3096 dni

Natascha Kampusch w wieku 10 lat została porwana i więziona w piwnicy przez Wolfganga Priklopila, trwało to tytułowe 3096 dni, czyli 8,5 roku. Autorka przeżyła najgorszy scenariusz, jaki może sobie tylko wyobrazić mała dziewczynka. W jednej chwili cały jej świat przepadł - jej rodzice, babcia, siostry - miała ich nie zobaczyć przez następnych kilka lat. Mieszkanie z matką zostało zamienione na piwnicę o wielkości 5m2 w domu oprawcy. Była bita, głodzona, poniżana, zmuszana do ciężkiej pracy. Natascha opisuje swoje życie, nie tylko okres po porwaniu, ale także przed. Jej wyznania są szczere i szokujące, nasuwa się pytanie "jakim cudem przeżyła?. Autorka stara się nam to wyjaśnić - to jak się zachowywała, co robiła, co mówiła - żeby tylko nie zdenerwować oprawcy. Tylko takie zachowanie pozwalało jej na otrzymywania posiłków, unikanie bicia - a w konsekwencji na przeżycie. Szokującym wydawać by się mogła też ta swoista "uległość", a także "przywiązanie" do oprawcy, jednak tylko to sprawiło, że Natascha przeżyła i może nam o tym opowiedzieć. Autorka, co widać w książce, zgłębiła się w psychologię, dzięki czemu w przystępny sposób prowadzi nas przez swoje przeżycia, zachowanie sprawcy, przez motywy jej działania, które mogą wydawać się dziwne. Po książce spodziewałam się więcej "mocnych" i szokujących opisów, jednak autorka bardziej skupia się na odczuciach, motywach działania niż fizycznych torturach. Autobiografia ta napisana jest językiem, któremu nie można nic zarzucić, w sposób bardzo konkretny. Mimo, że spodziewałam się czegoś innego, nie zawiodłam się i śmiało mogę polecić. Wydaje mi się, że książka ta napisana jest w taki sposób, że nawet osoby wrażliwsze i słabsze będąc w stanie ją przeczytać. Trudny temat, niewyobrażalnie tragiczne przeżycia są opisane, w sposób który pozwoli nam zrozumieć Nataschę - taki też był cel tej książki. Autorka sama wspomina, że spotkała się z olbrzymim niezrozumieniem, bo nie była w stanie wprost nazwać swojego oprawcy "złym", znienawidzić go, bo - mimo wszystko - to właśnie on był jej jedyną "rodziną" przez 8,5 roku. Czasem ją rozpieszczał, spełniał jej zachcianki, nie zawsze był tylko bestią... Książka zdecydowanie warta jest przeczytania, chociażby po to żeby zrozumieć dlaczego Natascha nie znienawidziła swojego porywacza.

Informacje dodatkowe o 3096 dni:

Wydawnictwo: Sonia Draga