Anatomia zdrady

Kategoria: Psychologia
Dodał/a książkę:elibri
Dodał/a opinię:awiola
Recenzja - Anatomia zdrady
"(...) ludzie kłamią mniej więcej tak często, jak często powinni myć zęby, czyli około dwa razy dziennie".

Jeszcze nigdy w dziejach ludzkości nie było tak łatwo o zdradę w relacjach partnerskich, jak obecnie, w XXI wieku. Nigdy również nie było tak łatwo zweryfikować prawdomówności bliskiej nam osoby. Żyjemy bowiem w czasach, w których widoczna kiedyś granica pomiędzy prawdą, a kłamstwem, niebezpiecznie się zatarła. Nie dziwi mnie więc fakt potrzeby powstania takiej publikacji. Publikacji, która z pewnością pozwoli ustrzec się przed podstawowymi błędami w temacie wykrywania niewierności.

Wojciech Wypler to psycholog, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego, który przeprowadzał treningi dla agentów służb specjalnych - uczył kandydatów na szpiegów jak dobrze kłamać i manipulować. Autor prowadzi także szkolenia z wykrywania kłamstwa.

"Anatomia zdrady" to publikacja o charakterze poradnikowym, oscylująca w temacie wykrywania kłamstwa, powodów kłamania, radzenia sobie ze zdradą i technik demaskowania oszustów. Książka składa się z pięciu rozdziałów.

Chyba każdy z nas będąc w stałym związku, spotkał się z pojęciem zdrady - czy to tylko w kwestii domysłów, snucia różnych scenariuszy, czy też poprzez jawną niewierność. To temat, który wywołuje przeróżne dyskusje, w zależności od wyznawanego światopoglądu. Wojciech Wypler jako wybitny znawca tematyki zdrady postanowił przedstawić swoją praktyczną wiedzę w swoistej pigułce, jaką niewątpliwie jest właśnie ta publikacja. Publikacja, w której można znaleźć wiele odpowiedzi na pytania, jakie każdy z nas sobie zadaje, ale często nie mówi o tym głośno. Jak dobitnie pokazuje autor niniejszej książki, zdrada obecna jest w większości związków i niestety trzeba się z tym faktem pogodzić. Na szczęście, psycholog ten nie zostawia czytelnika z tą okrutną prawdą, lecz stara się go nauczyć, co robić, gdy partner nie jest wierny. Jak ustrzec się przed błędami, które mogą na zawsze zakończyć nasze relacje oraz jak "wyczuć" kłamcę. Myślę, że wskazówki, jakimi Wojciech Wypler dosłownie naszpikował swoją książkę, staną się praktycznymi podpowiedziami dla każdego, bez wyjątku.

W "Anatomii zdrady" znalazłam kilka ciekawostek, które autentycznie mnie zdziwiły. Otóż nie wiedziałam, że istnieją tak łatwo dostępne dla każdego i tak zaawansowane programy szpiegujące Nie spodziewałam się również, że istnieje hipoteza naukowa dotycząca oszukiwania, jako strategii przystosowawczej dla naszego gatunku. Spodobał mi się także podział na typy kłamców. Najciekawszym rozdziałem natomiast, do którego będę pewnie wracać wielokrotnie jest ten dotyczący zbierania dowodów.

Publikacja ta to nie tylko sucha teoria, lecz także praktyczne ćwiczenia z dziedziny psychologii, jakie każdy z nas może sobie zrobić, by uzmysłowić pewne oczywiste fakty. Do tego wszystkiego autor przytacza także sporo przykładów z jego praktyki psychologicznej, które wywołują najwięcej przemyśleń i autorefleksji.

Po lekturze poradnika Wojciecha Wyplera jestem wyposażona w podstawową wiedzę dotyczącą mechanizmów zdrady i pierwszych oznak tego, że coś niedobrego dzieje się z moją drugą połówką. Dzięki autorowi wiem, gdzie szukać pomocy i jak bronić się w przypadku, gdy do zdrady rzeczywiście dojdzie. Cieszę się, że powstają takie książki - dla wszystkich. Książki, w których przekaz trafi do każdego, bez względu na jego wiek i wykształcenie.

Noelka plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-09-20, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Mam,Przeczytane,

"Anatomia zdrady" - jak nie stać się ofiarą kłamcy?

