Opis ksiązki

Kup Teraz

Charlie i fabryka czekolady

Ocena ( 17 osób )
4.8
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2005-12-04
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 9788372988379
Liczba stron: 190
Dodał/a książkę:fluokid
Dodał/a opinię:mag-maggie
Recenzja - Charlie i fabryka czekolady
Jedna z ciekawszych lektur szkolnych. Mimo że zawiera wiele nauk, to dzieci chętnie ją czytają i nie czują jej dydaktyzmu.
Recenzja
inspired7 Linia koment
Przeczytane:2013-09-02, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2013,

Charlie i fabryka czekolady to opowieść o chłopcu , który pochodzi z bardzo ubogiej rodziny. Charlie mieszka razem z rodzicami oraz z dwiema babciami i dwoma dziadkami. Na barkach ojca chłopca - pana Bucketa - spoczywa ciężar utrzymania tak licznej rodziny. Jednak i on nie zarabia zbyt wiele, pracując w fabryce produkującej pastę do zębów. Rodzina Bucketów ma finansowe problemy, którym musi stawiać czoła każdego dnia. Bywa tak źle, że rodzice Charliego zmuszeni są zmniejszać porcje posiłków, które mama chłopca i tak przygotowuje z najtańszych produktów

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
jula0909 + 1 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-03-08, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Jak dla mnie jest to książka pełna wrażeń . Na początku wcale nie myślałam o takim zakończeniu . Polecam ją wszystkim starszym i młodszym . Jest to super książka mam na dzieję , że wam też się spodoba. Pozdrawiam.
biedro_nka + 1 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-11-25, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Mam,
Po książkę sięgnęłam z ciekawości, ponieważ... mój dziewięcioletni syn jest nią zachwycony i zaczął ją czytać po raz czwarty! Chciałam więc sama się przekonać.
Ja już wyrosłam z takich opowiastek, jednak dla młodszego pokolenia: polecam jak najbardziej! Sama śmiałam się w niektórych momentach, czasem żal mi było bohaterów.
Jest to historia z morałem: łakomstwo, chciwość, próżność i lenistwo nie popłaca, a dobro i skromność zostają nagrodzone.
Najcudowniejsze jednak było to, że kiedy skończyłam czytać podszedł syn i zapytał: "Mamo, a co się Tobie najbardziej podobało?" i sam zaczął opowiadać... Bezcenne chwile.
AgnieszkaG plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-02-25, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Super świetna zabawa
mag-maggie plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-03-13, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Mam,
Jedna z ciekawszych lektur szkolnych. Mimo że zawiera wiele nauk, to dzieci chętnie ją czytają i nie czują jej dydaktyzmu.
Glonek plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-12-02, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Wyzwanie Initium - fantastyka,
Czytając w moim wieku książkę dla dzieci, czułam rozrzewnienie i trochę żalu, że nie mogłam jej przeczytać jako szkolnej lektury. Proste prawdy i przestrogi przemycone przez autora, świetnie wykreowane postacie i zakończenie dające nadzieję, że dobro i prostota owocują. Typowa bajka. A może właśnie, jako dorośli, powinniśmy sięgać po bajki? Żeby sobie przypomnieć o co w tym życiu chodzi? :)
Elfik_Book plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-02-10, Na półkach: Przeczytałem,


Charlie jest zwykłym chłopcem, którego rodzina jest bardzo biedna. Mieszka wraz ze swoimi rodzicami oraz dziadkami w małym domku obok największej fabryki czekolady na świecie – fabryki Willi'ego Wonki. Chłopiec raz na rok w swoje urodziny dostaje tabliczkę czekolady. Niestety wszystko się zmienia, gdy tata Charliego traci pracę. W tym samym czasie Wilii Wonka po latach postanawia w puścić do fabryki ludzi, a dokładnie pięcioro dzieci. Na cały świat zostają rozprowadzone tabliczki czekolady, gdzie w pięciu znajdują się Złote Bilety.  Charlie ma nadzieję, że znajdzie go w swojej urodzinowej tabliczce, jednakże ku rozpaczy chłopca tak się nie dzieje. Dopiero szczęśliwy traf sprawia, że Charlie znajduje Złoty Bilet i udaje się do najsławniejszej fabryki czekolady. Co znajduje się w fabryce czekolady? Czemu Wonka zamknął ją? I kto w niej pracuje?

