Żółte ptaki

,,Żółte ptaki" debiut Kevina Powersa - zdaniem wielu krytyków to arcydzieło literatury wojennej. Długo zastanawiałam się czy sięgnąć po tę lekturę, spodziewałam się jakiegoś nudnego reportażu o wojnie w Iraku, jednak za tą żółtą okładką czekała mnie pasjonująca podróż w głąb piekła, jakie tworzy wojna. Przekonałam się, że jest to niezwykle głęboka i wstrząsająca powieść ukazująca prawdziwe oblicze wojny pełne okrucieństwa i bezsensowności, oraz jej wpływ na psychikę człowieka. Przekonałam się też, że nie jest to powieść, którą można przeczytać i po prostu odłożyć na bok. Ona na długo pozostaje w pamięci, zmusza do myślenia i próby zrozumienia. Czytając ją wyobraźnia działa na najwyższych obrotach, ukazują się koszmarne obrazy okrutnej wojny i niemal czuje się smród rozkładających się i nadpalonych ciał leżących wszędzie wokół... Obrazy wymalowane zgrabnym piórem Powersa nie odpychają obrzydliwością czy okrucieństwem. Są ukazane w taki sposób, że przytłaczają prawdą i w tej swojej bolesnej prawdziwości są niezwykle fascynujące... ,,Żółte ptaki" to opowieść człowieka, który przeżył i próbuje zrozumieć siebie oraz wszystko to, co się wydarzyło. Akcja rozgrywa się na kilku płaszczyznach czasowych, ukazane są naprzemiennie wydarzenia sprzed wyjazdu do Iraku, powrotu do domu i samą służbę na miejscu. 21-letni John Bartle i 18-letni Daniel Murphy zostają rzuceni w wir okrutnej wojny, na którą nikt nigdy nie jest gotowy. Robią wszystko, by przetrwać i wrócić do domu. Świat, do którego trafili rządzi się swoimi prawami, bezlitosnymi i twardymi. Bartle pod wpływem chwili obiecuje matce kolegi, że sprowadzi go całego i zdrowego do domu. Od tej pory czuje odpowiedzialność nie tylko za własne życie, ale także za przyjaciela. Nie pomaga mu to. Niestety wraca tylko jeden z nich. Ale już nic nie jest takie jak dawniej... Chociaż uznawany jest za bohatera on czuje się pusty, wydaje mu się, że znika... Powieść ukazuje jak wojna zmienia zachowania ludzi i wyzwala z nich to, co najgorsze. Pokazuje, że na wojnie nie ma wygranych, są tylko mniej lub bardziej przegrani. Jeden z moich przyjaciół również był na takiej wyprawie, gdy wrócił okazało się, że nie jest już tym człowiekiem jakiego znałam... Powieść pozwoliła mi zrozumieć jego zachowanie. Pozwoliła inaczej spojrzeć na żołnierzy, pokazała mi piekło przez jakie przeszli i to co sprawiło, że teraz są jacy są!

Informacje dodatkowe o Żółte ptaki:

Wydawnictwo: Insignis
Data wydania: 2013-09-25
Dodał/a opinię: biedro_nka

Zobacz opinie o książce Żółte ptaki

Kup książkę Żółte ptaki