Czy można uniknąć zdrady? Jakie są symptomy, że ktoś nie jest wobec nas szczery i chce nas skrzywdzić? Na te pytania odpowiada książka "Anatomia zdrady" Wojciecha Wyplera.

Zdrada i kłamstwo towarzyszą człowiekowi od zawsze. Co więcej, żyjemy w świecie przepełnionym kłamstwem. Dlatego warto wiedzieć, jak zdemaskować kłamcę. Nie zawsze wystarczy intuicja, która może być zawodna. Najlepiej skorzystać z fachowej pomocy - poradnika Wojciecha Wyplera.

"Anatomia zdrady" to poradnik mający na celu pokazanie strategii zdemaskowania oszusta i wykrycia ewentualnej zdrady w związku partnerskim, przyjacielskim lub rodzinie. Pokazuje, jak podnieść się po zdradzie, pozbyć się depresji, opanować ból i złość oraz zacząć nowe, szczęśliwe życie.

Książka została podzielona na 5 rozdziałów - "Wiwisekcja uczuć. Dlaczego kłamiemy?", "Symptomy zdrady. Gdy mamy podejrzenia", "Badanie sytuacji. Jak szukać dowodów", "Postawienie diagnozy. Demaskowanie kłamcy", "Recepta na szczęście. Życie po zdradzie".

Jesteśmy codziennie okłamywani, choćby podczas reklam telewizyjnych. I co gorsza, sami okłamujemy innych. Czasem w błahych sprawach, aby nie zranić drugiej osoby, a czasem w poważnych - dla osiągnięcia korzyści. Zdarza się, że przesiąkamy kłamstwem od najmłodszych lat. Często dzieci są okłamywane przez rodziców, przez co w dorosłym życiu powielają pewne schematy.

Antoni Czechow uważał, że rdza niszczy żelazo, a kłamstwo duszę. Z kolei George Bernard Shaw twierdził, że największą karą dla kłamcy jest nie to, że ktoś mu nie wierzy, ale to, że on sam nie potrafi uwierzyć innym. I jest w tym wiele racji.

Jak słusznie zauważa Wojciech Wypler, kłamstwo jest czymś, co potrafi skomplikować życie. Często człowiek, który kłamie, bardzo cierpi z tego powodu. Bowiem nie potrafi nikomu zaufać. Należy pamiętać, że przez kłamstwo negujemy wartość samego siebie oraz osoby, którą okłamujemy.

Wojciech Wypler obala przy tym mity związane z kłamstwem. Panują bowiem poglądy, że osoba prawdomówna zawsze patrzy w oczy, zaś kłamca unika wzroku i ma rozbiegane spojrzenie. Kłamca unosi rękę do ust lub drapie się po nosie. Krzyżuje podczas rozmowy ręce lub nogi albo nerwowo gestykuluje rękami. Tak naprawdę nie świadczy to o tym, że mamy do czynienia z oszustem. Jak wobec tego rozpoznać, że ktoś nas oszukuje? Wskazówki kłamstwa to przede wszystkim ZMIANY ZACHOWANIA w stosunku do normalnego, nieemocjonalnego sposobu reagowania danej osoby.

Wypler przybliża problem zdrady w związku i przytacza liczne przykłady. Jak choćby ten: Jedna ze zdradzanych kobiet, z którymi rozmawiałem, wspominała, że mąż po zatrudnieniu nowej sekretarki bardzo przejmował się jej losem, m.in. trudnościami rodzinnymi, cieszył się jej sukcesami, a także obmawiał próbujących się z nią umawiać pracowników. Mówiła, że to uśpiło jej czujność – nie mieściło jej się w głowie, że mąż może tak otwarcie, bezpośrednio i często mówić o kochance w jej obecności.

Autor podaje także charakterystykę typów kłamcy, by uświadomić sobie, czy bliska nam osoba zdradziła nas tylko jeden raz czy zdarza jej się to nałogowo. Wypler udziela rad i proponuje praktyczne ćwiczenia psychologiczne. Wszystko po to, aby być mniej podatnym na kłamstwo i móc się przed nim obronić. Z książki można dowiedzieć się także, jak podnieść się po zdradzie i rozpocząć nowe życie - bez oszusta, który nas skrzywdził. Polecam tę książkę przede wszystkim osobom, które borykają się z podobnymi problemami.

awiola plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-09-21, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Mam,