.

UWAGA: Książka zawiera drastyczne opisy przemocy i wykorzystywania seksualnego. Sugerujemy, aby nie sięgały po nią osoby szczególnie wrażliwe na tego typu treści.

Informacje dodatkowe o Zabić wszystkich:

Wydawnictwo: Wielka Litera
Data wydania: 2023-04-12
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
Tytuł oryginału: Kill'em all

Kup książkę Zabić wszystkich

Zabić wszystkich - opinie o książce

Avatar użytkownika - pannamelancholia
pannamelancholia
Przeczytane:2023-04-19, Ocena: 5, Przeczytałam,

"Wcześniejsze doświadczenia zmusiły go do działania. Musiał skrzywdzić, bo inaczej sam zostałby skrzywdzony. Musiał dominować albo zostałby zdominowany."

Kolejna książka z serii True Crime od wydawnictwa Wielka Litera skupia się na postaci Carla Panzrama (1891-1930) amerykańskiego seryjnego mordercy i gwałciciela mężczyzn, złodzieja i podpalacza. Był kilkakrotnie skazany na odsiadkę w więzieniu ale też wiele razy udało mu się stamtąd uciec. Często zmieniał imię i nazwisko, przemieszczał się po Stanach i skrzywdził dziesiątki ludzi ...

Książka "Zabić wszystkich" Ryana Greena opisuje życie tego zwyrodnialca od dzieciństwa po (zasłużoną) śmierć. Nie zamierzam go bronić ale pokazano w niej, że już od najmłodszych lat sprawiał problemy, a podczas pobytu w poprawczakach sam był ofiarą przemocy i gwałtów. To, co tam przeżył zmieniło go w potwora. Następnie możemy dowiedzieć się o tym jak polował na swoje ofiary. Autor nie szczędzi brutalnych opisów i choć byłam na to przygotowana to jednak czułam się niekomfortowo podczas czytania 😱.

To straszna, mrożąca krew w żyłach historia a fakt, że tak długo Carl był na wolności tylko potęguje te odczucia. Praca autora zasługuje na uznanie bo żeby napisać tę książkę przebrnął przez autobiograficzne zapiski Panzrama i stworzył szczegółowy obraz seryjnego mordercy. Ciekawe było dla mnie też to, że sprawa Carla jest sprzed prawie 100 lat, a wtedy działania i skuteczność policja były dalekie od tego, co znamy obecnie. Jest to ciężka lektura, nie dla każdego ale takie jest właśnie true crime.

Historia kształtowania się bestii. Oszustwa, kradzieże, włamania. Zakłady poprawcze i więzienia. Gwałty i morderstwa. Okrucieństwo i potworności. Świadome dążenie do samozagłady.

To nie jest lektura dla każdego.

Po tej lekturze muszę sięgnąć po przyjemniejszą i lżejszą książkę.

Gospodyni domu śmierci
Ryan Green0
Okładka ksiązki - Gospodyni domu śmierci

Prawdziwa historia wielkiego oszustwa, żerowania na krzywdzie i morderstwa     Gdy detektywi z Sacramento otrzymali zadanie zbadania sprawy zniknięcia...

Mama od tortur
Ryan Green0
Okładka ksiązki - Mama od tortur

Mówcie mi mamo.  Gertrude Baniszewski   Prawdziwa historia uwięzienia, okaleczenia i mordu   Nastolatki Sylvia i Jenny Likens trafiają pod opiekę...