Życie Moja historia w Historii

Wertując stronice cennej księgi zwanej życiem, papież Franciszek prowadzi nas drogą pełną wzruszeń, radości i cierpienia, i zaprasza do wejrzenia w przeszłość, dzięki której lepiej zrozumiemy naszą teraźniejszość.

[cytat]

Nie wolno jednak nigdy zapominać o najważniejszej nauce: zawsze możemy przejrzeć historię naszego życia, by upamiętnić pewne fragmenty i przekazać je temu, kto nas słucha.

Żeby nauczyć się żyć, każdy z nas wpierw musi nauczyć się kochać.

Papież Franciszek po raz pierwszy opowiada historię swojego życia, przygląda się jej z perspektywy tych wydarzeń, które w minionych osiemdziesięciu latach odcisnęły największe piętno na ludzkości, i przybliża nam korzenie tych idei, które wielu uzna za odważne, a które wyróżniają jego pontyfikat: od śmiałego sprzeciwu wobec ubóstwa i plądrowania środowiska naturalnego po bezpośrednie słowa skierowane do światowych liderów, by zmienili podejście do takich tematów jak dialog między narodami, wyścig zbrojeń czy walka z nierównością.

Jorge Mario Bergoglio bierze za rękę Czytelniczki i Czytelników i dzięki wspomnieniom prowadzi ich przez dekady, od wybuchu II wojny światowej w 1939 roku, kiedy przyszły papież miał niecałe trzy lata, aż po dzień dzisiejszy. Głos papieża, przekazującego niezwykle osobiste wspomnienia, przeplata się z głosem narratora, który w każdym rozdziale rekonstruuje historyczny kontekst. A oto co sam Ojciec Święty mówi o książce: ,,Życie zrodziło się z potrzeby serca, aby przede wszystkim młodzi ludzie mogli wysłuchać głosu starego człowieka i zastanowić się nad tym, co przeżywa nasza planeta, by w przyszłości unikać błędów przeszłości. Pomyślmy o wojnach, które wstrząsały i nadal wstrząsają światem. Pomyślmy o ludobójstwach, o prześladowaniach, o nienawiści dzielącej braci i siostry wyznających różne religie! Ileż cierpienia! W pewnym wieku każdy powinien otworzyć księgę pamięci i zajrzeć do wspomnień, by spoglądając wstecz, czegoś się nauczyć, by odnaleźć nie tylko to, co niezbyt dobre, co toksyczne, co splotło się z popełnionymi grzechami, lecz także całe dobro, jakie Bóg nam zesłał. Wszyscy powinniśmy przeprowadzić takie rozeznanie, zanim będzie za późno!".

Informacje dodatkowe o Życie Moja historia w Historii:

Wydawnictwo: HarperCollins Polska
Data wydania: 2024-04-10
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
Tytuł oryginału: Life. La mia storia nella Storia

Tagi: Dzienniki pamiętniki i listy wspomnienia Biografie duchownych i autorytetów religijnych Biografie i literatura faktu filozofia Religie i wierzenia Interest age: from c 15 years

Kup książkę Życie Moja historia w Historii

Życie Moja historia w Historii - opinie o książce

Papież Franciszek uczy dzieci modlitwy pięciu palców
Papież Franciszek0
Okładka ksiązki - Papież Franciszek uczy dzieci modlitwy pięciu palców

Czy wiesz, że Twoja modlitwa naprawdę może komuś pomóc, chociaż jesteś jeszcze dzieckiem? Papież Franciszek jest o tym przekonany i dlatego ułożył...

Kwiatki papieża Franciszka
Papież Franciszek0
Okładka ksiązki - Kwiatki papieża Franciszka

Kwiatki papieża Franciszka nawiązują do bardzo popularnego, powstałego w XIII wieku utworu Kwiatki świętego Franciszka. Światowe media każdego dnia...

Za pierwszą kulisą
Mirosława Łukaszewicz