Myślę, że każdy kojarzy tę książkę, a jeśli nie książkę, to film, który zyskał rozgłos. Długie lata nie wiedziałam, że film jest na podstawie książki. Dopiero jakiś czas temu dowiedziałam się o tym fakcie. Zwykle nie czytam książek, kiedy obejrzałam już film, ale w tym przypadku zmieniłam swoje zasady. Zbyt kocham czekoladę, by nie przeczytać tej książki. Czy teraz tego żałuję? Oczywiście, że nie.


Książka jest krótka, jednakże przekazuje nam wiele wiedzy. Sam świat, który stworzył Roal Dahl jest niesamowity. Pomysł stworzenia tej fabryki jest niezwykle oryginalny. Pomieszczenia, które tam się znajdują, robotnicy i zwariowane pomysły pana Wonki sprawiają, że przenosimy się w magiczny świat... CZEKOLADY! To fantastyczne, w jaki sposób można przedstawić zwykłe czynności, które w każdej chwili odbywają się na świecie.

Powieść ta uczy nas w niekonwencjonalny sposób. Możemy poznać piątkę dzieci, których łączy wyłącznie Złoty Bilet. Każde z nich oprócz Charliego znalazło bilet w nietypowy sposób. Niektórzy przez łakomstwo, inni przez pieniądze. Ta czwórka dzieci wyróżnia się czymś innym. Jedna z dziewczynek lubi rzuć gumę, druga jest rozpieszczona do granic wytrzymałości. Natomiast jeden z chłopców to łakomczuch, a drugi maniak telewizji. Tylko Charlie poznał życie takim, jakie jest i to w dodatku od tej gorszej strony. Możemy zaobserwować, czym biedny chłopiec różni się od pozostałej czwórki i wyciągnąć z tego wnioski.

Świat przedstawiony w książce jest oparty wręcz na grotesce. Oczywiście nie jest to zauważalne dla dzieci, jednak starsi czytelnicy widzą to o wiele lepiej. Długo się zastawiałam, czy jest to zamierzony efekt autora, czy może przypadek w tworzenia idealnego świata dla dzieci.

W całej powieści znalazłam tylko jedną istotną wadę. Osoba, która wyrosła już z dziecięcych lat, nie może się wciągnąć. Tak przynajmniej było u mnie. Jestem pewna, że w wieku dziesięciu lat nie mogłabym się oderwać od przygód Charliego. Jednakże uważam, że dobra książka dla dzieci, to taka, która będzie ciekawa całe życie. Tego mi właśnie zabrakło.

Książka jest krótka, więc bez problemu można ją przeczytać w jeden dzień. Polecam ją każdemu dziecku i każdemu miłośnikowi czekolady, bo to jest czekoladowy raj. Jeśli macie dzieci, rodzeństwo, czy kuzynów koniecznie musicie kupić im tę książkę. Zapewniam, że spędzą przy niej wiele niesamowitych chwil.

blackithilien plusminus Linia koment
Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Książka przyjemna, ale zdecydowanie dla dzieci :) Czytałam ją pisząc pracę o filmach Tima Burtona.
danutka plusminus Linia koment
Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,z_52 książki 2013,
Powinnam sobie wcześniej przypomnieć, że nie podobały mi się "Czarownice" Dahla, a film o Charliem też nie zrobił na mnie specjalnego wrażenia - oszczędziłabym trochę czasu. Nawet jeśli przesłanie powieści jest słuszne, to jej forma zupełnie do mnie nie trafia, ot, zbiór dziwności.

(Ocena: 3/6)
Avellime Linia koment
Przeczytane:2016-05-31, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,♣ z Prywatnej Półeczki ♣,♦ Najcudowniejsze ♦,
anaemia Linia koment
Przeczytane:2016-02-13, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Mada013 Linia koment
Przeczytane:2015-10-02, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
madz Linia koment
Przeczytane:2015-09-26, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
AMAF12 Linia koment
Przeczytane:2015-11-12, Na półkach: Przeczytałem,
agata20793 Linia koment
Przeczytane:2015-04-05, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
akuS Linia koment
Przeczytane:2014-02-24, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane przed 2015. 😏,
justim Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
szamiran Linia koment
Przeczytane:2014-02-25, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Sadu Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mala87 Linia koment
Przeczytane:2014-02-18, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
glaadys Linia koment
Przeczytane:2014-02-15, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
ot Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
agusia97 Linia koment
Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
inspired7 Linia koment
Przeczytane:2013-09-02, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2013,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów